Zbuduj wokół siebie sieć życzliwych ludzi

Chcesz odnieść sukces zawodowy i ułatwić sobie życie? Otwórz się na ludzi! Ci z nas, którzy potrafią zbudować własną, liczną drużynę, zdobywają świat.

Czas spędzany z przyjaciółką nigdy nie jest stracony
Czas spędzany z przyjaciółką nigdy nie jest stracony123RF/PICSEL

Co nam daje sieć znajomych i kontaktów? Nieocenione korzyści! Pomyśl: szukasz pracy, przeglądasz ogłoszenia w gazecie, ale też... mówisz o tym znajomym. I przeważnie okazuje się, że ktoś słyszał o wolnym etacie, a ktoś inny zna kogoś, poszukującego osoby o twoich kwalifikacjach.

Znajomi to doskonałe źródło informacji, ale też ogromne wsparcie zarówno w codziennym życiu, jak i we wszelkiego rodzaju kryzysach. Zorganizują pomoc, wesprą dobrym słowem, pokażą, że też przeżywają trudne chwile. Specjaliści od osiągania celów - jak Scott Dinsmore, autor ruchu Live Your Legend - podkreślają, że zbudować biznes czy zorganizować przedsięwzięcie możemy wyłącznie przy pomocy innych.

Grupa może więcej niż jedna osoba

Niestety, my, kobiety, często działamy według zasady: "Nie będę nikogo obarczać swoimi problemami, ze wszystkim poradzę sobie sama". To błąd! Warto zbudować wokół siebie grupę wsparcia.

- W życiu dostajemy nie tyle to, na co zasługujemy, ale to, na co zapracujemy. A dużo więcej może zrobić zespół niż jeden człowiek! Ci, którzy potrafią zjednywać sobie ludzi i współpracować, zdobywają szczyty. Najtrudniej jest zawojować świat w pojedynkę - mówi Anna Gawkowska, psycholog i psychoterapeuta. I podpowiada, jak zbudować wokół siebie sieć życzliwych.

Pomogą w trudnej, życiowej logistyce

Tym, którzy potrafią zbudować silną i liczną siatkę znajomych i przyjaciół, po prostu łatwiej żyć. Ludzie czują się bezpieczniej, gdy mogą na kimś, kto mieszka w pobliżu, polegać i liczyć na jego pomoc - nawet w najbardziej prozaicznych sprawach. Warto przypomnieć sobie ideę sąsiedzkich wspólnot - dawniej chętniej pożyczało się sól, cukier i podrzucało dziecko na chwilę. Może warto spróbować do tego wrócić?

Rodzina to jeszcze nie wszystko

Wiele osób wierzy w to, że wsparcie rodziny wystarczy. - Owszem, rodzina jest ważna. Ale to tylko garstka bliskich ludzi - podkreśla psycholog Anna Gawkowska. A przecież nie da się przenosić gór z pomocą kilku osób! Kiedy trzeba podjąć trudną decyzję, kiedy przeciwności się piętrzą lub konieczne jest szybkie i kompleksowe działanie, wtedy przyda się wsparcie życzliwej osoby, a jeszcze lepiej wielu osób.

Codzienne zmagania staną się łatwiejsze

Potrzebujesz przewieźć większe zakupy, a nie masz samochodu. Chcesz pójść do kina i musisz zostawić z kimś dziecko na parę godzin? Albo po prostu: pokłóciłaś się z mężem i chcesz się komuś wypłakać. W każdym z tych przypadków receptą może być podobna: "zrób to z odpowiednimi ludźmi". Nieważne czy chodzi o załatwienie sprawy, czy o wsparcie emocjonalne. W życiu, jak w teleturnieju "Milionerzy", zawsze mamy możliwość "telefonu do przyjaciela". Wygrywają ci, którzy mają ich wielu, bo w każdej sprawie do innej osoby dobrze jest zadzwonić.

Skąd wziąć liczną drużynę

To proste: szukaj nowych przyjaciół! Podstawą siatki kontaktów jest znajomość wielu osób. Zacznij zbierać kontakty, zacznij budować własną sieć i bądź równie ochocza do oddania komuś przysługi, jak i do poproszenia o nią. Im więcej ludzi, którzy w razie potrzeby poprą twoje wysiłki, tym lepiej.

Wyjdź do ludzi

Większość z nas ma swoje utarte, codzienne ścieżki, na których spotyka każdego dnia te same osoby. - Z reguły obracamy się wśród pewnej grupy, rzadko napotykając całkiem nowe twarze - tłumaczy Gawkowska. - Stąd w praktyce trudno jest rozszerzać krąg znajomych. Dlatego trzeba zmieniać szlaki!

Jeśli sporo czasu spędzasz z dzieckiem, idź co jakiś czas na inny plac zabaw. Widzisz na Facebooku, że ktoś znajomy wybiera się na jakieś wydarzenie? Wybierz się i ty. W twojej okolicy jest organizowany koncert, garażowa wyprzedaż czy akcja społeczna? Idź! To doskonała okazja, by nawiązać nowe kontakty. Każda zmiana utartego szlaku to okazja, by kogoś poznać.

Zobacz w "obcych" potencjalnych przyjaciół

Nie potrafisz zagadnąć jakiejś osoby? To dlatego, że w umyśle nadałaś jej etykietkę "obcy". Zmień sposób postrzegania ludzi, a zmienisz do nich podejście. Gdy ktoś cię zagaduje, nie myśl: "jakim prawem się do mnie odzywa", tylko: "jak miło, że chce ze mną pogawędzić, może opowie coś ciekawego?". Patrz na ludzi jak na przyjaciół, których imion jeszcze nie poznałaś...

Stosuj zasadę wzajemności

Każdy człowiek to szansa na coś pozytywnego. Reguły wzbudzania sympatii mówią o zasadzie wzajemności: jeśli wysyłasz do kogoś jasne i życzliwe sygnały, ludzie odwdzięczą się tym samym.

Poznając kogoś, uśmiechnij się, nastaw się na miłe spotkanie i potraktuj rozmówcę jak przyjaciela. Gdy o coś prosi, pomyśl, czy potrafisz mu pomóc. Czasem mały dla ciebie gest będzie potężną przysługą dla niego. Efekt? Kolejna wdzięczna osoba, która zasili twoją drużynę.

Wesprą cię w życiu zawodowym

Są dwa rodzaje osób. Niemądre działają na zasadzie: "grabie grabią do siebie",  tylko żądają i kapryszą, gdy czegoś nie dostaną - mówi Zenon Iwanowski, psycholog i terapeuta. - Mądre osoby pomagają ludziom dostać to, czego pragną. Bo życie to biznes: rządzi zasada zysków i strat. Tyle tylko, że obracamy nie pieniędzmi, a walutą emocji, sympatii, poczucia bezpieczeństwa i uwagi, jaką mogą "wypłacić" nam inni. Zawsze dopniesz swego, jeśli potraktujesz społeczne kontakty jak biznesowe negocjacje: żeby wyjąć, trzeba najpierw włożyć. Czyli: daj coś z siebie innym, a kiedyś to do ciebie wróci.

Sieć kontaktów przydaje się w pracy

Networking to słowo, które robi ostatnio karierę, a oznacza nawiązywanie kontaktów i utrzymanie dobrych relacji w celu wymiany informacji i wzajemnego wsparcia w sferze zawodowej.

Ty pomożesz mnie, ja pomogę tobie

Więcej niż połowa ofert pracy w ogóle nie trafia do agencji, a rozchodzi się przez networking - oceniają specjaliści. Radzą, by szukając pracy powiedzieć o tym jak największej liczbie osób. Może sami nam nie pomogą, ale mogą wspomnieć o nas innym.

"Chodzi tu o pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do kogoś zwrócić, gdy potrzebujesz wsparcia, i komuś pomóc, gdy będzie mu to potrzebne" - pisze L. Michelle Tullier w książce "Networking. Jak znaleźć pracę i odnieść sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów".

Jak zbudować własny network

Od czego zacząć? Na przykład od założenia konta na Facebooku, Goldenline czy LinkedIn. Z czasem znajomi naszych znajomych stają się naszymi znajomymi. Sprawdzają się też grupy, w których ludzi łączą te same cele (np. pomoc dla bezdomnych zwierząt), czy wspólne zainteresowania (nurkowanie, bieganie, zajęcia tańca itp.).

Bądź obecna w życiu innych

Im bardziej osobisty kontakt, tym prawdziwsze i silniejsze więzi, i tym większa szansa na współpracę w przyszłości. Ludzie będą o tobie pamiętać, jeśli ty będziesz pamiętać o nich. Dbaj, by kontakty były w miarę regularne i bezpośrednie. Jeśli możesz, spotykaj się osobiście! Dzwoń, zamiast wysyłać esemesy.

Bądź szczodra dla ludzi

Wzbogacanie życia innych opłaca się... tobie. - Ktoś społecznie mądry dużo daje z siebie innym - podkreśla psycholog Zenon Iwanowski. - Nawet jeśli w danym momencie nie oczekuje wzajemności. Daje, bo zwyczajnie ma dobry nastrój. Daje, bo zauważył, że jest ku temu okazja. Wie, że dając coś innym, prowokujemy prosty mechanizm: zaczynamy więcej dostawać. Może nie zawsze to, czego w danej chwili potrzebujemy, i nie zawsze w zaplanowanym momencie, ale zawsze jesteśmy do przodu - mówi psycholog.

Wzbogacać życie innych możesz na tysiąc sposobów. Pomóż znajomemu wymyślić hasło reklamujące jego produkt. Skontaktuj szukającą mieszkania koleżankę ze znajomą specjalistką od nieruchomości. Podaruj kupon na relaksujący masaż przyjaciółce, która ma trudny okres w życiu.

Drużyna ludzi, którzy coś ci zawdzięczają, to jednocześnie grupa osób, które będą stać u twego boku w trudnych chwilach! Kiedy ty będziesz np. poszukiwać pracy, zwrócisz się do nich.

Zawsze pamiętaj imiona

"Proszę, dziękuję, przepraszam" to ważny rodzaj czarów. Ale jeszcze ważniejsze jest... imię twojego rozmówcy! Ludzie uwielbiają, gdy pamiętamy ich imiona. Ktoś, kto usłyszy|: "jak miło panią widzieć, pani Ewo!", czuje się ważny. Nikt nie chce być dla innych częścią tłumu.

Okazuj wdzięczność

Wiele osób zapomina o wdzięczności. To ma krótkie nogi. Lepiej się sprawdza stare, dobre "dziękuję". - Nigdy nie przegap okazji, by okazać wdzięczność, nawet za drobnostki, a już zwłaszcza wtdy, gdy ludzie pomogli ci w czymś ważnym - radzi Anna Gawkowska. - Ludzie chętniej pomagają tym, którzy potrafią to docenić, zamiast marnować energię dla kogoś, kto nawet nie zauważy wyświadczonej mu przysługi. Lubimy być doceniani!

Pozwolą przetrwać najgorszy kryzys

Jak mówi przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. "Odejście z telewizji po 16 latach pracy było trudnym doświadczeniem. Wtedy okazało się, kto przyjaźnił się ze mną, a kto chciał tylko uzyskać korzyści ze strony instytucji, w której pracowałam" - wspomina w jednym z wywiadów Dorota Warakomska.

Życie weryfikuje często, kto jest nam bliski, a kto zwyczajnie... interesowny. Tego nie unikniemy. Zawsze jednak warto pielęgnować znajomości, bo nie wiadomo, kto i kiedy wyciągnie do nas pomocną dłoń.

Jak zacieśniać więzy z ludźmi

Dale Carnegie, pisarz i coach, napisał w swojej książce "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi": "Zacznij interesować się innymi. Zdobędziesz w ciągu dwóch miesięcy więcej przyjaciół niż zdobyłeś przez dwa lata, próbując zainteresować innych sobą". To działa!

Słuchaj innych

Jeśli umiesz wzbudzić w sobie zainteresowanie czyjąś opowieścią, wygrałaś! - Wszystkim nam brakuje uwagi, wszyscy czujemy głód bycia wysłuchanymi. Ludzie pragną, byśmy byli ich ciekawi - podkreśla Anna Gawkowska.

Ludzie chętnie otworzą serca przed kimś, kto jest ich autentycznie ciekaw. Daj im świadomość, że są dla ciebie ważni, a z radością zostaną w twojej drużynie i pomogą, gdy będziesz ich potrzebowała. Odkryjesz, że masz wokół siebie wspaniałych, szczerych ludzi, z którymi możesz dzielić nie tylko sukcesy i radości, ale również niepowodzenia i troski.

Mów o emocjach

Nie statystyki nas interesują, ale przeżycia innych. Gdy chcesz coś komuś przekazać, posłuż się emocjonującą historią, mów o swoich uczuciach! Przykład: przyjaciółka przechodzi ciężkie chwile. Straciła pracę, a tobie rok temu zdarzyło się coś podobnego? Wesprzyj ją, opowiedz o swoich doświadczeniach. Też to przeżyłaś i teraz wiesz jak jej trudno.

Bądź autentyczna

Bycie prawdziwym to podstawa budowania międzyludzkich relacji. Nie kreuj się na doskonałość. Nie kryj, że jesteś wrażliwa, czegoś nie wiesz czy bywasz podatna na zranienie. Ludzie starają się pokazać od najlepszej strony, ale mała ułomność przydaje wizerunkowi realności. Pokaż słabostki, które budzą sympatię. To pomoże ci zejść ze szklanej góry, uczyni bliską dla innych. I na pewno zaprocentuje, gdy znajdziesz się w kłopotach...

Agata Domańska

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas