Reklama

Picie wody, aktywność fizyczna i używki. Co wolno, a czego lepiej unikać przed badaniem krwi?

Prawidłowe przygotowanie się do badania krwi nie tylko pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu, ale także przyczynia się do uzyskania miarodajnych wyników. Niedobór snu, zła dieta oraz częste sięganie po używki odbija się na badaniu. Podpowiadamy, co wolno, a z czego lepiej zrezygnować przed pobieraniem krwi.

  • Na ok. 2 tygodnie przed badaniem krwi nie zaleca się wprowadzania rewolucji w dotychczasowej diecie. W dniu poprzedzającym wizytę w przychodni postarajmy się unikać tłustych i ciężkostrawnych dań.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. W ciągu ostatnich 2-3 dni przed pobieraniem krwi do badania należy zaprzestać wykonywania ćwiczeń siłowych oraz treningu kardio.
  • W dniu badania odradza się stosowanie suplementów diety oraz ziółek. O wszystkich przyjmowanych lekach oraz preparatach trzeba poinformować lekarza analizującego otrzymane wyniki.

Reklama

Czy przed pobraniem krwi można pić wodę?

Badania krwi należy wykonywać na czczo, co oznacza spożycie ostatniego posiłku na ok. 10-12 godzin przed wizytą w punkcie lub przychodni. Późną kolację, imprezę pełną jedzenia czy seans filmowy z pojemnikiem popcornu należy odłożyć na inny dzień. Czy picie wody także jest niewskazane? Lekarze są jednomyślni - wypicie wody przed badaniem jest zalecane.

Badania krwi wykonuje się w godzinach porannych. W trakcie nocy nie sięgamy po płyny, co wiąże się ze zwiększeniem gęstości krwi. Sięgnięcie po szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody mineralnej o pojemności 250 ml i wypicie jej 30 minut przed pobraniem krwi nie tylko skutecznie ją rozrzedzi, ale dodatkowo przyspieszy cały proces pobierania. Już niewielkie odwodnienie sprawia, że żyły stają się mniej widoczne, co stanowi przeszkodę w sprawnym założeniu wkłucia. Uzupełnienie płynów ułatwi pracę specjaliście i zaoszczędzi nieprzyjemności.

Sprawdź: Jakie badania należy robić regularnie?

Pobieranie krwi - optymalne godziny

Badanie krwi obejmuje sprawdzenie licznych parametrów. Aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki, najlepiej wybrać się do punktu poboru w godzinach porannych. Lekarze sugeruję, by zrobić to od 7 do 10. Z czego wynikają te zalecenia? Okazuje się, że część parametrów może gwałtownie zmienić swoją wartość po posiłku, a tuż po przebudzeniu łatwiej być nam na czczo.

Niektóre z nich osiągają zupełnie inne stężenie w różnych porach dnia. Ranek pozwala uzyskać możliwie najbardziej wiarygodne rezultaty. Przeprowadzone badania nie mają szansy zostać sfałszowane czynnikami zewnętrznymi, np. całodziennym stresem, mieszanką jedzenia oraz aktywnością fizyczną. Ważne jest także pojawienie się w poczekalni na ok. 15 minut przed przystąpieniem do badania. W ten sposób damy organizmowi potrzebny czas na wyciszenie się.

Sprawdź: Tego unikaj przed badaniem krwi. Inaczej wyniki nie będą miarodajne

Zdrowy sen przed pobraniem krwi

Wahania dobowe parametrów sprawdzanych podczas badania krwi zależą także od higieny snu. Niezwykle ważne staje się ustabilizowanie rytmu snu co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zaburzenie całego rytmu dobowego odbija się na stężeniu kwasu moczowego, cholesterolu oraz glukozy. Wahania parametrów potrafią całkowicie zaburzyć prawidłową diagnostykę licznych schorzeń, co może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Najczęściej maskują choroby cywilizacyjne, czyli miażdżycę oraz cukrzycę.

Zmiennością w ciągu całej dobry wyróżniają się przede wszystkim prolaktyna, kortyzol oraz testosteron. Badania naukowców z University of Surrey dowiodły, że kilka nieprzespanych nocy potrafi całkowicie zakłamać uzyskane wyniki badań. Odradza się więc pobieranie krwi po tygodniu nocnych zmian, w trakcie sesji oraz egzaminów, a także imprezowaniu do białego rana.

Sprawdź: Morfologia: Jak poprawnie czytać wyniki?

Ostatni papieros przed badaniem

Używki, takie jak alkohol czy papierosy, mogą fałszować wyniki badań krwi. Jeśli dostaliśmy skierowanie od lekarza, odstawmy ulubione trunki na ok. 2-3 dni przed wizytą w punkcie poboru krwi. Co ważne, w dniu badania należy zrezygnować także z porannej filiżanki kawy, a także kubka mocnej herbaty. Oba napoje mają tendencję do fałszowania poziomu glukozy i elektrolitów. Alkohol powoduje krótkotrwałe podwyższenie objętości erytrocytów, wpływa także na poniższe parametry:

  • bilirubinę,
  • cholesterol,
  • elektrolity,
  • glukozę,
  • hormony,
  • lipidy,
  • morfologię krwi,
  • poziom enzymów wątrobowych.

Specjaliści sugerują również powstrzymanie się od palenia tytoniu. Już jeden papieros wypalony na godzinę przed przystąpieniem do badania powoduje wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, kortyzolu, adrenaliny i aldosterony. U wieloletnich palaczy często występuje stale podwyższony poziom lipidów i białych krwinek. Osoby uzależnione powinny poinformować lekarza o nałogu, dzięki czemu będzie mógł lepiej zinterpretować otrzymane wyniki.

Sprawdź: Jak sprawdzić grupę krwi?

Wpływ miesiączki na pobieranie krwi

Zdarza się, że ustalony termin poboru krwi pokrywa się z rozpoczęciem menstruacji. Czy można wykonywać badania krwi podczas miesiączki? Warto wiedzieć, że w trakcie krwawienia zmieniają się parametry morfologii krwi oraz właściwości gospodarki żelaza. Bardziej obfity okres jeszcze mocniej uwydatnia te różnice. Z tego względu raczej nie zaleca się pobierania krwi w trakcie jej trwania, choć nie jest to wykluczone. Warto zawiadomić o tym fakcie lekarza, który uwzględni sytuację podczas interpretowania uzyskanych wyników.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama