Reklama

Lepsza pamięć i koncentracja

Każda z nas od czasu do czasu miewa kłopot z przypomnieniem sobie czegoś… oczywistego. By zapominanie nie stało się w przyszłości naprawdę dużym problemem, warto skorzystać z naszych rad.

Łamanie rutyny

Powtarzanie codziennie tych samych czynności z pewnością ułatwia życie, ale też... usypia mózg. Kilka prostych trików pobudzi go do działania, sprowokuje tworzenie się nowych połączeń między neuronami i poprawi pamięć. Korzystajmy z innej ręki niż zazwyczaj przy wykonywaniu drobnych czynności, np. myciu zębów, wstukiwaniu kodu domofonu, szczotkowaniu włosów itp. Przestawiajmy przedmioty w domu, np bibeloty na półkach czy nawet ustawienie mebli. Mózg zwiększy zdolność do skupienia się, ponieważ w znanym i bezpiecznym otoczeniu zajdzie zmiana.

Relaksujące zapachy

Pomogą złagodzić zmęczenie i odprężyć się po dniu pełnym napięć. To bardzo ważne, ponieważ chroniczny stres zaburza funkcjonowanie pamięci długotrwałej! Aromaterapeuci radzą, by otaczać się wonią cytryny, mango, lawendy, wanilii, świeżej trawy. Gdy zaś chcemy szybko sobie coś przypomnieć - wdychajmy olejek rozmarynowy. Naukowcy dowiedli, że poprawia pamięć, a jego opary działają jak sole trzeźwiące.

Reklama

Więcej razowca i orzechów

Więcej razowca i orzechów Pieczywo pełnoziarniste zawiera cenne dla układu nerwowego witaminy z grupy B oraz foliany (poprawiają m.in mikrokrążenie). Orzechy zaś, szczególnie włoskie, są najlepszym pokarmem dla intelektu ze względu na przeciwutleniacze oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zamiast pobudzajacych używek woda i żucie gumy

Nasz mózg w 82 proc. składa się z wody i to od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość i jakość myślenia. Tymczasem używki, np. kawa, odwadniają organizm i zaburzają ten proces. Ile szklanek wody powinniśmy codziennie pić? Dzielimy naszą wagę przez 11 - wynik to zalecana dawka. Szybko skupić uwagę i przywołać z pamięci potrzebne fakty pomaga też... życie gumy. Ruchy szczęki zwiększają przepływ krwi do mózgu, co dotlenienia komórki nerwowe. Dzięki temu zwiększa się aktywność hipokampa, czyli struktury w mózgu odpowiadającej za pamięć ruchową i długotrwałą.

Dłuższy sen

Powinien trwać 7-8 godzin na dobę. To czas potrzebny, by mózg uporządkował zdobyte informacje i zapisał je jako wspomnienia. Naukowcy dowiedli też, że sen zapobiega odkładaniu się w mózgu toksyn, które przyspieszają rozwój demencji!

Ruch zamiast TV

Nasz mózg kocha stymulację, jest niczym mięsień, który nieużywany wiotczeje. Dlatego wszystkie formy aktywności fizycznej i psychicznej są lepsze niż np. bierne śledzenie losów bohaterów seriali. Codzienne spacery, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, rysowanie, nowe znajomości, wszelkie kursy i szkolenia - im więcej ich, tym lepiej. Warto polubić rozrywkę z elementem rywalizacji (np. gry planszowe, sporty grupowe), ponieważ najbardziej aktywizuje komórki nerwowe.

Gimnastyka dla oczu

Wystarczy przez 30 sekund wodzić oczyma z jednej strony na drugą, by mózg usprawnił zdolność zapamiętywania! Takie ruchy gałki ocznej ułatwiają bowiem współpracę prawej i lewej półkuli mózgu.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy