Reklama

Jak odtruć organizm? Skuteczne sposoby

O odtruwaniu organizmu przypominamy sobie wtedy, gdy zaczynają nam doskwierać nadprogramowe kilogramy. Często utożsamiamy ten proces z odchudzaniem. Faktycznie, kiedy się mu poddajemy, prócz nadmiaru tłuszczu pozbywamy się wszelkich toksyn, które zalegają w organizmie. Nie tylko złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do obecności groźnych substancji. Spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ale też zanieczyszczone powietrze i woda znacznie przyczyniają się do złej kondycji. Jak skutecznie odtruć organizm? Jakie są na to sposoby? Przekonajmy się.

Dlaczego warto przeprowadzić detoks organizmu?

Odtruwanie organizmu pełni kluczową rolę. Dzięki niemu odciążamy wątrobę, która jest filtrem oczyszczającym organizm z wszystkich niebezpiecznych substancji kumulujących się w ciele człowieka. Jeśli organ ten działa nieprawidłowo, możemy cierpieć na szereg dolegliwości; m.in. ogólne osłabienie, szybkie przybieranie na wadze, zaburzenia koncentracji, obrzęki oraz zaparcia. Do tego dochodzi osłabiona odporność, zatem jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Poza tym pogarsza się kondycja skóry; jest matowa, sucha, pojawia się na niej więcej zmarszczek oraz występują na niej wszelkie niedoskonałości. Jednym zdaniem, jeśli ten organ szwankuje, cierpi cały organizm.

Reklama

Jaką kurację oczyszczającą wybrać?

Aby skutecznie odtruć organizm warto zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. Przede wszystkim powinniśmy odstawić to, co truje najbardziej. Jeśli jest taka możliwość, ograniczmy nadmierne spożycie kawy i herbaty oraz sięgajmy po alkohol tylko okazjonalnie. Najlepiej całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Ważna jest również dieta. Jeśli chcemy, by nasza wątroba pracowała bez zarzutu, powinniśmy zmienić niewłaściwe nawyki żywieniowe. Warto zerwać z wysoko przetworzoną żywnością, na rzecz większej ilości warzyw i owoców. Wybawieniem dla naszego organizmu mogą okazać się specjalne kuracje, które szybko postawią nas na nogi.

Głodówka na odtrucie organizmu

Jednym ze sposobów, dzięki któremu można szybko pozbyć się toksyn, jest przeprowadzenie głodówki. Niestety, to metoda restrykcyjna, którą mogą zastosować osoby niecierpiące na choroby przewlekłe. Kuracja, która trwa dzień, bądź dwa nie zrobi nam wielkiej szkody. Ryzyko wzrasta, gdy nadmiernie ją wydłużamy. Przez cały czas jej trwania trzeba pić bardzo dużo wody.

Monodieta

Monodieta, znana również pod nazwą diety jednoskładnikowej, jest mniej radykalną metodą pozbycia się toksyn z organizmu. Polega na spożywaniu przez jeden, bądź dwa dni tego samego produktu żywnościowego. Wydaje się to banalne, aczkolwiek wymagana jest tutaj siła woli i konsekwencja. Na czym dokładnie polega ten sposób? Wystarczy wydzielić sobie pięć porcji pokarmu, które będzie się spożywać przez cały dzień. Po co najlepiej sięgnąć? Największym uznaniem cieszą się jabłka, ale można wykorzystać też buraki, marchew oraz pomidory; a latem - owoce sezonowe, takie jak borówki albo arbuzy. Uznaniem cieszy się również kasza jaglana. Pamiętajmy, że musimy pić bardzo dużo napojów. Prócz wody zalecane są herbaty ziołowe, takie jak napar z pokrzywy, szałwii, aloesu, mięty, Możne też skorzystać z dobrej jakości mieszkanki oczyszczającej.

Sok dobry na detoks

Kuracja oczyszczająca może opierać się również na sokach. Najlepiej, jeśli będziemy je przyrządzać samodzielnie - przy użyciu blendera albo sokowirówki. Wskazane są soki owocowe, warzywne albo owocowe-warzywne. Kuracja trwa o wiele dłużej niż dwie poprzednie, ponieważ soki powinniśmy pić nie mniej niż trzy razy dziennie przez około dwa tygodnie (w ilości minimum pół szklanki). Aby detoks przyniósł oczekiwane rezultaty, nie możemy ograniczać się wyłącznie do płynów, gdyż w konsekwencji pozbawimy organizm wielu cennych wartości odżywczych. W tym czasie zminimalizujmy spożywanie żywności wysoko przetworzonej i smażonej. Unikajmy soli, konserwantów, napojów gazowanych. Włączmy do diety pełnoziarniste pieczywo, makarony, chude i białe mięso. Starajmy się jeść surowe warzywa i owoce albo dania gotowane na parze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: detoks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy