Przed zimowym spacerem: Ochrona skóry dla całej rodziny

Zima to prawdziwy „test bojowy” dla skóry. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie mrozu i przenikliwego wiatru są dłonie, twarz i stopy. Jeśli wybierzesz odpowiednią pielęgnację i dostosujesz ją do potrzeb twojej rodziny, nie zaszkodzi wam żaden zimowy spacer. Oto kilka kluczowych zasad.

Dostosuj pielęgnację do potrzeb rodziny
Dostosuj pielęgnację do potrzeb rodziny123RF/PICSEL

Odpowiedni krem to podstawa

Pierwszy krok w odpowiedniej zimowej pielęgnacji - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn - to specjalny krem. W jego recepturze powinny znaleźć się:  prowitamina B5, witamina E i C, olej migdałowy, allantoina oraz ceramidy. Zapewnią one właściwą ochronę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, odżywią oraz wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych.

Aby zneutralizować niekorzystne działanie słońca, zimowy krem powinien zawierać również filtry UVA i UVB. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza podczas wypoczynku w górach i uprawiania sportów zimowych. Pamiętaj, że śnieg odbija aż 80 procent światła słonecznego, a intensywność promieniowania UV jest w górach wielokrotnie wyższa.

Aplikacja odpowiedniego zimowego kremu zapewni też odpowiednie nawilżenie skóry. Zawarty w nim glicerol powstrzyma proces wysychania naskórka.

Jak dobrać preparat do typu skóry

Rodzaj kosmetyku jest zależny od typu skóry. Do pielęgnacji suchej najlepiej używać kremów odżywczych, bogatych w wyciągi roślinne, magnez oraz wody termalne. Zapobiegną one odwodnieniu oraz przywrócą równowagę wodną i tłuszczową.

W przypadku skóry wrażliwej i alergicznej, która jest najbardziej podatna na odmrożenia i wysuszenie, zalecane są kosmetyki zawierające łagodzące wyciągi z rumianku, ekstrakty z alg oraz allantoinę. Osoby posiadające skórę naczynkową powinny z kolei aplikować na noc kremy posiadające w recepturze wyciągi z kasztanowca, hamamelisu, arniki oraz witaminę P i rutynę.

Gdy na zewnątrz ostro wieje i ściśnie mróz

Jeśli na zewnątrz mróz jest siarczysty, a wiatr bardzo silny, bez względu na rodzaj cery, warto zaaplikować krem półtłusty lub tłusty. Zyskamy dzięki temu powłokę, która utrudni wymianę cieplną z otoczeniem.

Nie zapomnij wsmarować kremu w najdelikatniejsze partie twarzy, czyli tam gdzie skóra jest najcieńsza - w okolice oczu, nosa, ust oraz płatków uszu. Gruba warstwa odpowiedniego preparatu pozwoli zapobiec pękaniu naczynek krwionośnych, a nawet odmrożeniu skóry.

Kobiety, które aplikują na co dzień puder, powinny z kolei pamiętać, żeby po użyciu kremu sięgać zimą po preparat nawilżający, a nie matujący. Po jego nałożeniu należy zastosować puder sypki.

Zima wymusza także zmianę nawyków pielęgnacyjnych twarzy u mężczyzn. Powinni zamienić na ten czas wody po goleniu na emulsje oraz balsamy ochronne.

Jak wybrać odpowiedni balsam i żel do mycia

Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry, to zarówno kobiety jak i mężczyźni, powinni używać zimą preparatów niezawierających mydła, łagodzących stany zapalne i zmniejszających ryzyko reakcji alergicznych.

Z kolei balsamy powinny być dobierane tak, aby odpowiednio natłuszczały, zmiękczały oraz nawilżały skórę. Dzięki temu stanie się ona bardziej elastyczna, a co za tym idzie będzie łatwiej tolerowała gwałtowne zmiany temperatury.

Podczas codziennej pielęgnacji uwzględnij fakt, że zgubny wpływ na skórę zimą ma również centralne ogrzewanie lub klimatyzacja, dlatego powietrze należy odpowiednio nawilżać. Pomocne okażą się w tym przypadku zawieszone na kaloryferach mokre ręczniki albo naczynia z wodą. Można też zakupić specjalne nawilżacze -ultradźwiękowy generujący mgłę lub nawilżacz-jonizator.

Dla uzyskania lepszej kondycji i nawilżenia skóry można też zastosować co jakiś czas maseczki odżywcze. Z kolei w przypadku odmrożeń i dużego spierzchnięcia skóry należy zaaplikować kremy zwierające olejek z drzewa herbacianego oraz witamin E i F. Warto też nałożyć maseczkę z twarożku i miodu.

Usta najbardziej narażone na pękanie i wysuszenie

Zimą z wyjątkową pieczołowitością musisz także zadbać o ochronę ust, które są szczególnie narażone na pękanie i wysuszenie. Pomocne okażą się bezbarwne nawilżająco-natłuszczające sztyfty do warg. W ich recepturze powinny się znaleźć tłuszcze roślinne, woski, gliceryna, witaminy oraz filtry UV. Kojąco na popękane usta zadziała też maseczka z miodu i żółtka.

W czasie chłodów szczególnej troski wymagają również dłonie. Do ich pielęgnacji powinno się stosować preparaty zawierające glicerynę, która zapobiega wysuszaniu oraz chroni powłokę lipidową skóry. Na rynku dostępna jest szeroka gama kosmetyków ochronnych tego typu.

Najlepszy sposób na odmrożone dłonie

Warto pamiętać, że tuż przed wyjściem na zewnątrz nie powinno się myć dłoni, bo wilgotna skóra pod wpływem działania mrozu może popękać.

Jeśli dojdzie do ich odmrożenia, którego symptomem jest czerwona, przechodząca w siną, barwa skóry, to należy w odpowiedni sposób je rozgrzać. Optymalnym rozwiązaniem jest zanurzenie ich w letniej wodzie, rozmasowanie, a następnie posmarowanie ich kremem zawierającym witaminę A i E, glicerynę oraz kolagen. Na nadmierną suchość dłoni pomoże z kolei wymoczenie ich w podgrzanej oliwie lub olejku migdałowym albo kąpiele parafinowe.

Zimą powinniśmy też odpowiednio zadbać o nasze stopy. W tym celu warto sięgnąć po preparaty zawierające mocznik, kwas salicylowy i kwas mlekowy. Stosuje się je codziennie na noc, a przed snem zakłada bawełniane skarpety.

Jak przygotować do spaceru małego szkraba

Mróz i wiatr mogą okazać się wyjątkowo trudne dla twojego dziecka. Skóra malucha jest jeszcze cienka i mało elastyczna, dlatego bardzo łatwo ulega przegrzaniu i wysuszeniu.

Przy silnym wietrze, mrozie poniżej minus 10 stopni Celsjusza i śniegu lepiej z małym szkrabem na zewnątrz nie wychodzić. Jeśli jednak warunki atmosferyczne są bardziej sprzyjające, ze spacerów nie rezygnuj, ale jednocześnie pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad.

Wyprawa nie powinna trwać zbyt długo, a dziecko musi być odpowiednio ubrane. Najlepiej gdy ma czapkę zakrywającą uszy, szalik niezasłaniający ust ani nosa, kombinezon oraz rękawiczkę z jednym palcem.

Niemowlęta powinno się otulić śpiworkiem przykrytym dodatkowo kocykiem. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecku jest nie za gorąco, przyłóż dłoń do jego karku. Skóra na nim powinna być sucha i ciepła - to oznacza, że wszystko jest w porządku.

Najlepsza ochrona przed działaniem wiatru i mrozu

Musisz również odpowiednio zabezpieczyć skórę dziecka przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu. W tym celu, co najmniej 15 minut przed wyjściem z domu posmaruj twarz dziecka kremem ochronnym przeznaczonym dla niemowląt i małych dzieci. Przed aplikacją sprawdź skład preparatu - o ile powinien on zawierać substancje natłuszczające, to wody i mocznika już nie. Te ostatnie składniki zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia odmrożeń. Jeśli chcesz przetestować czy dany preparat zawiera wodę, wstaw go do lodówki. Jeśli woda się w nim nie oddzieli, jest odpowiedni dla dzieci.

Poza twarzą - a zwłaszcza policzkami, nosem i powiekami - kremem natłuszczającym powinny być odpowiednio nasmarowane dłonie i końcówki uszu dziecka. Z kolei usta pozwoli odpowiednio zabezpieczyć wazelina oraz pomadki przeznaczone dla najmłodszych.

Krem z odpowiednim filtrem niezbędny w górach

Dzieciaki w starszym wieku do spaceru należy przygotować w podobny sposób, oczywiście z uwzględnieniem preparatów dostosowanych do ich potrzeb. Nie zapomnij też o zabezpieczaniu skóry pociechy przed promieniowaniem słonecznym. Na co dzień wystarczy krem z faktorem 15-20, w górach potrzebny jest nieco większy - 30-40.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas