Reklama

Jak żyć po zawale?

Taki atak serca jest groźny dla życia. Na szczęście coraz więcej chorych udaje się uratować.

W zależności od tego, jakiego spustoszenia dokonał zawał, czyli jaką część mięśnia sercowego zniszczył - możemy być osobami niepełnosprawnymi lub prowadzić normalne życie. Wczesna rehabilitacja, którą obejmują pacjenta wszystkie szpitale, pomaga wrócić do formy, ale wiele zależy od nas samych. Aby nie doszło do kolejnego zagrożenia życia, musisz zadbać o siebie. Jak to zrobić? Oto kilka zasad:

Odzyskaj siły

Ćwiczenia, których nauczyłaś się w szpitalu, kontynuuj w domu. Przez kilka tygodni żyj na zwolnionych obrotach. Z czasem coraz więcej ćwicz, wykonuj codzienne czynności w normalnym tempie. Możesz pływać, jeździć na rowerze. Organizm potrzebuje ruchu. Lenistwo może zakończyć się kolejnym zawałem. Jeżeli przy wysiłku pojawią się ból i ucisk w klatce piersiowej, złe samopoczucie i niepokój, skontaktuj się z lekarzem.

Reklama

Regularnie bierz leki

Ściśle przestrzegaj wyznaczonych pór ich przyjmowania. Większość leków kardiologicznych lepiej zażywać po jedzeniu - to lepsze dla żołądka. Nie przerywaj kuracji, gdy lepiej się poczujesz. Po uzgodnieniu z lekarzem dawki, bierz magnez, bo daje sercu energię potrzebną do rytmicznej pracy. Przed przyjęciem leków kontroluj regularnie puls i ciśnienie. Wyniki pomiarów dają odpowiedź na pytanie, czy choroba się nie rozwija.

Zredukuj wagę

Nawet niewielka nadwaga (5-8 kg) zwiększa aż o 25 proc. ryzyko pogłębienia się choroby wieńcowej i wystąpienia kolejnego zawału. Przy chorobach serca korzystnie jest chudnąć wolno, 1-2 kg miesięcznie.

Zrezygnuj z palenia

Dym tytoniowy jest zabójczy dla serca i naczyń krwionośnych. Jeśli w zrywaniu z nałogiem chcesz wspomóc się gumą lub plastrami, skonsultuj się z lekarzem, bo skondensowana nikotyna wchodzi w interakcje z niektórymi lekami kardiologicznymi.

Odżywiaj się zdrowo

W twojej diecie powinny się znaleźć produkty bogate w witaminy, zwłaszcza beta-karoten, C, E i z grupy B, oraz minerały (selen, magnez, cynk, potas). A także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Unikaj tłuszczów zwierzęcych. Poza tym możesz jeść i pić wszystko (w rozsądnych ilościach).

Kochaj się

Seks po zawale sprzyja zdrowieniu, rozładowuje napięcia. Po wyjściu ze szpitala lepiej ograniczyć się do pieszczot, ale po kilku tygodniach... Osoba po zawale powinna być nieco mniej aktywna podczas współżycia. Przyśpieszony oddech i kołatanie serca mogą przypominać zawał. Ale bez obaw - zawał wywołuje silny ból w klatce piersiowej, a w czasie stosunku ciało doświadcza przyjemnych doznań.

kons.: dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewn.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: atak serca | odżywianie | samopoczucie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy