Reklama

Jemy za dużo cukru. Jak go unikać

Według badań spożywamy średnio... dwa do czterech razy więcej cukru niż powinniśmy. To nie wychodzi nam na zdrowie!

Większość z nas bardziej lubi smak słodki niż gorzki czy kwaśny. Taka już nasza ludzka natura, że mamy słabość do słodkości. Nie bez wyrzutów sumiena, ale jednak z przyjemnością, co i rusz sięgamy po ciasteczka, batoniki i napoje gazowane.

Organizm szybko przyzwyczaja się do regularnych, większych lub mniejszych (oby...!) dostaw cukru. Ale, jak twierdzą specjaliści, to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo dodatkowe, duże porcje tego składnika trafiają do komórek... zupełnie bez naszej wiedzy i kontroli. Skutkiem tego jeszcze bardziej uzależniamy się od słodkiego smaku.

Reklama

Ukryta słodycz

Czy wiesz, że łyżeczka zwykłego keczupu zawiera prawie 4 g cukru, czyli także łyżeczkę? 200-gramowe pudełko serka homogenizowanego owocowego to już 22 g cukru, czyli ponad 4 łyżeczki. 130-gramowy deser mleczny – kolejne 4 łyżeczki cukru.

400-mililitrowa butelka jogurtu pitnego – także 4 łyżeczki. A 100 g tak lubianych przez dzieci czekoladowych płatków w kulkach to 30 g cukru, czyli aż 6 łyżeczek! Lista produktów zawierających cukier jest długa, a należą do nich nawet... sosy do mięsa.

Kolejna sprawa, na którą zwracają nam uwagę specjaliści: choć o wielu produktach wiemy, że zawierają cukier, to nie przypuszczamy, że mają go aż tak dużo. Np. mała puszka coli skrywa aż 35 g cukru (7 łyżeczek), co czyni z niej prawdziwą cukrową „bombę”. Tuż za nią plasują się pseudosoki, czyli napoje owocowe – jedna szklanka to 18 g cukru (prawie 4 łyżeczki). Oczywiście pełne cukru są wszystkie słodycze, a także dżemy, konfitury, kisiele i galaretki.

Zdrowotne zagrożenia

Duża ilość cukru w diecie jest bardzo obciążająca dla wątroby. Przyczynia się też do rozwoju cukrzycy, bo słodkie pokarmy mają wysoki indeks glikemiczny i powodują gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi.

Nowoczesne normy

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie do 25 g cukru dziennie (powinien stanowić mniej niż 5 proc. wszystkich kalorii). Ułatwi nam to dieta niesłona (sól zwiększa apetyt na cukier!), bogata w pokarmy zawierające chrom (obniża łaknienie).

Trudno ci zapanować nad pokusą zjedzenia czegoś słodkiego? Sięgnij po owoc (np. banan, winogrono).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: organizacja | cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy