Reklama

Przewlekły ból pleców. Przyczyny, objawy, zapobieganie

Bóle pleców może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najczęściej mamy z nim do czynienia na skutek urazu, ale jest również wynikiem przemęczenia, przetrenowania, a nawet niewłaściwej pozycji przyjętej podczas snu. Przeważnie dotyka osoby po 40. roku życia, ale coraz częściej borykają się z nim również osoby młodsze. Występowanie przewlekłego bólu pleców może być związane z nieodpowiednim stylem życia. Nadwaga, tzw. siedząca praca oraz niewielka aktywność fizyczna to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do pojawienia się dolegliwości. Niestety, ból pleców może również pierwszym symptomem innych chorób. O czym może świadczyć przeszywający i długotrwały ból pleców? Sprawdźmy.

Nagły ból pleców

Nagły ból pleców potrafi nieraz pokrzyżować plany. Trudno wtedy normalnie funkcjonować, jednak zażycie środków przeciwbólowych łagodzi dolegliwość albo całkowicie ją usuwa. Czasem wystarczy wyeliminować przyczyny bólu oraz nauczyć się, jak skutecznie mu zapobiegać. Większa aktywność fizyczna, zrzucenie zbędnych kilogramów czy troska o solidny wypoczynek mogą przynieść wymierne rezultaty. Jeśli, mimo zastosowanych wspomnianych środków, ból wraca, należy zgłosić się do specjalisty.

Co powinno wzbudzić niepokój?

Zdarza się, że bólowi pleców towarzyszą objawy, które na pierwszy rzut oka nie są z nim powiązane. Jednak ich obecność może świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Najczęściej bólowi towarzyszy sztywnienie albo drętwienie kończyn, którymi trudno jest poruszać. Niektórzy zaś mogą odczuwać utratę czucia w obu albo jednej nodze, a także drętwienie pośladków czy stóp. Symptomy te mogą pojawiać o różnych porach dnia podczas wykonywania różnych aktywności.

Reklama

Nietypowe objawy

Czasami ból pleców jest symptomem poważniejszych chorób. Wielu z nich udaje się uniknąć, o ile zostaną w porę zdiagnozowane. Nietrzymanie moczu albo ciągłe parcie na pęcherz może być symptomem tzw. końskiego ogona, czyli uszkodzenia korzeni nerwowych dolnej partii kręgosłupa. Jego wystąpienie może być związane z kontuzją kręgów na skutek urazu, ale też infekcji bakteryjnej czy wirusowej.

Ból pleców a groźne choroby

Ból pleców może świadczyć o zawale serca. Szczególnie wtedy, gdy nie da się jednoznacznie ocenić, w którym miejscu występuje ognisko bólu. Należy wtedy zwrócić uwagę na inne symptomy. Jeśli jest promieniujący oraz towarzyszy mu duszność, dyskomfort w klatce piersiowej, a także niepokój, dezorientacja czy dziwny posmak w ustach, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Ból pleców, szczególnie dokuczliwy w nocy, przeważnie wiąże się z przyjęciem niewłaściwej pozycji albo niewygodnym łóżkiem. Jeśli, mimo zapewnionych dobrych warunków podczas snu oraz wyeliminowania wielu przyczyn pojawia się ból, może on świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej . Szczególnie niepokój powinno wzbudzić nasilenie dolegliwości niezależnie od aktywności fizycznej, a także niekontrolowana utrata masy ciała czy problem z apetytem.

Jak zapobiegać bólowi pleców

Ból pleców może mieć różne przyczyny i nie zawsze mamy na nie wpływ. Jednak możliwym jest zminimalizowanie ryzyka jego wystąpienia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni wypoczynek – łózko na którym śpimy powinno mieć prosty i w miarę twardy materac, który nie odkształca się pod wpływem nacisku ciała. Poza tym należy dbać o prawidłową pozycję kręgosłupa podczas wykonywania codziennych czynności. W biurze czy samochodzie powinniśmy siedzieć prosto, a siedzenie należy dostosować do wzrostu oraz sylwetki. Nie należy również zapominać o odpowiedniej dawce ruchu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból pleców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy