Reklama

Mam zimne dłonie i stopy

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jeżeli tak jest nawet w ciepłym otoczeniu, może to oznaczać problemy zdrowotne.

Zdjęcie

/© Bauer
/© Bauer

- Wciąż mam bardzo zimne stopy i dłonie. I to nawet w lecie, w czasie upałów. Podając rękę na powitanie często słyszę: "Jakie masz chłodne dłonie..." - opowiadała pani Bożena (45 l.).

Reklama

- To się zaczęło, jak skończyłam 40 lat.

- Czy pani pali albo paliła papierosy? - spytałem.

- Paliłam okazjonalnie, ale jak zaczęły drożeć, przestałam. Nie byłam nałogowcem. Czy palenie ma wpływ na temperaturę kończyn?

- Takie jak w pani przypadku, raczej nie. Ale palenie ma wpływ na krążenie krwi w kończynach, obkurcza bowiem naczynia krwionośne. Ciepłota takich "końcówek" jak dłonie, stopy, uszy i nos jest związana z krążeniem krwi w drobnych naczyniach, tak zwanych włosowatych. Jeśli naczynia te są mocno zwężone, ręce i stopy są zimne - tłumaczyłem.

- Zobaczę, jak wygląda u pani krążenie w większych naczyniach. Zbadałem tętno na tętnicach promieniowych i łokciowych obu rąk pacjentki - było dobrze wyczuwalne. Podobnie jak na nogach, na tzw. tętnicach piszczelowych.

- Krążenie w dużych naczyniach, zaopatrujących dłonie i stopy, wydaje się prawidłowe. Ale to tylko wstępne rozpoznanie - zastrzegłem się.

- Świadczy o tym, że przyczyna pani dolegliwości tkwi w drobnych, końcowych naczyniach dłoni i stóp. Aby diagnoza była pełna i pewna, trzeba wykonać kilka badań. Zaczniemy od oznaczenia poziomu hormonów tarczycy.

By ocenić drożność naczyń krwionośnych, wykonuje się badanie dopplerowskie (USG Dopplera). Wykorzystuje ono fale ultradźwiękowe: ich długość zmienia się przy odbijaniu się od poruszających się krwinek. Badanie jest refundowane przez NFZ.

- A co ma do tego tarczyca? - zdziwiła się pacjentka.

- Produkowane przez nią hormony zawiadują przemianą materii. Ich nadmiar przyspiesza metabolizm, temperatura ciała wzrasta. Niedobór może powodować ogólną obniżkę ciepłoty ciała i wywoływać uczucie chłodu kończyn. A może zauważyła pani związek między pani dolegliwością a stanami emocjonalnymi? - podpowiedziałem.

- Owszem, dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy, gdy miałam problemy w pracy.

- To przybliża rozpoznanie. Tak przebiega choroba i zespół Raynauda. Jest to napadowe blednięcie i sinienie palców związane ze skurczem ich drobnych tętnic. Objawy te pojawiają się przy zetknięciu dłoni z chłodem i przy zdenerwowaniu. Natychmiastową ulgę daje zanurzenie kończyn w ciepłej wodzie. Należy oczywiście unikać chłodu, nosić ciepłe skarpety i rękawiczki.

- Czy dostanę jakieś leki?

- O tym porozmawiamy po diagnostyce. Do rozpoczęcia leczenia potrzebne jest określenie poziomu hormonów tarczycy i badanie przepływu krwi w kończynach. Do czasu wykonania badań proszę unikać zadymionych pomieszczeń, stresów, nie palić i dbać o ciepło rąk i nóg.

Dr Piotr Luboiński, lekarz domowy

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:dłonie

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Mam zimne dłonie i stopy

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (15)

Dodaj komentarz
nordiczka..

~nordiczka.. -

Mam 55 lat , przez wiele lat miałam problem zimnych dłoni , stóp .Od 6 lat 2 razy w tyg chodzę na gimnastykę rozciągająco- relaksacyjną. Jeśli czas pozwoli chodzę codziennie a przynajmniej 3- 4 razy w tyg na 1,5 godz spacer nordic walking..Mam dotleniony organizm a przy tym rozgrzany kończyny dolne i górne czasami są chłodne ale ja nie odczuwam zimna..W domu w sypialni mam do 18 st .Organizm dużo lepiej funkcjonuje.Brak przeziębień.Odpowiednio odżywiam się dostarczając organizmowi energii itd. Żadnych diet ponieważ jestem szczupłą osobą.Kondycja lepsza od moich domowników, którzy wolą czas spędzać trzymając pilota w ręku ia ich ruch to wsiadanie do samochodu....Wiele czynników ma wpływ na nasz organizm trzeba tylko popatrzeć na talerz, godziny spożywania posiłków oraz dodać powietrze a nie klimatyzację.Pozdrawiam.

Maniek

~Maniek -

Co ten artykul tlumaczy? Moze to byc... zaparcie... moze to byc slepa kiszka... moze to byc wzdecie... moze to byc czkawka, tak?...

netz

~netz -

dziolcha jo mom 50 l,a jo by cie tak rozgrzol jak berluskoni ani bys nie chciala mlodych debili yno dej znak to cie rozgrzeja arz bydziesz wrawo

A...

~A... -

masc Kamforowa !!

paulina

~paulina -

Ja jestem mloda osoba ale nawet jak przebywam w cieplym pomieszczeniu to i tak mam chlodne rece i nogi a zwlaszcza palce u nog,jak sie ubiore np w sweter czy golf to dopiero cieplo wraca,ale to jest dla mnie problem,wszyscy mowia ze przesadzam a mi sie wydaje ze cos z krazeniem u mnie jest nie tak

kasia

~kasia -

Problem zimnych dłoni i stóp daje dyskomfort w życiu. Osoby, które piszą głupie komentarzy typu sex najlepszy itp niech sobie odpuszczą. Ciekaw, czy jakby oni mieli taki problem czy dalej by im tak dopisywał humor....

ola

~ola -

Ja też tak mam nawet w upalne dni ogólnie jest mi ciepło,ale dłonie i stopy mam tak zimne ,że witając się każdy pyta co mi jest .Mam tak od dziecka .

smakosz

~smakosz -

ręce możesz mieć zimne , wystarczy że kuciatka jest ciepła

Ania.B

~Ania.B -

ja czasem tez tak mam ale porzadny wyczerpujacy seks przywraca super krazenie a jestem aktywna jak wulkan.Polecam

marta

~marta -

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes)

Reklama

Reklama