Czujesz słodki posmak w ustach? To może być początek choroby
Czujesz dziwny smak w ustach? Odczuwasz gorycz, słodkość, kwaśność, czy metaliczny smak. Okazuje się, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć tego zjawiska, bo może się ono okazać początkiem choroby.
W jamie ustnej, głównie na języku, ale też na podniebieniu, w nabłonku gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku, znajdują się kubki smakowe. To zbiorowisko receptorów smaku, dzięki któremu możemy cieszyć się jedzeniem i stwierdzić, czy coś nam smakuje albo nie. Jednak nie tylko podczas jedzenia odczuwamy smak w ustach. Gdy w różnych momentach zidentyfikujemy posmak, powinno nas to zastanowić. Może on pojawić się w nocy, po jedzeniu, albo w przypadkowych porach, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy.
Posmak może być metaliczny, tak jakbyśmy mieli krew w ustach, słodki, kwaśny, słony, gorzki, lub zupełnie odmienny od tego, co znamy na co dzień. Powodów pojawienia się takiego smaku może być całkiem sporo i większości z nich nie powinniśmy lekceważyć. Co chce nam powiedzieć nasze ciało, kiedy w ustach pojawia się dziwaczny posmak?
Świadczyć on może o sporej liczbie chorób i dlatego pojawienia się metalicznego posmaku, nie powinniśmy lekceważyć, a udać się do lekarza, by trafnie zdiagnozował problem.
Metaliczny posmak w ustach może świadczyć o takich chorobach jak:
- zapalenie dziąseł lub błony śluzowej jamy ustnej
- grzybica jamy ustnej
- zatrucie metalami lub suplementami
- zaburzenia układu nerwowego lub zaburzenia wchłaniania
- choroby metaboliczne, do których zaliczamy chociażby cukrzycę
- problemy z wątrobą
- choroby nerek
- krwotok wewnętrzny
- ciąża
Przeczytaj: Suchość w ustach - jak sobie z nią poradzić?
W większości wymienionych chorób i zaburzeń występują także inne objawy, więc metaliczny posmak w ustach jest jednym z czynników, które powinny skłonić nas do dalszej diagnozy. Jeżeli jednak zbadaliśmy przyczynę występowania tej przypadłości, to za zgodą lekarza możemy spróbować pozbyć się problemu domowym sposobem. Pomocne może okazać się zjedzenie cytrusów lub zwyczajne dbanie o higienę jamy ustnej, poprzez regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami i nitkowanie zębów.
Zobacz również: Gorzki smak w ustach - nie tylko dyskomfort
Jeżeli osoba skarży się na słodki smak w ustach, powinna zwrócić uwagę na badania w kierunku cukrzycy. Oczywiście słodkawy posmak utrzymuje się dłuższą chwilę po spożyciu słodyczy i tutaj nie powinno to nikogo zmartwić.
Jeżeli posmak występuje, gdy nie zjemy niczego słodkiego, to może to świadczyć o następujących chorobach:
- cukrzycy
- zaburzeniach trawienia
- problemach z trzustką
- zaburzeniach układu nerwowego
- przewlekłe zapalenie migdałków
Aby wykluczyć niektóre z tych chorób, powinniśmy zacząć od podstawowych badań krwi i moczu.
Osoby borykające się ze zjawiskiem zgagi, doskonale znają to uczucie. Prócz bólu zlokalizowanego za mostkiem, uczucia palenia w przełyku, w ustach pojawia się nieprzyjemny, kwaśny smak. Jednak nie zawsze musi on oznaczać tylko zgagę. Problem może leżeć znacznie głębiej, w dalszym problemach z trawieniem. Świadczyć może o stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy, a także o... kłopotach z nerkami (tu odpowiedzialny jest za to poziom mocznika we krwi).
O ile kwaśny posmak doskonale znają osoby ze zgagą, tak gorzki smak w jamie ustnej nie jest obcy... kawoszom. To właśnie miłośnicy spożywania kawy najczęściej odczuwają gorycz w ustach.
Jednak nie jest to jedyny powód. Gorzki smak odczuwamy, gdy w organizmie pojawia się problem z woreczkiem żółciowym i kamicą nerkową. Wówczas jak najszybciej powinniśmy zbadać to u specjalisty.
Zobacz też: Sprawdzone porady na niesmak w ustach