Chroni trzustkę i wspomaga odchudzanie. Wystarczą dwie szklanki dziennie. Szczególnie latem

Nazywany kiedyś „słowiańską colą” kwas chlebowy zdobywa ponownie popularność. Warto go spożywać ze względu na zdrowotne właściwości oraz ciekawy, orzeźwiający smak. To napój idealny na upały. Uzupełni braki elektrolitów oraz pomoże w dbaniu o piękną sylwetkę.

Kwas chlebowy dostaniemy niemal w każdym sklepie spożywczym lub eko-delikatesach
Kwas chlebowy dostaniemy niemal w każdym sklepie spożywczym lub eko-delikatesach123RF/PICSEL

Sprawdź, co kryje w sobie kwas chlebowy. Dlaczego warto przekonać się do tego gazowanego, ciemnozłotego napoju?

Na co dobry jest kwas chlebowy? Właściwości kwasu chlebowego

Kwas chlebowy to produkt fermentacji. Powstaje ze sfermentowanego chleba, cukru oraz drożdży. Dzięki temu jest naturalnym probiotykiem. Przez zawartość bakterii kwasu mlekowego może pomóc w poprawieniu trawienia, szczególnie po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach. Wspiera budowanie zdrowej mikroflory jelitowej. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, witaminę E i C, selen oraz cynk.

Kwas chlebowy zawiera także mnóstwo witamin i minerałów. Dzięki zawartości witamin z grupy B korzystnie wpływa na produkcję przeciwciał, jednocześnie wspierając układ odpornościowy organizmu. Z kolei zawartość witamin C i E chroni organizm przez szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pomagają w walce z oznakami starzenia się organizmu.

Selen oraz cynk, który znajdziemy w kwasie chlebowym, jest niezwykle ważny dla osób, które chorują na choroby autoimmunologiczne oraz choroby tarczycy. Selen jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego działania tarczycy. Dlatego jego suplementacja jest niezwykle ważna dla chorych na nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Jest również ważny w przypadku leczeniu depresji oraz profilaktyce nowotworów.

Cynk pomaga w regeneracji organizmu. Jest niezwykle cenny dla osób, które cierpią na reumatyzm. Wspiera działanie trzustki oraz układu krążenia. Cynk będzie również niezwykle pomocny w przypadku stanów zapalnych skóry. Może wesprzeć leczenie trądziku oraz innych chorób skóry.

Ile kwasu chlebowego można pić dziennie?

Nie ma żadnego ograniczenia, które określałoby, ile kwasu chlebowego można przyjmować dziennie. Zwykle przez intensywny charakterystyczny smak, po szklance napoju, nie mamy już na niego ochoty. Warto również pamiętać o tym, że kwas chlebowy może posiadać niewielką ilość alkoholu. Wypicie dużej ilości napoju może uniemożliwić nam prowadzenie pojazdów.

Kwas chlebowy zachwyca swoimi właściwościami od wieków. Najlepiej przygotować go samodzielnie
Kwas chlebowy zachwyca swoimi właściwościami od wieków. Najlepiej przygotować go samodzielnie123RF/PICSEL

Aby cieszyć się jego zdrowotnym działaniem, warto każdego dnia przyjmować szklankę lub dwie napoju. Spożywanie kwasu chlebowego jest wskazane dla osób, które cierpią na migreny, bóle mięśniowe, artretyzm, grzybice, zaburzenia trawienia, cukrzycę, choroby nowotworowe, stwardnienie tętnic oraz nadkwasotę.

Czy kwas chlebowy można pić latem?

Kwas chlebowy to napój, który można pić przez cały rok. Ale to latem będzie miał najlepszy wpływ na nasz organizm. Przez elektrolity, które zawiera doskonale, nas nawadnia i uzupełnia braki wody i składników mineralnych, które doskwierają nam podczas upałów.

Warto pamiętać, że w upalne dni pomoże nam jedynie napój, który został tradycyjnie uwarzony z wysokiej jakości słodu żytniego i jęczmiennego. Nie powinien zawierać dodatku chemikaliów, sztucznych konserwantów oraz sztucznych składników poprawiających smak. Uważaj szczególnie na benzoesan sodu oraz sorbinian potasu. To najczęściej występujące dodatki, których przyjmowanie w nadmiernych ilościach może pogorszyć twój stan zdrowia.

Kiedy najlepiej pić kwas chlebowy?

Kwas chlebowy przyspieszy metabolizm
Kwas chlebowy przyspieszy metabolizm123RF/PICSEL

Przyjmowanie kwasu chlebowego ma korzystny wpływ na nasz organizm niezależnie od pory dnia. Działanie napoju nie jest uzależnione od tego, kiedy go przyjmujemy. W przypadku upałów warto popijać go przez cały dzień.

Jeśli zależy nam na zrzuceniu kilku kilogramów, warto pić kwas chlebowy na czczo. Pozwolimy wtedy naturalnemu probiotykowi na najbardziej skuteczne działanie. Przez wzbogacenie mikroflory jelitowej, wspiera trawienia oraz wspomaga metabolizm.

Kto nie powinien pić kwasu chlebowego?

Z kwasu chlebowego powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Nawet niewielka zawartość alkoholu w napoju może wpłynąć na rozwój płodu. Uważać również powinny kobiety, które karmią piersią.

Na etykiecie kwasu chlebowego powinna znajdować się informacja na temat alergenów, które zawiera. Przed spożyciem powinni zwrócić na tę informację alergicy. W przypadku pojawienia się uczulających składników napoju, zrezygnuj z jego przyjmowania.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas