Reklama

Wiele kobiet wstydzi się zadać te pytania. Przez to trafiają do lekarza zbyt późno

Wizyty u ginekologa dla wielu kobiet bywają krępujące. Z tego powodu niejednokrotnie wykonanie badań profilaktycznych jest przenoszone na coraz bardziej odległe terminy. Wstyd czy niewiedza na temat przebiegu badań piersi nie powinny być jednak powodem, przez który sprawy zdrowotne schodzą na dalszy plan. Jak przygotować się do badania piersi? Jak często je wykonywać i czego się spodziewać podczas wizyty w gabinecie lekarskim? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

  • Wykonywanie rutynowych badań piersi pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium jego rozwoju i całkowite wyleczenie.
  • Nadal jednak funkcjonuje wiele mitów i niejasności na temat przebiegu kontroli w gabinecie lekarskim. Problem ten dotyczy nie tylko najmłodszych pacjentek.
  • Czy badanie piersi boli? Jak się do niego przygotować i czego spodziewać się po przekroczeniu progu przychodni? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się niejasności w kontekście profilaktyki raka piersi.

Czy wiek ma znaczenie? Kiedy zacząć regularne badania i jak często je robić?

Można powiedzieć, że na profilaktykę nigdy nie jest za wcześnie. Choć nowotwory u bardzo młodych kobiet to raczej rzadkość, wielu lekarzy zaleca przeprowadzanie samobadania piersi raz w miesiącu po skończeniu 20. roku życia. Niektórzy rekomendują to nawet nastolatkom, by dobry nawyk dbania o własne zdrowie wyrobić jak najwcześniej.

Reklama

Kiedy wykonać pierwsze USG piersi? Zaleca się, by na pierwsze badanie ultrasonografem umówić się najpóźniej w wieku 25 lat i do skończenia 30. roku życia wykonywać je raz na dwa lata, jeśli nie będzie żadnych nieprawidłowości i wskazań do częstszej kontroli stanu piersi. W kolejnej dekadzie życia poleca się przeprowadzać badanie raz w roku, a po czterdziestce do swojego pakietu profilaktycznego dodać także coroczną mammografię. Trzeba mieć świadomość, że wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny. Z kolei niewiedza na temat własnego stanu zdrowia w żadnym razie nie uchroni nas przed chorobą.

Rak piersi - najczęstszy nowotwór na świecie. Strach najgorszym doradcą

Co jest lepsze - USG czy mammografia?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Metoda badania zależy od wieku kobiety i struktury jej piersi. W przypadku młodszych kobiet (przyjmuje się, że do 35. roku życia) zalecane jest przeprowadzanie USG. W piersiach dominuje wtedy gęsta tkanka gruczołowa, więc badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe jest dokładniejsze. Wiek 35 lat jest oczywiście umowny - u właścicielek mniej obfitego biustu USG jest zalecane nawet w późniejszym wieku.

Mammografia bardziej miarodajna okazuje się w przypadku kobiet dojrzałych, u których ryzyko zachorowania na nowotwór piersi jest większe. Badanie pozwala wykryć mikrozwapnienia, które często świadczą o wczesnym stadium rozwoju choroby. Z wiekiem tkanka gruczołowa w piersiach ustępuje miejsca tkance tłuszczowej, która "przepuszcza" promienie rentgenowskie używane w mammografii, więc wszelkie zmiany są zdecydowanie lepiej widoczne.

Ważne: Jak widać, wartościowanie tych dwóch badań nie ma sensu. Warto jednak wiedzieć, że badania USG piersi, w przeciwieństwie do mammografii, jest dopuszczalne również dla kobiet ciężarnych.

Czy badanie piersi boli?

Wątpliwości w tej kwestii sprawiają, że wiele kobiet obawia się przeprowadzania regularnych badań. Strach okazuje się silniejszy niż świadomość na temat podejmowania działań profilaktycznych. Całkiem niesłusznie.

  • Badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut. Przeprowadza się je w pozycji leżącej z rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na badany obszar ciała (zarówno piersi, jak i okolice węzłów chłonnych pod pachami) cienką warstwę żelu, następnie przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego, delikatnie uciskając piersi.
  • Gdy mowa o mammografii, niepokój mogą odczuwać właścicielki bardzo wrażliwego biustu. Podczas badania może pojawić się pewien dyskomfort wynikający z ucisku piersi do płyty mammografu, jednak trwa to tylko moment, nie powoduje długotrwałego bólu i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Jak przygotować się do badania piersi?

Sprawa jest w tej dziedzinie wyjątkowo prosta. Badanie piersi nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak wziąć ze sobą do gabinetu lekarskiego wyniki dotychczasowych kontroli. Zaleca się również dwuczęściowy ubiór, który ułatwi odsłonięcie klatki piersiowej. W dniu badania wystarczy wziąć kąpiel lub prysznic, ale nie należy nakładać na skórę balsamów, kremów, antyperspirantów i dezodorantów.

Przed badaniem właściwym, lekarz przeprowadza również podstawowy wywiad z pacjentką. Bądź gotowa na pytanie o wiek, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki, przebyte ciąże i karmienie piersią, doświadczone urazy i operacje, a także historię chorób w rodzinie.

Oto nietypowe objawy raka piersi. Tak rozpoznasz, że grozi ci nowotwór

Kiedy zgłosić się na badanie piersi?

Śledź swój cykl miesiączkowy. Rutynowe badania piersi w miarę możliwości powinny być wykonywane w jego pierwszej połowie - najlepiej po ustaniu krwawienia i przed owulacją. Z czego to wynika? Właśnie wtedy woda w piersiach gromadzi się w najmniejszym stopniu, co znacznie ułatwia wiarygodną diagnostykę. Kobiety po menopauzie mogą zgłosić się na badanie w dowolnym dniu.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy