Bluszcz: Roślina, która jednocześnie może zatruć i leczyć

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale bluszcz (Hedera helix) może nie tylko stanowić piękną dekorację ogrodów i wnętrz, ale jednocześnie pomóc nam w pozbyciu się uporczywych dolegliwości, mimo że jest rośliną trującą. Jak to możliwe? Dzięki zawartym w nim substancjom - między innymi flawonoidom, saponinom, fitoncydom i hederynie - wspomaga leczenie trądziku i infekcji intymnych, łagodzi kaszel i oczyszcza oskrzela. Ale nie tylko. Ma również zbawienny wpływ na naszą skórę. Poprawia jej jędrność i elastyczność, rozbija tkankę tłuszczową, pomagając tym samym zwalczyć cellulit i reguluje pracę gruczołów łojowych. Nic więc dziwnego, że jest wyjątkowo ceniony w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Sprawdź, w jakich sytuacjach bluszcz może ci pomóc, a kiedy może okazać się niebezpieczny.

article cover
©123RF/PICSEL

Dlaczego bluszcz może zatruć?

©123RF/PICSEL

Zawarte w bluszczu saponiny i glikozydy - spożyte w dużych ilościach - mogą wywoływać bardzo poważne komplikacje zdrowotne; między innymi biegunkę, pieczenie w przełyku, problemy z oddychaniem, a nawet odrętwienie. Najbardziej niebezpieczne są liście i owoce rośliny.

Dlaczego bluszcz może leczyć?

Za właściwości lecznicze bluszczu odpowiedzialne są zawarte w nim substancje; w tym przede wszystkim flawonoidy, kwasy fenolowe, fitosterole, fenole, fitoncydy, hederyna i saponiny. Na ich bazie tworzone są różnego rodzaju preparaty farmaceutyczne i kosmetyczne, które pomagają nam pozbyć się wielu dolegliwości i problemów dermatologicznych.

Bluszcz na kaszel i oskrzela

Jeśli masz problemy z nieżytami oddechowymi i cierpisz na astmę lub krztusiec, powinieneś sięgnąć po pastylki do ssania z ekstraktem z bluszczu. Zawarte w roślinie saponiny oczyszczą oskrzela, a fitoncydy zahamują rozwój wirusów i baterii oraz zapobiegną infekcjom.

Bluszcz na stany zapalne

©123RF/PICSEL

Preparat z ekstraktem z bluszczu jest bardzo skuteczny w zwalczaniu infekcji oraz pozbyciu się swędzenia i pieczenia miejsc intymnych. Równie skutecznie działa w tym przypadku wywar z jego liści, którym należy przemywać miejsca objęte dolegliwością.

Bluszcz na bóle menstruacyjne

Jeśli podczas miesiączki dokuczają ci dotkliwe bóle brzucha lub obrzmienie piersi, sięgnij po napar z bluszczu, który wykazuje przeciwzapalne i przeciwobrzękowe właściwości.

Bluszcz na cellulit

Bluszcz - dzięki zawartym w nim flawonoidom i rutynie - nie tylko usprawnia krążenie krwi i zwalcza obrzęki, ale ma taż zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry, przyczyniając się do rozbijania tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz zwalczyć cellulit, powinnaś sięgnąć po preparaty wykorzystujące w swoim składzie ekstrakty z liści tej rośliny.

Bluszcz na jędrną skórę

©123RF/PICSEL

Na bazie ekstraktu z bluszczu tworzone są kosmetyki, które skutecznie spowalniają procesy starzenia. Dzięki nim nasza skóra staje się bardziej jędrna, sprężysta, elastyczna i pięknie się prezentuje.

Bluszcz na łojotok skóry głowy

Zawarte w bluszczu saponiny działają oczyszczająco na pory skóry, regulują pracę gruczołów łojowych i przywracają równowagę skórze głowy. Dlatego preparaty mające w swoim składzie ekstrakt z bluszczu okazują się wyjątkowo skuteczne w pielęgnacji włosów tłustych i ze skłonnością do łupieżu.

Bluszcz na trądzik

Preparaty z ekstraktem z liści bluszczu zalecane są osobom zmagającym się trądzikiem i innymi problemami związanymi z tłustą cerą. Oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, odblokowują pory, regulują wydzielanie sebum i zmniejszają stany zapalne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas