Usuwają blizny, przebarwienia i drobne zmarszczki

Głównym działaniem kwasów jest złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka, czego następstwem jest odsłonięcie nowych poziomów komórek, pozbycie się nierówności, blizn czy przebarwień.

Kwasy pomogą ci w walce z wypryskami
Kwasy pomogą ci w walce z wypryskami 123RF/PICSEL

Zabiegi poprawiają sprężystość skóry oraz powodują pobudzenie wewnętrznych warstw do przebudowy. Stosując terapie kwasami możemy usunąć problemy trądzikowe oraz zminimalizować błyszczenie się skóry. W salonach możecie spotkać się z następującymi kwasami:

Kwas glikolowy - w kosmetyce wykorzystujemy jego właściwości złuszczające, jest kwasem uniwersalnym, przeznaczonym do większości typów cer. Ma działanie odświeżające i stymulujące gromadzenie nowego kolagenu. Naturalnie występuje w liściach dzikiej winorośli, winogronach a także w roślinach takich jak buraki.

Kwas mlekowy- jego proces powstawania opiera się na fermentacji cukrów, przykładowo, której podlega zawarta w mleku laktoza.  Wykazuje wysokie właściwości nawilżające i przeciwstarzeniowe. Ma większą cząsteczkę niż kwas glikolowy, zatem wykazuje łagodniejsze działanie i mniejsze odczucie pieczenia w czasie zabiegu.

Kwas salicylowy - z powodzeniem wykorzystywany jest w peelingach chemicznych przeznaczonych dla skór tłustych i mieszanych. Wyodrębniono go z kory wierzby i wykorzystywany jest do produkcji aspiryny, stąd też jego doskonałe właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Stosowany w przypadkach cer trądzikowych i zmian potrądzikowych.

Kwas migdałowy - naturalnie występuje on w gorzkich migdałach. Znajdziemy go również w pestkach moreli i wiśni. Kwas migdałowy jest jednym z kwasów owocowych, wyróżniający się silnymi cechami antybakteryjnymi, przez wzgląd na swą, zbliżoną do wielu antybiotyków, budowę. Polecany szczególnie dla skór wrażliwych i naczyniowych. Odświeża, nawilża i napina skórę.

Kwas ferulowy - wykazuje świetne właściwości przeciwstarzeniowe i depigmentacyjne, czyli rozjaśniające przebarwienia. Dlatego też terapie złuszczające oparte na kwasie ferulowym polecane są skórom starzejącym się i dotkniętym problemem przebarwień. Kwas ferulowy występuje naturalnie w wielu roślinach, głównie w liściach, nasionach i korze drzew iglastych, w ziarnach pszenicy, ryżu, kukurydzy i żyta.

W jakim celu stosuje się kwasy?

Trądzik: Terapie złuszczające kwasami owocowymi są bardzo pomocne w przypadku problemów trądzikowych.  Zapobiegają tworzeniu się zaskórników, wykazują działanie bakteriostatyczne, uniemożliwiając rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych i tworzeniu się wyprysków oraz przyspieszają proces gojenia się zmian.

Przebarwienia i zmarszczki: W przypadku przebarwień i pierwszych oznak starzenia się skóry zabiegi kwasami minimalizują zaburzenia biosyntezy w dotkniętej uszkodzeniem słonecznym skórze, wygładzają powierzchnię naskórka efektywnie wpływając na produkcję nowych włókien odpowiadających za naprężenie skóry.  Odpowiadają za zwiększone wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych oraz długotrwale zatrzymują wodę w głębszych warstwach naskórka. Ma to ogromny wpływ na opóźnienie procesów starzenia się skóry, których główny powód to nadmierne wysuszenie, powodujące ubytki komórek naskórka.

Rozstępy: W przypadku rozstępów złuszczanie górnych warstw naskórka jest bardzo pomocne w spłyceniu nierówności, jakie tworzą oraz zredukowaniu różnic w pigmentacji. Mechanizm pobudzania skóry do intensywniejszego podziału i potrzeby regeneracji pozwala zredukować nieestetyczne uszkodzenia.

Pamiętaj (!) że efekt po zabiegach kwasami zależy od indywidualnych właściwości skóry, głębokości zmian w skórze, stężenia preparatów, systematyczności wykonywania zabiegów oraz sposobu pielęgnacji i higieny skóry przez pacjenta.  Pamiętaj również, iż często po zabiegach tego typu następuje złuszczanie naskórka na drugi lub trzeci dzień, co jest jak najbardziej normalnym i prawidłowym objawem.   Dlatego w trakcie zabiegów złuszczających niezbędna jest właściwa ochrona skóry polegająca na unikaniu słońca i czynników podrażniających tj. wizyty na basenie z chlorowaną wodą czy sauna.

Ewelina Boryczka - kosmetolog Kliniki Urody LAIME

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas