Reklama

O jedną dokładkę za daleko? Miej pod ręką, gdy dokuczają wzdęcia i niestrawność

Kąpiel nowo narodzonej dziewczynki w tym zielu miała przynieść jej szczęście w miłości w dorosłym życiu. Stosowane było jako składnik miłosnych mikstur, miało przynosić harmonię i zgodę w małżeństwie. Lubczyk ogrodowy to bylina, z którą wiązało się wiele przesądów. Dziś jednak przejdziemy do jego faktycznych właściwości, ponieważ lubczyk stanowi nie tylko smaczną przyprawę do rosołu, ale przede wszystkim skarbnicę cennych dla zdrowia substancji.

Co warto wiedzieć o lubczyku ogrodowym?

Zalicza się do rodziny roślin selerowatych, a za jego ojczyznę uznaje się dawne tereny Persji. Dziś jednak rozpowszechniony jest w wielu regionach świata, doskonale znamy go także nad Wisłą. Lubczyk ogrodowy kojarzy się przede wszystkim jako przyprawa. Liście często lądują w garnku z rosołem — dla wielu smakoszy jest to nieodłączny składnik, który gwarantuje wydobycie z dania pełni smaku.

Używać można świeżych lub suszonych liści. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to korzeń lubczyku jest najbardziej wartościową częścią rośliny. W formie sproszkowanej może stać się bazą wywarów, które oddziałują na zdrowie w sposób wszechstronny.

Reklama

Jedz na śniadanie lub przekąskę, jeśli chcesz schudnąć. Ma minimum kalorii, a syci na długo

Na co dobry jest lubczyk? Miej go pod ręką po obfitym posiłku

Porcja, którą zjadłeś na obiad była zdecydowanie za duża? A może trudno było się oderwać od talerza podczas uroczystego, świątecznego posiłku, kiedy półmiski wypełnione są najróżniejszymi smakołykami? Przyczyny nie są ważne — istotniejsze stają się skutki. Cierpisz teraz na niestrawność? Wywar z lubczyku pomoże uporać się z bolesnymi dolegliwościami.

Działa łagodząco na jelita i żołądek, ma działanie rozkurczowe. Lubczyk pomaga na wzdęcia oraz bóle brzucha. Co więcej, wspiera też walkę z drobnoustrojami, które są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe.

Chroni trzustkę i wspomaga odchudzanie. Wystarczą dwie szklanki dziennie

To nie przesądy — lubczyk sprzyja sercu

Choć ludowe wierzenia doszukiwały się w lubczyku ogrodowym magicznego działania, zwłaszcza pod względem życia uczuciowego, dziś wiadomo, że nie istnieją magiczne eliksiry, dzięki którym serce obiektu westchnień zabije mocniej na nasz widok. W rzeczywistości wywar z lubczyku to realne wsparcie dla naszego najważniejszego mięśnia.

Roślina wspiera obniżanie poziomu "złego" cholesterolu we krwi, dzięki czemu działa pozytywnie na cały układ krwionośny. Pomaga zapobiegać zawałom serca, zakrzepicy czy miażdżycy.

Lubczyk ogrodowy — pogromca toksyn i sprzymierzeniec układu moczowego

Preparaty na bazie lubczyku ogrodowego pomagają usuwać nadmiar toksyn, które gromadzą się w organizmie każdego dnia. Wpływają korzystnie również na usuwanie nagromadzonej wody oraz obrzęki.

Korzeń lubczyka charakteryzuje się również działaniem moczopędnym, dzięki czemu okazuje się pomocny w profilaktyce i leczeniu chorób układu moczowego. Skonsultuj jego stosowanie z lekarzem w przypadku nawracającego zapalenia pęcherza oraz kamicy nerkowej.

Panie powinny o nim pamiętać szczególnie

Swojski lubczyk ogrodowy powinien znaleźć się w kobiecej apteczce. I to nie dlatego, że kobiety były znacznie częściej kojarzone z umiłowaniem do warzenia magicznych eliksirów. Ze względu na właściwości, dzięki którym korzeń lubczyka wpływa rozluźnianie mięśni gładkich, może przynieść dużą ulgę podczas miesiączek poprzez łagodzenie bólu menstruacyjnego.

Polecamy:

Pij przed śniadaniem. Podkręcisz przemianę materii, waga zacznie spadać

Trzyma cukier w ryzach, reguluje ciśnienie i usuwa nadmiar wody z organizmu. Jak jeść dymkę?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy