Reklama

Arytmia serca - jak ją rozpoznać, jak leczyć

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zaburzenia rytmu serca bywają niebezpieczne. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, jaka jest ich przyczyna.

Zdjęcie

Zaburzenia rytmu serca bywają niebezpieczne /© Panthermedia
Zaburzenia rytmu serca bywają niebezpieczne
/© Panthermedia

Zdrowe serce dorosłego człowieka bije podczas odpoczynku od 60 do 90 razy na minutę. Kiedy podejmujemy niewielki wysiłek, serce przyspiesza do setki, gdy wysiłek jest większy - osiąga 130, a nawet 180 uderzeń. Przyspiesza też pod wpływem silnych emocji - i tych dobrych, i tych złych. Jednak, w każdej sytuacji, powinno bić zawsze tak samo - miarowo i równo.

Reklama

Gdy serce nagle zmienia rytm

Lekarze zaczynają mówić o arytmii, gdy skarżymy się, że serce nagle zaczyna "kołatać w piersi". To oznacza, że przez chwilę bije niemiarowo. Czasem takie zaburzenia rytmu odczuwane są jako przyspieszone bicie serca lub mamy wrażenie, że pracuje tak szybko, jakby miało "wyskoczyć z piersi". Dodatkowe skurcze odczuwane są jako "przeskakiwanie", lub "zawieszanie się" serca na ułamek sekundy. Czasem zaburzeniom rytmu towarzyszy kłucie, uczucie duszności, gorąca i osłabienia. Zdarza się również, że nagłe zaburzenie rytmu wybudza nas ze snu. Zbyt szybka praca serca określana jest przez kardiologów jako tachykardia, zbyt wolna - to bradykardia.

Arytmia jest pierwszym sygnałem, że serce pracuje nie tak, jak powinno. Czasem powód bywa błahy, jednak nierzadko to poważna sytuacja, która może zagrażać życiu. Nie wolno więc lekceważyć niepokojących objawów, jakie wysyła organizm.

Ataki arytmii

Mogą pojawiać się napadowo (sporadycznie) lub utrzymywać się przez dłuższy czas. Są bardzo nieprzyjemne. Z reguły towarzyszy im lęk, który dodatkowo nasila dolegliwości - zwłaszcza, gdy arytmia objawia się przyspieszonym biciem serca.

Jak sobie pomóc: Podczas niewielkiego napadu częstoskurczu można starać się spowolnić pracę serca. Po pierwsze trzeba się położyć. Kiedy leżymy, nerw tzw. błędny, regulujący rytm serca, zwiększa aktywność, a więc rytm zwalnia. Inny sposób polega na nabraniu powietrza, zaciśnięciu ust i zatkaniu nosa, a potem "wypychaniu" powietrza tak, by wzrosło ciśnienie. Po kilku sekundach wypuszczamy powietrze. Powtarzamy to kilka razy, aż rytm naszego serca zwolni. 

Skąd ta zadyszka?

Może być objawem nadciśnienia płucnego. Jest ono niezależne od nadciśnienia tętniczego. czytaj więcej

Przyczyny zaburzeń

Ataki arytmii powodują często zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi - magnezu, potasu sodu i wapnia, które odpowiedzialne są za miarową pracę serca. Winne bywają też zaburzenia hormonalne, zwłaszcza spowodowane chorobą tarczycy. Również niektóre leki, np. te rozkurczające oskrzela, wpływają na nieprawidłową pracę serca. Częstą przyczyną arytmii jest także wiek - im jesteśmy starsi, tym częściej nasze serce może bić nierównomiernie. Przyczyną bywa też: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, choroby zastawek lub zaburzenia przewodnictwa nerwowo-elektrycznego w sercu.

Kiedy do lekarza

Arytmia powoduje, że żyjemy w ciągłym strachu, obawiając się kolejnego ataku. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do internisty. Osłucha serce, zbada jego rytm, tętno oraz sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi. Zleci podstawowe badania diagnostyczne serca.

Badanie EKG - Rejestruje wykres jego pracy. Widać na nim zaburzenia w każdej fazie bicia serca. Jednak, gdy w momencie badania zaburzenia rytmu nie występowały, na wydruku też nie będzie ich widać. Zwykle potrzebne są dodatkowe badania. Jeśli więc lekarz podejrzewa poważniejszy problem, skieruje cię na wizytę do specjalisty.

Badania u kardiologa

Chorobę trzeba jak najszybciej zdiagnozować. Dlatego kardiolog zaleci: Holter i USG. Pierwsze z badań to 24-godz. badanie EKG. Drugie to tzw. echo serca, pozwoli m.in. ocenić stan i wielkość komór oraz sprawdzić rytm serca.

Nowoczesne metody leczenia

Zestawy leków, które regulują pracę serca i "pilnują", by nie traciło rytmu są dobierane indywidualnie. Ale czasem konieczna jest również poważna diagnostyka połączona z leczeniem. Służą do niej zabiegi, których wykonanie wiąże się z pobytem w szpitalu.

  • Badania inwazyjne - Do takich właśnie należy np. badanie elektrofizjologiczne, które łączy się z wprowadzeniem przez tętnicę lub żyłę specjalnego cewnika do serca. Z kolei, gdy kardiolog podejrzewa, że przyczyną arytmii jest np. choroba niedokrwienna serca, może zlecić koronarografię. Pozwoli ona obejrzeć i ocenić stan naczyń krwionośnych. Jeśli to nie wystarczy, lekarz skieruje na zabieg, usuwający przyczynę arytmii w samym sercu. Może nim być np. ablacja RF, polegająca na wprowadzeniu do serca elektrody, która niweluje to, co powoduje elektryczne zaburzenia w sterowaniu rytmem. Czasem konieczne jest wszczepienie rozrusznika, który będzie dbał o miarowe bicie serca.


Dorota Kiljan

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Świat kobiety
Więcej na temat:arytmia | choroby serca | zdrowie

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Arytmia serca - jak ją rozpoznać, jak leczyć

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (29)

Dodaj komentarz
erika74

~erika74 -

Mojemy mężowi stuknęła właśnie 40-stka i prawdę powiedziawszy zaczęłam się zastanawiać, czy to nie najlepszy czas, żeby zatroszczyć się o jego zdrowie.. nie odzywia się najlepiej, niezbyt często ćwiczy... jakie badania powinien sobie zrobić?

minimanimo

~minimanimo -

Tutaj jest kilka sposobów na uregulowanie pracy serca: link

Załączniki:
Jan

~Jan -

Autor ma rację - nie warto walczyć ze stresem, obawiając się kolejnego ataku. Jeżeli ktoś szuka fachowca, zachęcam do wizyty w Klinice Vascular.

Malwina

~Malwina -

Witam... Od jakiegoś czasu miewam właśnie dziwne objawy związane z szybkim biciem serca , budzi mnie to nawet w nocy ... Czuje sie rownież słaba i boje sie bardzo zasnąć na nowo.... Najgorsze jest to ze byłam u lekarza. Nawet w szpitalu i twierdza ze wszystko ze mną ok.... Nie wiem co robić...:(((((

Lecifa

Obojętny Lecifa -

Najlepiej zrobić sobie kompleksowe badania (w akademickim centrum medycznym w Warszawie) i iść do lekarza, ja tak zrobiłem i chociaż nic nie wykryto to lepiej się czuję z tą świadomością :)

Tomek

~Tomek -

Jakiś czas temu czułam jakby kłucie serca, takie mrowienie, serducho biło raz chyba szybciej a raz wolniej, już sam nie wiedziałem co się dzieje.. w nocy raz nie mogłem usnać, to na prawo to na lewo, nie wiedziałem co mi się dzieje, dodam że jestem palaczem i często pije piwo... wpisałem w neta patrzę a tu jest: link+arytmii Myślę sobie, kurde to na pewno jest to... poszedłem do lekarz i faktycznie ;/ ale się przestarszyłem, od razu rzuciłem szlugi i piłem mniej piwa, nawet stałem się mniej nerowy bo lekarz powiedział że to też ma wpływ. Jak człowiekowi zagraża jakiś uszczerbek na zdrowiu to dopiero rozumie ile co jest warte. Myślałem że koniec z robotą, koniec z zarobkami.. na szczęście u mnie było to bardzo łagodne.

Marek

~Marek -

Mój znajomy miał duże problemy z arytmią. U niego było to spowodowane stresującym trybem życia. Obecnie arytmia zanikła dzięki stosowaniu się do rad na stronie

Aneczu85

Wesoły Aneczu85 -

Witam serdecznie! Najczęściej odczuwane przez nas zaburzenia rytmu serca, koziołkowanie serca, nagłe, mocne uderzenia, odczucie zamierania serca, nie są niebezpieczne, nie stanowią zagrożenia życia i zwykle nawet nie wymagają specjalistycznego leczenia - po wykluczeniu przyczyn organicznych. U osób z tak zwaną dystonią neurowegetatywną pomocne, chociaż wątpliwe i na krótko, może być stosowanie leków uspokajających lub preparatów zawierających magnez. link

doma

~doma -

pomocy to jest dobre badanie EKG rytm zatokowy 110/min prawogram pionowa pozycja serca wydłużenie QTc a powtórne EKG wyszło : rytm zatokowy ok. 90/min tendencja prawogramowa QTc=0,46

Joanna 34

~Joanna 34 -

Podejrzewam u siebie arytmie. Ekg w porzadku. Po wysilku czuje sie bardzo zle. Czuje ze serce spowalnia . Oddech tez. Jestem bardzo slaba. Musze usiasc. Pogotowie tez nic niestwierdzilo. Tylko omdlenie.

Reklama

Reklama