Reklama

Aby głowa nie bolała...

Czujesz, że zbliża się atak migreny? Postaraj się go powstrzymać.

Jednym zdarza się co jakiś czas, innym bardzo często. Lepiej jej zapobiegać i starać się, aby pojawiała się jak najrzadziej. Podpowiemy, co ci pomoże.

Dobroczynny sen

Zły sen jest bowiem wyzwalaczem migreny, a niewłaściwe nawyki prowokują ataki - ostrzega prof. Jason B. Rosenberg, z Johns Hopkins Bayview Medical Center (USA). Wstawaj i kładź się o tej samej porze w ciemnym i cichym pokoju. W łóżku nie czytaj, nie oglądaj TV, nie słuchaj muzyki. Unikaj dużych posiłków. Nawyki te regulują rytm dobowy i zapobiegają bólom.

Aerobik

W czasopiśmie "Cephalalgia" porównano sposoby profilaktyki migreny. Okazało się, że aerobik jest tak skuteczny jak leki. Najlepiej 3 razy w tygodniu po 40 minut. Uwalnia on tzw. endorfiny (hormony szczęścia) i zwiększa ilość tlenu, co hamuje dolegliwości.

Reklama

Witamina B2

Z badań opublikowanych w "European Journal of Neurology" wynika, że leczenie migreny wspomaga ryboflawina (witamina B2), zażywana w dawce 400 mg dziennie. Znajduje się ona też w mleku, mięsie, jajach, orzechach, zielonych warzywach.

Więcej magnezu

Robert Cowan, profesor neurologii klinicznej w Stanford School of Medicine, twierdzi, że migrenę powoduje brak magnezu. Warto więc zażywać ten pierwiastek, aby ją uprzedzić.

Kąpiel i okłady

One też zatrzymują ból. Kiedy więc nadchodzi, rób gorące lub zimne okłady na głowę, szyję lub weź ciepły prysznic. Złagodzisz napięcie mięśni, co da efekt przeciwbólowy.

Jedz i relaksuj się

Gdy jesteś głodna, spada ilość cukru i zaczyna się migrena. Zjedz wtedy orzechy i owoce. I unikaj nudy i stresu, które jej sprzyjają. A gdy nic nie pomaga, szybko zażyj lek przeciwmigrenowy (na receptę, np. z grupy tryptanów), dzięki czemu zatrzymasz atak.

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy