Pielęgnacja skóry w zgodzie z metryką

Koreańska, australijska, wegańska - rodzajów pielęgnacji skóry jest całe mnóstwo. Zanim zdecydujemy się przetestować na sobie kolejny urodowy trend, pamiętajmy o podstawach. I dostosujmy pielęgnacyjną rutynę nie tylko do typu cery, ale i do swojego wieku.

Warto wzbogacić pielęgnacyjną rutynę o substancje takie jak kwas L-askorbinowy - silny przeciwutleniacz, który jest czystą postacią witaminy C
Warto wzbogacić pielęgnacyjną rutynę o substancje takie jak kwas L-askorbinowy - silny przeciwutleniacz, który jest czystą postacią witaminy C123RF/PICSEL

Pielęgnacja skóry to istny temat rzeka. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o nierzadko skomplikowanych formułach i zawartości innowacyjnych składników, mnożą się też doniesienia na temat kolejnych rewolucyjnych metod dbania o urodę. W natłoku informacji z łatwością można się pogubić. Choć świadomość na temat podstaw pielęgnacji skóry stale rośnie - wiemy, że krem z filtrem stosować należy bez względu na pogodę czy porę roku, a listę zalet stosowania produktów z witaminą C czy kwasem hialuronowym możemy wyrecytować bez zająknięcia - nieco bardziej szczegółową wiedzą o tym, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry, mogą pochwalić się nieliczni. Szczególnie, jeśli chodzi o dostosowanie jej do wieku.

20 lat - ochrona przed słońcem

Według większości ekspertów po ukończeniu 20 lat należy skupić się na odpowiednim nawodnieniu i ochronie przed słońcem. Szczególnie pożądane jest włączenie do pielęgnacyjnej rutyny kwasu hialuronowego, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. U dwudziestolatków często pojawia się też trądzik wieku dorosłego, nawet jeśli w okresie dorastania problem ten nie występował. "Aby temu zaradzić, szukajmy produktów, które przywracają równowagę sebum i niwelują wypryski. Pomocne będą preparaty wzbogacone o kwas salicylowy i cynk" - radzi dermatolog dr Marko Lens w rozmowie z brytyjskim magazynem "Vogue".

30 lat - witamina C

Pomiędzy 30. a 40. rokiem życia zaczynamy zauważać pierwsze znaczące różnice w wyglądzie naszej skóry. Pojawiają się oznaki starzenia - nie tylko te spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przebarwienia posłoneczne, ale i wynikające ze zmian zachodzących w organizmie, jak glikacja, która prowadzi do powstawania wolnych rodników i stanów zapalnych w tkance. "W wyniku procesu glikacji pogorszeniu ulega jakość tkanki łącznej, co sprzyja powstawaniu zmarszczek i wiotczeniu skóry" - wyjaśnia Linda Blahr, kierownik ds. edukacji i nauki w SkinCeuticals. Warto wzbogacić pielęgnacyjną rutynę o substancje takie jak kwas L-askorbinowy - silny przeciwutleniacz, który jest czystą postacią witaminy C. Rozjaśnia i ujędrnia skórę, poprawiając jej elastyczność.

W wieku 40 lat oznaki starzenia są bardziej wyraźne!
W wieku 40 lat oznaki starzenia są bardziej wyraźne! 123RF/PICSEL

40 lat - antyoksydanty i peptydy

W wieku 40 lat oznaki starzenia są bardziej wyraźne. "Fizjologicznie skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, ponieważ kolagen jest systematycznie rozkładany, co powoduje utratę jego objętości" - tłumaczy Atoshi George, starszy doradca naukowy L'Oreal. Do tego dochodzi zwiększona suchość, cienie pod oczami, powiększone pory, głębsze zmarszczki. Konieczne staje się dodatkowe nawilżenie i stosowanie składników silnie regenerujących skórę. "Znajdź środek czyszczący, który oczyści twoją skórę, nie podrażniając jej" - sugeruje Kevin Mun, współzałożyciel inspirowanej koreańską pielęgnacją marki kosmetycznej Venn. "W tym wieku należy stosować produkty zawierające silne antyoksydanty i inne substancje aktywne, takie jak peptydy, które mogą pomóc stymulować i zwiększać produkcję kolagenu" - dodaje ekspert.

50 lat - witaminy i koenzym Q10

Po pięćdziesiątce zaczynają zwykle pojawiać się zauważalne zmiany w wyglądzie skóry spowodowane m.in. zaburzeniami funkcjonowania gospodarki hormonalnej. "Naskórek zawiera cenne lipidy, w tym wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol i ceramidy, które nadają skórze miękkość. W tym wieku ich synteza zaczęła spadać" - mówi Blahr. Skóra wydziela mniej sebum, tracąc naturalny płaszcz lipidowy. Staje się wówczas cieńsza, delikatniejsza, podatna na przesuszenie. Aby temu przeciwdziałać, warto włączyć do codziennej pielęgnacji środki nawilżające o wysokiej zawartości witamin A, E i C oraz koenzymu Q10, które pomogą odbudować skórę od wewnątrz i spowolnić proces jej starzenia.

Po 60. roku życia warto włączyć do pielęgnacji nawilżające serum
Po 60. roku życia warto włączyć do pielęgnacji nawilżające serum123RF/PICSEL

60 lat - retinol

Po ukończeniu 60. roku życia brak elastyczności skóry jest coraz bardziej widoczny - zarówno na twarzy, jak i szyi i dekolcie, ze względu na cieńszą skórę i słabsze mięśnie. Zdecydowanie warto więc unikać ekspozycji na promieniowanie UV oraz stosować preparaty z wysokim filtrem ochronnym. Warto również włączyć do pielęgnacji nawilżające serum, które zapewni skórze dodatkową dawkę nawilżenia. Kluczowym elementem pielęgnacyjnej rutyny powinien stać się preparat zawierający retinol, który jest pochodną witaminy A. Doceniany od lat z uwagi na skuteczność w zwiększaniu produkcji kolagenu, polecany jest szczególnie jako środek o działaniu przeciwzmarszczkowym. Stymuluje on proces odnowy komórkowej, wyrównuje koloryt skóry, nawilża ją i ujędrnia.

Na różnych etapach życia nasza skóra miewa odmienne potrzeby. Zanim więc przetestujemy na niej kolejny, lansowany przez blogerki czy celebrytki, urodowy trend, dostosujmy najpierw codzienną pielęgnację do typu cery oraz do swojej metryki. Niezależnie jednak od wieku pamiętajmy, by każdego dnia chronić skórę przed promieniowaniem UV, dokładnie ją oczyszczać, a także dostarczać jej cennych składników w postaci kwasu hialuronowego, przeciwutleniaczy i witamin.

Zimą skóra odwadnia się dwa razy szybciejNewseria Lifestyle
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas