Reklama

Botox na zmarszczki i ból głowy

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kurze łapki, lwie bruzdy czy zmarszczki poziome czoła to częsty problem. Jednak dzięki zabiegom wykorzystującym botox zmarszczki te znikają na długi czas, pozwalając cieszyć się młodym wyglądem. Wbrew pozorom medycyna estetyczna to nie jedyne zastosowanie botoxu. Dziś z powodzeniem wykorzystuje się go także do walki z migreną i nadpotliwością.

Zdjęcie

/Getty Images/Flash Press Media
/Getty Images/Flash Press Media
Botox to oczyszczona toksyna botulinowa typu B, produkowaną przez bakterie jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Białko to ma bardzo rzadko spotykaną właściwość długotrwałego blokowania bodźców nerwowych (odpowiadających za skurcze mięśni), co prowadzi do wygładzenia skóry pokrywającej mięśnie. Oczyszczona toksyna botulinowa jest jednak całkowicie bezpieczna dla zdrowia - w innym wypadku nie byłaby dopuszczona do użycia w medycynie i kosmetologii. Jak wyjaśnia dr n. med. Jarosław Stańczyk z warszawskiej kliniki Linea Corporis: Liczne badania kliniczne prowadzone na całym świecie potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność botoxu. Produkt ten posiada europejski znak bezpieczeństwa CE, jest również dopuszczony do leczenia zmarszczek przez Food and Drug Administration. Oczywiście nie każdy jednak może poddać się zabiegowi. Botoxu nie wolno stosować u kobiet w ciąży ani u osób leczonych antybiotykami z grupy aminoglikozydów (np. popularną genatmycyną), chininą, penicyliną oraz brokerami kanałów wapniowych. Przeciwwskazania te dotyczą również osób przyjmujących leki wpływające na krzepliwość krwi oraz pacjentów cierpiących na choroby mięśni (np. miastenię lub zespół Eatona-Lamberta). Dlatego zawsze przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i środkach farmakologicznych.

Koniec ze zmarszczkami

Reklama

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się większości osób słyszących słowo botox są oczywiście zmarszczki, a właściwie ich wygładzanie. Wstrzyknięta przez lekarza toksyna botulinowa osłabia przewodzenie impulsu nerwowego do mięśni na skutek czego mięśnie mimiczne nie kurczą się a skóra przestaje się marszczyć. Dzięki temu istniejące zmarszczki wygładzają się. Najlepsze wyniki obserwujemy w obrębie górnej 1/3 części twarzy. Dlatego botox jest najbardziej skuteczny w niwelowaniu zmarszczek na czole, bruzd międzybrwiowych, zmarszczek w okolicach kąta oczu oraz dolnych powiek. Słabsze są natomiast efekty korekcji okolic policzków, ust i szyi. W przypadku głębokich bruzd dobrze jest także uzupełnić zabieg o wypełnienie kwasem hialuronowym.

Działanie botoxu nie jest jednak natychmiastowe. Pierwsze zmiany są zauważalne po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Pełny efekt jest natomiast widoczny po około 7-14 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy (w zależności wielkości dawki, miejsca podania i indywidualnych predyspozycji pacjenta). Zablokowane połączenia nerwowe są w tym czasie stopniowo odtwarzane, przez co działanie botoxu słabnie powoli - tym samym nie dochodzi do nagłych zmian skórnych. Jeśli jednak chcemy zachować gładką twarz, musimy powtórzyć zabieg (po 2-3 zabiegach okres między kolejnymi zastrzykami wydłuża się).

Zastosowanie oczyszczonej toksyny botulinowej w medycynie jest dziś bardzo bezpiecznie - botox blokuje tylko te mięśnie, do których wstrzyknął go lekarz. Oczywiście ze względu na białkowy charakter substancji u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy grypopodobne (stan podgorączkowy, bóle mięśni, zmęczenie). Czasem też niektóre osoby mogą skarżyć się na nudności, wymioty lub bóle głowy. Dolegliwości te jednak mijają po kilku dniach. W rzadkich przypadkach - gdy zabieg nie jest wykonany w profesjonalny sposób - może dojść do porażenia mięśni w okolicy wstrzyknięcia preparatu lub osłabienia mimiki. Dlatego zabiegu nie wolno nigdy wykonywać na własną rękę lub w podejrzanych placówkach, które starają się kusić pacjentów okazyjną ceną.

Powiedz "nie" migrenie!

Ostre bóle migrenowe to coraz częstsza przypadłość - ocenia się, że cierpi na nią aż 18 proc. kobiet oraz 6 proc. mężczyzn. Ich przyczyna nie jest do końca znana, lecz wiele wskazuje, że za atakami bólu może stać podrażnienie zakończeń czuciowych nerwy trójdzielnego, który unerwia różne obszary głowy, m.in. mięśnie w okolicy międzybrwiowej. Ich skurcze mogą prowadzić do ataku migreny. Bardzo często jednak standardowe leczenie nie przynosi poprawy a jedynie zmniejsza częstość i siłę napadów bólu.

Cierpiącym na migrenę pomoc może jednak właśnie botox. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje do mięśni mimicznych odpowiednią dawkę preparatu, co skutkuje blokadą

zakończeń nerwowych i uniemożliwia wystąpienie skurczy prowadzących do napadu migreny. Działanie botoxu nie jest jednak permanentne - trawa od 6 do 12 tygodni. Sam zabieg zajmuje najwyżej kilkanaście minut, a pacjent nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Pierwsze efekty są zauważalne już po tygodniu. Z kolei skuteczność zabiegu ocenia się na ponad 80 proc. Więcej niż połowa naszych pacjentów stwierdza całkowite ustąpienie objawów bólowych, a pozostali co najmniej dwukrotne zmniejszenie częstotliwości i siły migreny - wyjaśnia dr n. med. Jarosław Stańczyk. Kolejną sesję możemy jednak wykonać dopiero po wygaśnięciu działania poprzedniej. Po przeprowadzeniu zabiegu u części pacjentów mogą wystąpić objawy grypodobne, które mijają po kilku dniach.

Nieprzyjemny problem nadpotliwości

Pocenie to naturalny proces organizmu. Czasem jednak aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co prowadzi do nadmiernej potliwości. Przypuszcza się, że za połową przypadków stoją predyspozycje genetyczne, lecz dokładne przyczyny nadmiernej potliwości wciąż pozostają nieznane. Mimo to zjawisko jest bardzo przykrą dolegliwością - niektóre osoby skarżą się wręcz, że ich stopy, dłonie i pachy pozostają stale wilgotne, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji w życiu zawodowym i prywatnym.

Medycyna wyróżnia nadpotliwość uogólnioną, dotyczącą całego ciała, oraz miejscową, którą można z powodzeniem leczyć za pomocą botoxu. Niewielkie dawki substancji wstrzyknięte do skóry powodują blokadę połączeń nerwowych, odpowiedzialnych za działanie gruczołów potowych. W rezultacie dochodzi do zahamowania ich aktywności. Podobnie jak w przypadków innych zabiegów z wykorzystaniem botoxu u nielicznych pacjentów mogą wystąpić objawy grypodobne (czasem też nadpotliwość pojawia się innym miejscu lub dochodzi do krótkotrwałego osłabienia mięśni ramion). Skuteczność zabiegu jest jednak bardzo wysoka - ocenia się ją na ponad 90 proc. Efekty leczenia utrzymują się od 6 do 12 tygodni. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, by uniknąć nawrotu nadpotliwości.

Konsultacja naukowa:

dr n. med. Jarosław Stańczyk, Klinika Chirurgii Plastycznej Linea Corporis

Artykuł pochodzi z kategorii: Uroda

INTERIA.PL/materiały prasowe

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Botox na zmarszczki i ból głowy

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (33)

Dodaj komentarz
Lolita25

~Lolita25 -

Ostatnio robiłam zabieg botoxem na nadpotliwość dłoni w Amarylisie w Bytomiu. Co zaskoczeni? Ja też byłam jak dowiedziałam się, że botoks ma także takie zastosowanie... W każdym bądź razie, dłonie się nie pocą a ja nie czuje skrępowania podając komuś dloń :) Także polecam, nie bac sie!

Ada

~Ada -

To prawda cena za botox nie jest mała, ale chyba warto inwestować w siebie?! Ludzie więcej wydają na używki niż na pielęgnacje swojej urody... Ja tam nie żałuję, niedawno miałam zabieg w przychodni medycznej w Bytomiu na Chrzanowskiego, powiem szczerze, że naprawdę jestem zachwycona, miałam usuwane zmarszczki wokół oczu i teraz dumnie podnoszę głowę! Polecam każdej kobiecie która chce poprawić swój wygląd :)

Barbara

~Barbara -

Zabiegi z botoxem krytykują Ci, których na nie nie stać. Są dość drogie, ale jeśli poprawiają samoocenę to warto trochę pooszczędzać; także głupiej krytyki. Młodych namawiam do ponownego podjęcia dyskusji już po osiągnięciu "wieku botoxowego". Nastąpi to znacznie szybciej niż byście chcieli! Buźka od Baśki.

Jolka111

~Jolka111 -

Bardzo ciekawy artykuł, że botox to świetne rozwiązanie na zmarszczki już wiedziałam ale na migrenę? Niesamowite! z moich doświadczeń z botoxem to wygładzałam sobie tzw. „kurze łapki” wokół oczu. Mam już po 40-stce, wiadomo skóra już wiotczeje, a piękną chce się być zawsze. Koleżanka poleciła mi zabieg, efekty powalające, przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Robiła w Osteomedzie w Krakowie, więc tam mogę spokojnie polecić. ;)

NIUNia

~NIUNia -

Wszystkim co maja obawy przeciw ostrzykiwaniu twarzy botoxem,kwasem polecam fale radiowe Focus RF+Zabieg jest przyjemny bezbolesny i naprawde skuteczny.Fale radiowe skutecznie likwiduja tez tradzik rozszerzone pory i zaskorniki Kremy ani maseczki nie sa skuteczne szkoda kasy. Wiem co mowie dlatego polecam.NIUNIa

Wiki

~Wiki -

No cóż… gdyby nie botox moje kurze łapki nie byłyby łapkami tylko łapami… Niestety mimo, że mam dopiero 35 lat to wyglądam starzej. Botox pozwala mi wyglądać na swój wiek. Na razie wstrzykiwałam tylko w dwa miejsca. W Katowicach mogę polecić salon Prestige Spa.

Milena

~Milena -

Ja jakoś nie ufam gabinetom kosmetycznym. Botox wstrzykiwał mi chirurg plastyk, dr Michał Knakiewicz. Ma niesamowite wyczucie. Robi to bardzo delikatnie i sprawnie. Oczywiście po zabiegu obrzęk jest, ale to normalne i jaki lekarz by tego nie robił, to zaczerwienienia i obrzęku nie da się uniknąć. Najważniejszy jest efekt końcowy, a ten jest naprawdę dobry.

Nika

~Nika -

No właśnie... najważniejsze, żeby wybrać odpowiedni gabinet kosmetyczny. To właściwie gwarancja sukcesu. Mi botox wstrzykiwała dr medycyny estetycznej pani Kasia Nielepkowicz (ma gabinet we Wrocławiu). Robi to bardzo dobrze. Praktycznie nie widać, że coś sobie poprawiałam, skóra nie wygląda sztucznie, ale jest gładsza. Tak z 5 latek mi ubyło na pewno dzięki temu zabiegowi.

cobra

~cobra -

mialam komplikacje po botoxie bardzo powazne. Naprawde warto sie zastanowic czy to dorty sposób a jesli tak to dla Pan w zaawansowanym wieku i tylko w sprawdzonych gabinetach. Pazerstwo na kase lekarzy nie zna granic. Jestem tego przykładem. Poszłam w złym stanie psychicznym i naciagneli mnie na 10 tys zł. Potem okazało się , ze mam powkłania (nie licząć krwiaków po kwasie hialuronowym to porazenia po botoxie całej głowy). Modle się zeby to swinstwo szybko ze mnie wyparowało i nie zostawiło trwałych uszkodzen. Lerz oczywiscie uwaza ze jest wszystko ok. Bzdura!!! Ale moge miec tylko do siebie pretensje ze taka głupia jestem. Proszę Was uważajcie !!!

kasia

~kasia -

ja polecam zabieg botoxu!oczywiscie z umiarem jak wszystko!!Kiedys bylam w klinice beautymed i zaproponowano mi taki zabieg i efekty sa rewelacyjne.Polecam

Reklama

Reklama