Reklama

Guarana: Jakie ma właściwości i zastosowania?

Guarana ma charakterystyczny wygląd i ciekawy smak, a przede wszystkim wiele cennych właściwości zdrowotnych. W medycynie ludowej mieszkańców Amazonii stosowana jest od wieków. Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą jej spożywanie? Do czego można dodawać guaranę i kto nie powinien po nią sięgać?

Guarana - co to jest?

Guarana - a konkretnie Paulinia guarana czy Paullinia cupana - to gatunek płożącego się lub wspinającego pnącza, należący do rodziny mydleńcowatych. Roślina znana jest także jako cierniopląt i osmęta. W naturze osiąga nawet 12 metrów. 

Jest znana i stosowana od setek lat, a z jej nasion można przygotować charakterystyczny, gorzko-kwaśny napój, o tej samej nazwie. Określenie pochodzi zaś od plemienia Guarani, mieszkającego w Ameryce Południowej.

Jakie właściwości ma guarana?

Guarana wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych i jest niezwykle pomocna w wielu sytuacjach. Czy guarana jest zdrowa? Uchodzi za zdrowszy zamiennik kofeiny pochodzącej z ziaren kawowca. Działa dłużej i powoduje mniejsze spadki energetyczne. Plemiona z Ameryki Południowej wykorzystują wszystkie części tej rośliny, jednak większość świata koncentruje się na nasionach guarany. To one są źródłem kofeiny - zawierają jej 4-6 proc.

Reklama

Jakie jest działanie guarany?

  • Przyczynia się do poprawy koncentracji i wpływa pozytywnie na pamięć.
  • Pomaga w stanach zmęczenia psychicznego i fizycznego.
  • Wspiera proces spalania tkanki tłuszczowej, przyspieszając go, przez co wspomaga odchudzanie.
  • Pozytywnie wpływa na potencję.
  • Wykazuje antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe działanie.

W Ameryce Łacińskiej guarana stosowana jest jako środek zmniejszający uczucie głodu i pragnienia, ale też jako środek przeciwbólowy, rozgrzewający i pobudzający. Guarana jest też polecana osobom, które z jakiegoś powodu nie powinny spożywać kawy.

Czytaj również: Dolegliwości po wypiciu kawy. Zwróć uwagę na niepokojące sygnały

Guarana - zastosowania

Guarana znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, z uwagi na swoje liczne właściwości zdrowotne. Guarana w tabletkach czy kapsułkach to rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią jej smaku. Jest bowiem składnikiem wielu preparatów wspomagających pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. Jest też często dodawana do suplementów diety wspomagających odchudzanie.

Można ją znaleźć w napojach energetyzujących i pobudzających czy przyjmować w postaci naparu. W niektórych sklepach dostępna jest także herbata z guarany i guarana mielona, którą można dodawać do napojów lub pokarmów. 

Czytaj też: Zamiast kawy yerba mate. Też pobudzi, też poprawi koncentrację, ale zalet ma więcej

Guarana - przed czy po jedzeniu?

Jak smakuje guarana? W zmielonej wersji posiada raczej neutralny zapach. W smaku jest lekko gorzkawa i kwaśna. Warto ją przyjmować na przykład 30 minut przed intensywnym treningiem. Jej pobudzające działanie powinno utrzymać się przez około 6-7 godzin. 

Do czego warto dodawać guaranę?

Guarana w proszku może być dodawana do pokarmów i napojów (nie z alkoholem). Zneutralizuje to jej nieco cierpki smak.

  • Z czym jeść guaranę? Mieloną guaranę można dodać do jogurtu, płatków owsianych czy musli.
  • Z czym pić guaranę? Jest świetnym dodatkiem do soków i koktajli warzywnych lub owocowych. Można ją również dodać do mleka lub wymieszać z wodą czy herbatą. Wymaga to jednak długiego mieszania, ponieważ guarana źle rozpuszcza się w wodzie. Nie wolno jej jednak łączyć z alkoholem.

Czytaj również: Chrzan - słowiański żeń-szeń. Obowiązkowa pozycja nie tylko na Wielkanoc

Guarana - od jakiego wieku można ją pić? Przeciwwskazania

Guarana jest coraz popularniejsza, jednak nie wszyscy mogą ją stosować. Istnieją pewne przeciwwskazania, związane przede wszystkim z dużą zawartością kofeiny. Nie wolno przyjmować zbyt dużych jej dawek. Lepiej nie stosować guarany wieczorem, gdyż może przyczynić się do problemów z zaśnięciem. Rozsądniej sięgać po nią przed południem.

Guarany nie powinny włączać do diety:

  • osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • osoby cierpiące na refluks,
  • chorzy na cukrzycę,
  • kobiety w okresie ciąży i laktacji,
  • osoby cierpiące na osteoporozę lub zagrożone tą chorobą,
  • osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Spożycie zbyt dużej ilości guarany może skutkować między innymi bezsennością, bólami głowy, mdłościami, uczuciem niepokoju, problemami trawiennymi czy nieregularnym biciem serca. Jej niskie dawki są jednak bezpieczne, a wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych jest minimalne. Z uwagi na zawartość kofeiny nie zaleca się stosowania preparatów z guaraną u dzieci. Trzeba to też robić ostrożnie w przypadku osób starszych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: guarana | suplementy diety | kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy