Reklama

Jaśmin: Zastosowania i fantastyczne właściwości

Jaśmin nie bez przyczyny zyskuje coraz większą popularność. Jest składnikiem olejków, herbat, balsamów, kosmetyków oraz perfum. Co ciekawe, już wieki temu zachwycała się nim ludzkość. Traktowano go jako atrybut córki Mahometa, jego zapachem zachwycał się sam Neron, a chińska rodzina cesarska uznawała za antidotum na wszelkie dolegliwości. W Polsce jest również chętnie uprawiany, a jego przyjemny zapach najbardziej odczuwalny jest wieczorem. Skąd ta fascynacja jaśminem? O tym dowiesz się z artykułu.

Charakterystyka jaśminu

Jaśmin jest pnączem z rodziny oliwkowatych – obecnie znanych jest około 200 jego odmian, które pochodzą z terenów Azji i Afryki. W Polsce znany jako roślina ozdobna – uprawiany w doniczkach jest wymagający: by rósł okazale, potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jaśmin znany jest już od wieków – starożytni Persowie nadali mu nazwę „yasameen”, czyli „dar od bogów”, ponieważ już wtedy były znane jego dobroczynne właściwości. Jakie?

Kosmetyczne zastosowanie jaśminu

Jaśmin poprzez swoje działanie regeneracyjne i odkażające często stosowany jest jako remedium na problemy ze skórą: przynosi ulgę po intensywnym opalaniu, zmniejsza stany zapalne oraz pomaga pozbyć się trądziku. Dodatkowo wykazuje działanie nawilżające, stąd często jest dodatkiem do kremów pielęgnacyjnych – ich stosowanie przywraca skórze równowagę, redukuje zmarszczki, a także pomoże przy skaleczeniach i zadrapaniach. Wyciąg z jaśminu stanowi bazę dla specyfików, które wykorzystywane są w aromaterapii – ich regularne stosowanie przydatne jest podczas obniżenia nastroju, stresu oraz problemów z nerwami. Używany jest również jako balsam stosowany w masażach – poprawia kondycję psychiczną i jest pomocny przy leczeniu depresji. Z jaśminu wytwarza się olejek oraz aromatyzuje herbatę - one też mają szereg zdrowotnych właściwości.

Reklama

Właściwości herbaty jaśminowej

Kwiaty jaśminu stosowane są jako składnik do aromatyzowania herbaty: czarnej, zielonej i białej. Picie naparu zapoczątkowali starożytni Chińczycy, nadając mu nazwę: „cesarska perła”, ponieważ tylko panująca rodzina mogła kosztować tego niezwykłego napoju. Jakie właściwości ma herbata z dodatkiem jaśminu? Przede wszystkim odmładzające – poprawia kondycję skóry, redukując zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych. Dodatkowo potwierdzono jej działanie przeciwzapalne – niedoskonałości szybko znikają pod wpływem jej regularnego stosowania. Związki w niej zawarte mają działanie antyoksydacyjne, które pozwalają walczyć z wolnymi rodnikami – główną przyczyną powstawania nowotworów; dodatkowo pozwala pozbyć się toksyn z organizmu. Ponadto wpływa zbawiennie na układ krwionośny – wzmacnia żyły, poprawia pracę serca i redukuję ilość złego cholesterolu. Dawniej wierzono, że herbata jest afrodyzjakiem – jej spożycie poprawiało libido u kobiet i mężczyzn.

Właściwości olejku jaśminowego

Olejek pozyskiwany z jaśminu gra kluczową rolę w leczeniu osób z depresją – koi nerwy, neutralizuje stres a dodatkowo działa nasennie. Antyseptycznie działanie specyfiku pomoże przy różnego rodzaju infekcjach: układu oddechowego, grzybicznych, narządów intymnych oraz problemów skórnych. Wykazano, że jego regularne stosowanie wspomaga zdrowy sen: przy przeziębieniach działa wykrztuśnie, powala pozbyć się zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny oraz może neutralizować chrapanie. Właściwości olejku jaśminowego docenią szczególnie kobiety – normalizuje on gospodarką hormonalną. Przyczynia się do regulacji cyklów miesiączkowych, równocześnie niwelując przykre dolegliwości. Zapobiega również przedwczesnemu przekwitaniu, pomaga pozbyć się zmęczenia, rozdrażnienia oraz wahań nastroju.

Jaśmin czy jaśminowiec?

W polskiej nomenklaturze spotykane są te dwie nazwy, jednak nie są one synonimami – tylko ta pierwsza oznacza dobroczynną dla ludzi roślinę, druga zaś charakteryzuje krzew (równie popularnie uprawniany w Polsce). Jednak nie udowodniono, aby jaśminowiec miał jakiekolwiek zdrowotne właściwości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy