Reklama

Jak picie kawy wpływa na wątrobę? To cię zaskoczy

Miłośnicy kawy z pewnością są w stanie wymienić całą listę zalet jej picia. Jak kawa wpływa na wątrobę? Co dzieje się z nią po jej wypiciu? Naukowcy są zgodni: oprócz dobrze znanych właściwości korzystnych dla zdrowia, kawa pomaga również chronić wątrobę przed uszkodzeniami.

Jak kawa działa na wątrobę? Okazuje się, że oprócz dobrze znanych właściwości korzystnych dla zdrowia, kawa pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniami. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii sprawdzili: picie do 3-4 filiżanek kawy zmniejsza ryzyko chorób wątroby.

Picie kawy ma zbawienny wpływ na wątrobę

Naukowcy poinformowali, że osoby pijące kawę są o 20 proc. mniej narażone na przewlekłe choroby wątroby i jej stłuszczenie, a 49 proc. na śmierć z powodu przewlekłej choroby tego narządu.

Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko kawy bez dodatku cukru, mleka, śmietanki i innych dodatków. Taka też będzie dla nas najzdrowsza.

Reklama

Zobacz również: Czujesz dziwny posmak w ustach? Tak ciało daje znać o ważnym problemie

Kawa zmniejsza ryzyko raka i obniża poziom enzymów

Picie kawy może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby. Tak podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Naukowcy uważają, że kawa hamuje rozwój i postęp choroby w przypadku niektórych osób.

Kawa pomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu enzymów wątrobowych. Wątroba przez cały czas pracuje nad oczyszczaniem organizmu z toksyn i wspomaga różne procesy, które zachodzą w naszym organizmie. Enzymy przyspieszające rozkład toksyn są niezbędne do produkcji żółci, biorą też udział w zwalczaniu infekcji. Ich zbyt wysoki poziom jest zwiastunem choroby lub oznacza uszkodzenie wątroby.

Eksperci uważają, że kawa pomaga w obniżeniu ich poziomu, zwłaszcza u osób spożywających znaczne ilości alkoholu.

Zobacz również: Chcesz schudnąć lub rzucić palenie? Oto rada eksperta

Kawa chroni przed zwłóknieniem wątroby

Regularne picie kawy może pomóc w zmniejszeniu zwłóknienia wątroby. Dochodzi do niego, gdy w wątrobie gromadzi się duża ilość tkanki bliznowatej. A z czasem zwłóknienia mogą dać się we znaki, jeśli chodzi o funkcjonowanie tego ważnego narządu. 

Jak sprawdzić stopień zwłóknienia wątroby? Jedna z opcji to pomiar sztywności narządu. Naukowcy odkryli, że osoby pijące regularnie nie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie miały obniżony poziom jej sztywności.

Zobacz również: Zioła, które zapewniają zdrowy sen

Kawa a marskość wątroby

To jednak nie koniec dobrego wpływu kawy na wątrobę. Czasami zdarza się, rozległe zwłóknienie może prowadzić do marskości wątroby. A wtedy sytuacja robi się poważna. I tutaj z pomocą przychodzi superbohaterka kawa. W trakcie badań okazało się, że regularne jej picie zmniejsza ryzyko marskości wątroby. Oprócz tego napój może pomóc w obniżeniu prawdopodobieństwa wystąpienia marskości poalkoholowej.

***

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | wątroba | picie kawy | czy picie kawy jest zdrowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama