Reklama

Stosujesz środki z wyciągiem z czosnku? To może się tak skończyć!

Jeżeli dolegliwość ta się powtarza, powinna wzbudzić niepokój. Jak sobie z nią radzić?

Gdy mocno wydmuchujemy nos albo dłubiemy w nim, może dojść do lekkiego krwawienia. To normalne. Zdarza się jednak, że w ogóle go nie dotykamy i nieoczekiwanie zaczyna lecieć krew, zwykle z jednej dziurki.

Jednorazowym krwawieniem z nosa nie trzeba się przejmować - może zdarzyć się każdemu. Jeśli jednak się powtarza, warto szukać przyczyny.

Przemęczenie lub anemia

Niedosypianie, wielogodzinna praca, zamartwianie się, życie w stresie, brak czasu na regenerację sił - to osłabia i wyczerpuje organizm. Jednym z objawów może być krwawienie z nosa. Przemęczeniu, osłabieniu może towarzyszyć anemia. Jednym z jej objawów jest krwawienie z nosa.

Reklama

Co robić? Wykonaj podstawowe badania krwi, ogólne badanie moczu, poziomu żelaza. Gdy wyniki są prawidłowe, musisz po prostu odpocząć (np. wybrać się na urlop), dobrze się wysypiać itp. W przypadku anemii lekarz zleci preparaty żelaza i dietę - sporo czerwonego mięsa i podrobów, warzywa i owoce bogate w witaminę C.

Wysuszona śluzówka

Błona śluzowa wyściełająca nos zawiera dużo drobnych naczyń krwionośnych. Gdy wdychasz suche czy bardzo ciepłe powietrze, naczynka stają się kruche i łatwo pękają, co skutkuje niewielkim krwawieniem.

Co robić? W domu przykręć ogrzewanie i nawilżaj powietrze. Pij dużo wody, żeby nawilżyć śluzówki od środka. Stosuj do nosa kilka razy dziennie izotoniczny roztwór wody morskiej.

Uwaga: Nie wkładaj dozownika głęboko do nozdrzy, bo to może uszkodzić śluzówkę. Kieruj go w bok, nie do góry, co gwarantuje bezpieczne podanie leku.

Nadciśnienie

Przy nieleczonym lub źle leczonym może dochodzić do nagłych skoków ciśnienia, przekraczających 150 mmHg. Ich konsekwencją są gwałtowne krwawienia z nosa. Co ciekawe, pełnią pozytywną rolę: aby pod wpływem wysokiego ciśnienia nie doszło do pęknięcia naczyń w mózgu i wylewu, krew wypływa nosem i ciśnienie spada.

Co robić? Mierz ciśnienie rano i wieczorem codziennie o tej samej godzinie. Zapisuj wyniki pomiarów i uwagi o samopoczuciu. To pomoże lekarzowi dobrać leki w odpowiedniej dawce. Przyjmuj je według zaleceń, nawet jeśli ciśnienie się unormuje.

Zażywane leki

Krwawienia mogą wystąpić, gdy stosujesz dłużej niż 4 dni krople do nosa na katar, np. z xylometazolinem. Albo gdy przez dłuższy czas przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi, np. kwas acetylosalicylowy. Krzepnięcie osłabia też czosnek i imbir oraz preparaty z ekstraktami z tych przypraw. Połączenie z nimi kwasu acetylosalicylowego, np. w leczeniu przeziębienia, może nadmiernie rozrzedzić krew.

Co robić? Sama nie odstawiaj przepisanego leku, porozmawiaj z lekarzem o zmianie kuracji. Jeśli zażywasz preparat przeciwzakrzepowy bez recepty, odstaw go szybko. Przy przeziębieniu zamiast czosnku zastosuj np. sok z malin.

Jak szybko zatrzymać krwotok?

Tę metodę wymyślił profesor Harvardu, Patrick Skerrett. Wg niego większość krwawień z nosa wynika z przerwania naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicy chrząstki i przegrody nosowej. Ich ucisk sprawia, że krew przestaje płynąć.

Pochyl głowę do przodu. Uwaga! Nie odchylamy jej do tyłu, by nie zachłysnąć się krwią. Złap nos w okolicy nasady kciukiem i palcem wskazującym. Przesuń palce do dołu, do miejsca, gdzie kość przechodzi w chrząstkę. Ściśnij to miejsce i przytrzymaj. Krwawienie powinno szybko zmaleć i w końcu ustać całkowicie.  Jeżeli po 2-3 minutach nie zostało zatamowane, spróbuj jeszcze raz odnaleźć palcami odpowiednie miejsce i ściśnij je.


Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy