Jajka jako środek na zmarszczki? Wyjaśniamy, jak jajka wpływają na cerę

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Jajka niegdyś owiane były złą sławą, oskarżano je o podwyższanie cholesterolu w naszym organizmie. Dziś wiemy, że pod kruchą skorupką skrywa się całe bogactwo witamin, a białko w nich zawarte jest najlepiej przyswajane przez nasz organizm. A jak jedzenie jajek wpływa na wygląd i kondycję naszej cery? Zawarte w nich składniki spowalniają procesy starzenia, ale nie można z nimi przesadzić.

Jajka zawierają witaminy młodości, co ma wpływ na cerę
Jajka zawierają witaminy młodości, co ma wpływ na cerę123RF/PICSEL

Czy jajka są dobre na cerę?

Odpowiadając na pytanie, czy jajka są dobre na cerę, należy zacząć od ich zawartości. A ta jest bardzo zbliżona do składów wielu kosmetyków. Jajka zawierają tak zwane "witaminy młodości", czyli A i E oraz biotynę, a także witaminy z grupy B, oraz K i D. W dodatku w tym produkcie witaminy te występują w postaci ALA, który jest bardzo dobrze przyswajalny przez nasz organizm. Ten kwas regeneruje komórki skóry i spowalnia efekty jej starzenia. Z kolei białko buduje ludzki organizm - mięśnie, skórę i kości. Jedzenie jajek wpływa więc bardzo korzystnie na naszą cerę, podobnie jak wykorzystywanie ich jako maseczek.

Często usłyszeć możemy teorię, że jajka powodują trądzik. Nie istnieją jednak badania, które wykazywałyby ten związek. Pojawienie się wyprysków może być skutkiem alergii pokarmowej. Jeśli więc zauważasz u siebie takie objawy po zjedzeniu jaj, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Czy jajka są dobre na zmarszczki?

Jedzenie jajek nie tylko spowalnia procesy starzenia, ale również regeneruje skórę. Staje się ona bardziej elastyczna i nawilżona. Czy oznacza to mniej zmarszczek? Według wielu opinii tak, choć badań naukowych na ten temat jest niewiele. Wprawdzie koreańscy naukowcy z Seulu udowodnili związek między jedzeniem jajek a redukcją zmarszczek, jednak potrzeba by tu więcej badań.

Z pewnością jednak spożywanie jaj poprawi kondycję naszej skóry i spowolni proces powstawania zmarszczek. Na wygląd cery wpłynie też używanie jajek zewnętrznie, w formie maseczek czy peelingów. Wystarczy położyć na twarz raz w tygodniu samo białko. Zadziała ściągająco i poprawi wygląd skóry. Żółtko natomiast można z powodzeniem wykorzystać jako odżywczy peeling. Trzeba wymieszać je z cukrem i dodać kilka kropel cytryny.

Jajkiem w zmarszczki?
Jajkiem w zmarszczki?123RF/PICSEL

Co daje jedzenie samych jajek? Nic dobrego

Cenna zawartość jajek powoduje, że zastanawiamy się nad tym, czy można jeść tylko je. Taka dieta to jednak nie jest najlepszy pomysł. Mimo bogatej zawartości, w jajach brakuje witaminy C. Wprawdzie są tak zwane "diety jajeczne", ale lekarze ich nie polecają na dłuższą metę. Naszemu organizmowi w wyniku diet wykluczających może zabraknąć ważnych składników, w tym przypadku będą to niedobory wapnia i witaminy C. Brak błonnika również niekorzystnie wpłynie na układ pokarmowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zdrowy człowiek może zjadać średnio 10 jajek tygodniowo. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji i ewentualnych alergii pokarmowych.

Czytaj też: 

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas