× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

 • ×

  Treść dostępna również w wersji mobilnej
  na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

 •  

  Gdy hormonów męskich jest za dużo

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zespół policystycznych jajników to schorzenie hormonalne występujące u kobiet. Objawia się zaburzeniami miesiączkowania, owulacji, niepłodnością, trądzikiem, nadwagą, nadmiernym wzrostem owłosienia typu męskiego.

Zdjęcie

/ 
Schorzenie wykrywane jest nawet u nastolatek. Jego przyczyną jest zaburzenie regulacji wydzielania męskich hormonów płciowych - androgenów. Jajniki zawierają liczne, drobne torbieliki pęcherzykowe, wypełnione tlenem. Dochodzi w nich do nieprawidłowej przemiany materii. Pęcherzyki te zaburzają pracę jajników, które zaczynają produkować więcej androgenów. Podwyższony poziom tych hormonów skutkuje nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, zanikiem owulacji i miesiączki. U niektórych kobiet występuje owłosienie typu męskiego. Pojawia się ono na odcinku między wzgórkiem łonowym a pępkiem, wokół sutków, na piersiach, ramionach, plecach, udach i podudziach, na twarzy, zwłaszcza na brodzie i nad górną wargą.

Przyczyna schorzenia nie jest dokładnie znana. Do niedawna sądzono, że to choroba o podłożu wyłącznie hormonalnym. Ostatnie badanie dowodzą jednak, że można ją uważać za chorobę polimetaboliczną, czyli związaną z zaburzeniami przemiany materii. Choroba może prowadzić do bezpłodności, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, zawału serca, cukrzycy, otyłości i raka trzonu macicy. Kobieta chorująca na zespół policystycznych jajników, która zajdzie w ciążę, musie liczyć się z ryzykiem poronienia.

Reklama

Jak rozpoznać chorobę?

Sygnały ostrzegawcze to nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn, problemy z tłustą, trądzikową cerą. Chore tyją w charakterystyczny sposób - tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w jamie brzusznej i wokół talii. Nie zawsze wszystkie te objawy występują naraz. Wiele kobiet o chorobie dowiaduje się dopiero wtedy, gdy nie może zajść w ciążę.

Badania i leczenie

Jeśli zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, zgłoś się do ginekologa endokrynologa. Przy podejrzeniu tego schorzenia zaleca się badanie ultrasonograficzne, w którym można zobaczyć zmiany pęcherzykowate jajników. Dodatkowe wykonuje się badania hormonalne - sprawdza, czy we krwi jest podwyższony poziom androgenów.

W przypadku zespołu policystycznych jajników stosuje się leczenie hormonalne lub operacyjne (np. przy użyciu laparoskopu). Istotne jest to, czy kobieta chce mieć potomstwo. Jeśli chce zajść w ciążę poddaje się ją kuracji hormonalnej, podczas której przyjmuje preparaty obniżające poziom męskich hormonów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Zobacz również

 • Oceń tekst

  Ocen: 1

Reklama

Skomentuj artykuł: Gdy hormonów męskich jest za dużo

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz
s ..

~s .. -

Ją też tak długo chodzę badam się koszmar!!!

Jola

~Jola -

mam dokładnie tak. :( ciężko mi z tym cholernie! Wstydzę się strasznie tej choroby tzn. do końca nie wiem czy jestem chora ale mój lekarz podejrzewa. Mam owłosienie na brzuchu, plecach po prostu wszędzie. Nie wyobrażam sobie jakbym miala powiedzieć o tym mojemu chłopakowi. Chodzę z nim dopiero 6miesięcy ale jak ja mam mu to powiedzieć? :( szalałam za nim 2lata. Nie wiem jakby doszło do czegoś co bym zrobiła. Nawet przy nim nie przebieram się. Mam 18lat jak coś. Leczę się już 2lata i nic. Nie życzę nikomu tego!! Wstyd nawet wyjść na plażę (mieszkam blisko morza), a mam 1000 w lato wymówek żeby nie iść ze znajomymi. Po prostu odpisuję im że nie mam czasu lub coś, a tak naPrawdę leżę i płaczę w domu.. Moje koleżanki mają piękne brzuchy, nie mają się czego wstydzić, a ja? :( dziewczyny trzymajcie się! Jolanta

anonim

~anonim -

Mam właśnie takie problemy i nie wiem co mam dalej z tym robić.

Reklama