Reklama

Oleje roślinne cenne dla kobiet

Nauka odkrywa coraz więcej dobroczynnych właściwości zdrowych tłuszczów. Warto je poznać i korzystać z nich każdego dnia.

Lniany dla równowagi hormonalnej i żołądka

Kiedyś powszechnie wytwarzano go w gospodarstwach. Dziś wraca do łask jako jeden z najzdrowszych olejów.

Zawiera cenne lignany

To hormony roślinne, w które olej lniany jest szczególnie zasobny. Pomagają m.in. wyregulować cykle miesiączkowe i łagodzą objawy menopauzy.

Koi układ pokarmowy

Olej lniany leczy wrzody żołądka, stany zapalne jelit, a także zapobiega tworzeniu się złogów w drogach żółciowych. Na zimno Idealny do sałatek i twarożku. Najlepiej jeść 2-6 łyżek dziennie.

Arganowy i makadamia – pielęgnują od zewnątrz

Dzięki bogactwu kwasów oraz witamin oba oleje skutecznie odżywiają, a także regenerują dojrzałą i przesuszoną skórę.

Reklama

Na gładkie ciało

Najlepiej wmasowywać oleje tuż po kąpieli w osuszoną ręcznikiem, ale jeszcze wilgotną skórę - zadziałają skuteczniej niż balsam z drogerii. W duecie z kryształkami cukru lub soli olejki sprawdzą się zaś jako domowe pilingi.

Odmłodzona cera

Podrażnioną mrozem lub naczynkową skórę wzmocni olejkowa maska. Aby ją zrobić, mieszamy łyżkę oleju z orzechów makadamia z rozrobionymi wodą 4 łyżkami glinki (różowej, białej). Nakładamy na twarz na ok. 15 min. Natomiast olej arganowy wymieszany z żółtkiem na majonezik pobudzi do regeneracji cerę zmęczoną, zwiotczałą i dojrzałą.

Kokosowy zadba o linię

Ten egzotyczny olej zyskał miano dietetycznego, bo ułatwia kontrolowanie masy ciała.

Syci na dłużej

Po zjedzeniu potrawy z olejem kokosowym szybciej zaspokoimy głód, dłużej będziemy czuć się najedzone. W efekcie nasze posiłki nie będą tak obfite, co przełoży się na mniejszą wagę ciała.

Przyspiesza spalanie

W tym oleju znajdują się niezwykłe cząsteczki tłuszczowe (MCT). Nasz organizm nie magazynuje ich, jak innych tłuszczów, ale wykorzystuje do produkowania energii. To wspomaga przemianę materii - spalamy więcej kalorii i chudniemy.

Nie tylko na słodko

Łasuchy mogą użyć oleju zamiast margaryny do przygotowania ciast, tortów, deserów. Zastąpimy nim też masło do kanapek. Odchudzającym się polecamy zjedzenie codziennie 2 łyżek oleju.

Oliwa przeciwdziała nowotworom

Ostatnie badania dowodzą, że ten olej może mieć dużą rolę w zapobieganiu różnym odmianom raka, także narządów kobiecych.

Zapobiega uszkodzeniom komórek

W oliwie z pierwszego tłoczenia (extra vergine) jest składnik o nazwie oleokantal. To silny przeciwutleniacz, który potrafi zwalczać komórki nowotworowe, zaś zdrowe pozostawia nienaruszone.

Na talerzu

Antyoksydantów z naturalnych źródeł nie da się przedawkować. Oliwy możemy więc szczodrze używać do sałatek, potraw duszonych, a nawet krótkiego smażenia. Warto też, tak jak Włoszki, wypijać na czczo łyżkę tego cennego płynu.

Kokosowy zadba o linię

Ten egzotyczny olej zyskał miano dietetycznego, bo ułatwia kontrolowanie masy ciała.

Syci na dłużej

Po zjedzeniu potrawy z olejem kokosowym szybciej zaspokoimy głód, dłużej będziemy czuć się najedzone. W efekcie nasze posiłki nie będą tak obfite, co przełoży się na mniejszą wagę ciała. Przyspiesza spalanie W tym oleju znajdują się niezwykłe cząsteczki tłuszczowe (MCT). Nasz organizm nie magazynuje ich, jak innych tłuszczów, ale wykorzystuje do produkowania energii. To wspomaga przemianę materii - spalamy więcej kalorii i chudniemy.

Nie tylko na słodko

Łasuchy mogą użyć oleju zamiast margaryny do przygotowania ciast, tortów, deserów. Zastąpimy nim też masło do kanapek. Odchudzającym się polecamy zjedzenie codziennie 2 łyżek oleju.

Rzepakowy wzmacnia serce

Niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia, w której dużą rolę odgrywa dieta wzbogacona w olej rzepakowy.

Zawiera idealny zestaw kwasów

Zdaniem wielu dietetyków olej rzepakowy może być podstawą diety bogatej w warzywa i owoce, uważanej za najzdrowszą dla układu krążenia. Olej ten zawiera bowiem idealne proporcje kwasów omega-3 i omega-6 (stosunek 1:2), które zapobiegają miażdżycy oraz zmniejszają ryzyko zawału.

Kuchenne zalety

Olej rzepakowy jest trzy razy trwalszy niż np. lniany. Można go stosować i do smażenia, i do doprawiania sałatek lub surówek. Dla wielu osób ważne może być to, że nie ma charakterystycznego smaku ani zapachu.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama