Jak zrobić naturalny balsam na suchą i popękaną skórę?

Naturalny balsam stworzony z myślą o osobach, które walczą z ciągłym problemem popękanych pięt, rąk, łokci, a nawet warg – czyli wszystkich miejsc, które potrzebują dodatkowej ochrony i pielęgnacji. Często jest tak, że zwykły balsam czy olejek nie pomogą na popękaną skórę, ponieważ do tego potrzeba specjalnie przygotowanego naturalnego środka. Jak przygotować naturalny balsam, który sprawi, że popękana skóra będzie tylko wspomnieniem?

naturalny balsam
naturalny balsam© Photogenica

Składniki, których potrzebujemy:

wosk pszczeli balsam
© Photogenica

- 30 gram wosku pszczelego

- 30 gram masła kakaowego

- 30 gram masła shea

- 30 gram oleju kokosowego

- 15 gram oleju neem

- 15 gram oleju szafranowego

- 10 gram lanoliny

- 5 gram oleju z rokitnika zwyczajnego

- 5 gram miętowego olejku eterycznego

Przygotowując balsam, dobrze jest określić do czego będziesz go używać, ponieważ do pięt trzeba zrobić dwie lub nawet trzy porcje balsamu, natomiast do ust wystarczy tylko jedna porcja. Na początku do szklanej miseczki dajemy wosk pszczeli, masło kakaowe i roztapiamy w mikrofali. Następnie dodajemy masło shea, olej kokosowy, lanolinę oraz pozostałe składniki. W razie potrzeby, jeśli źle będzie wymieszać, podgrzej całość w mikrofali, aż do momentu rozpuszczenia. Przy wyjmowaniu z kuchenki mikrofalowej uważaj, aby się nie oparzyć! Do wyjęcia miski najlepiej użyć ściereczki lub silikonowej rękawicy. Kiedy wymieszasz wszystkie składniki, przełóż je do jakiegoś opakowania po kremie lub małego słoiczka i odstaw.

Jak na popękaną skórę wpływają poszczególne składniki balsamu?

masło shea
© Photogenica

Olej z rokitnika jest ceniony za swoje właściwości odmładzające i nawilżające. Może on pomóc w leczeniu oparzeń, skaleczeń, ran, oparzeń słonecznych, trądziku oraz wielu innych uszkodzeń skóry. Ponadto, codzienne stosowanie oleju z rokitnika wykazało, że pomaga odżywić skórę.

Olej neem zwany też olejem z miodli indyjskiej ma wiele korzystnych właściwości leczniczych, które pomagają naturalnie pielęgnować skórę całego ciała. Olej ten wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce od setek lat, ponieważ ma on wiele drogocennych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych oraz przeciwgrzybicznych. Dodatkowo olej neem świetnie nawilża skórę i regeneruje uszkodzony naskórek. Zawiera on również witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosowanie miejscowe oleju pomaga w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak egzema, grzybica, opryszczka oraz łuszczyca.

olej z rokitnika
© Photogenica

Lanolina natomiast ma bardzo podobny skład, co oleje wydzielane przez naszą skórę. Dlatego też, jest ona w stanie zapewnić nam odpowiednią pielęgnację i utrzymać skórę nawilżoną. Produkty, które mają w swoim składzie lanolinę, sprawiają, że skóra staje się gładsza oraz świetnie nawilżona, dzięki czemu nie pęka. Lanolina świetnie chroni górną warstwę skóry przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, szczególnie w zimie, podczas mrozu, kiedy nasza skóra narażona jest na uszkodzenia spowodowane mroźnym wiatrem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas