Wygodne i bezpieczne

Nie chcesz nosić okularów? Soczewki kontaktowe nie uciskają nosa, nie zsuwają się i nie parują. Doskonale sprawdzają się przy uprawianiu wszelkich sportów. I zmianie wizerunku ze smart na sexy.

Soczewki kontaktowe są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne okulary
Soczewki kontaktowe są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne okulary123RF/PICSEL

W okularach wygląda się inteligentniej, ale bez nich na pewno ładniej - ten mit został obalony już dawno temu, bo zatrzęsienie pięknych oprawek sprawia, że okulary wręcz dodają urody. Natomiast soczewki już dawno przestały być noszone "dla wyglądu". Ich ogromną zaletą jest umieszczenie bezpośrednio na rogówce oka, dzięki czemu pole widzenia jest zachowane w całości, a obraz nie ulega zniekształceniu.

Czyste ręce

Ponieważ soczewki nakłada się na delikatną i wrażliwą tkankę przedniej części gałki ocznej ważny jest rygor: bezwzględna czystość rąk przy ich wymianie (zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania). Najlepiej umyć dłonie mydłem antybakteryjnym, a osuszyć je czystym ręcznikiem - dobry jest papierowy, bo nie zostawia drobnych włókien.

Zwróć uwagę na termin

Decydując się na zakup konkretnego rodzaju soczewek, według czasu ich użytkowania, należy przestrzegać tej zasady. Oznacza to, że np. soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku i  każdego kolejnego dnia bierzesz z pudełka nową parę. Soczewki o dłuższym terminie - dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne - należy wymieniać po odpowiednim czasie, liczonym od pierwszego dnia ich założenia lub do terminu ich ważności. Nie stosowanie się do tego typu zaleceń może niestety skutkować podrażnieniem oczu.

Płyny zamiast wody

Najwygodniejsze i najbardziej powszechne do pielęgnacji soczewek są tzw. płyny wielofunkcyjne, które jednocześnie czyszczą, nawilżają i zabezpieczają soczewki. Takim samym płynem czyść też pojemniczek na soczewki. Zwykła woda nie tylko nie umyje dokładnie soczewek i pojemniczka, ale także może doprowadzić do ich odkształcenia się. "Przykleją" się oczu, a ich zdjęcie będzie trudne i ryzykowne. Specjalne płyny do soczewek można kupić w sklepach optycznych i co raz częściej w drogeriach.

Proste czyszczenie

Delikatnie zdejmujesz soczewkę z oka i kładziesz ją na dłoni. Skraplasz ją płynem do tego przeznaczonym. Robisz to najpierw z jednej jej strony, a potem z drugiej. Przy starszych rodzajów płynów trzeba było jeszcze soczewkę delikatnie potrzeć. Przy nowych, wielofunkcyjnych nie jest to już konieczne. Tak przepłukane soczewki wkładasz do pojemniczka, świeżo napełnionego płynem do przechowywania. Zostawiasz na noc, a w tym czasie składniki płynu regenerują soczewkę i rano znów ją możesz bezpiecznie założyć.

Uwaga - infekcja

Zdarza się, że przy braku odpowiedniej higieny soczewek zostaną przeniesione do oka drobnoustroje, które spowodują podrażnienie. Oczy będą podrażnione, zaczerwienione i załzawione. Podobne dolegliwości powoduje też alergia np. na kolorowe kosmetyki do oczu lub jakiś składnik płynu do soczewek. Pierwszym krokiem w takim przypadku jest zdjęcie soczewek. Trzymanie ich "na siłę" tylko pogłębi te dolegliwości. Jeśli taka sytuacja zdarzyła się, bo przekroczony został czas ich użytkowania, zazwyczaj wystarczy zakroplić oczy płynem łagodzącym te objawy, odczekać kilka godzin i gdy oczy będą normalnie funkcjonować, można ponownie założyć soczewki. Najlepiej "świeżą" parę. Oczywiście trzeba też zmyć oczy, bo w tej sytuacji rozpływający się makijaż będzie niepotrzebnie je podrażniał. Jeśli zwykłe, dostępne bez recepty, krople do oczu nie pomagają, należy szybko udać się do okulisty.

Daria Zabłocka-Sikorska

Makijaż a noszenie soczewek kontaktowych

Codzienny makijaż nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Co zrobić, by kolorowe kosmetyki nie podrażniały oczu?

  1. Najważniejsza jest kolejność. Oznacza to, że makijaż zawsze wykonuje się po założeniu soczewek a demakijaż dopiero po ich zdjęciu.
  2. Nie stosuj tłustych kosmetyków i tuszu wydłużającego rzęsy zawierającego włókienka, które mogą dostać się do oka i zabrudzić soczewkę. Lepiej też zrezygnować z cieni, które mają tendencję do obsypywania się.
  3. Unikaj rysowania kreski na wewnętrznej krawędzi powieki, bo kosmetyk może łatwo dostać się na soczewkę i ją zanieczyścić.
  4. Jeśli stosujesz kosmetyk w aerozolu to podczas jego nakładania zamknij oczy. Dzięki temu nie dostanie się na powierzchnię soczewki.
  5. Najlepiej stosuj kosmetyki przeznaczone dla osób noszących soczewki kontaktowe lub dla  alergików.
  6. Podczas pierwszych tygodni noszenia soczewek, gdy oko się dopiero do nich przyzwyczaja, lepiej w ogóle zrezygnować z makijażu. Oczy wtedy często łzawią, a rozpływający się makijaż dodatkowo je podrażnia.


źródło: SKARB

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas