Kwitnie nawet 100 dni w roku. Zasadź, a sąsiadki będą zazdrościć
Kwitnie ponad 100 dni w roku i jest piękną ozdoba ogrodu. Lawenda, bo o niej mowa, nie jest skomplikowana w uprawie i ma niewielkie wymagania. To co najmniej dwa powody, by zasadzić ją w swoim ogrodzie.
Poszukujesz rośliny, która przez długi czas będzie ozdobą ogrodu? Postaw na lawendę. Ogrodowa piękność znajduje się w gronie roślin wieloletnich, dlatego nie należy pozbywać się jej po sezonie. Kwitnie mniej więcej od czerwca do października, a dzięki odpowiedniej i mało skomplikowanej pielęgnacji "małą Prowansją" w ogrodzie będziemy mogli się cieszyć przez długie lata.
Lawenda kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznym zapachem, który odświeża i rozluźnia. Dlatego też warto ją uprawiać nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale również w celach medycznych czy kulinarnych.
Lawenda: wymagania
Lawenda nie ma zbyt wielkich wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Świetnie radzi sobie np. w roli dekoracji skalnych ogrodów, może rosnąć wzdłuż murów czy ścieżek. Jest rośliną miododajną, dlatego niczym magnes przyciąga pszczoły i motyle. Jednocześnie jest rośliną, która odstrasza komary. Chcesz aby te owady omijały twój ogród szerokim łukiem? Sposób jest prosty: posadź lawendę.
Roślina uwielbia ciepło i nie przepada za chłodnym wiatrem jak na "damę", która pochodzi z krajów południowej Europy. Co prawda jest dość odporna na niskie temperatury, ale zimą najlepiej zadbać o osłonę. Najlepszym wyjściem będzie jednak posadzenie jej w miejscach osłoniętych od wiatru.
Lawendę najlepiej sadzić w odległości co 40 centymetrów. Po posadzeniu konieczne jest jej regularne podlewanie - gdy już się przyjmie, należy stopniowo wydłużać czas bez podlewania. Jedyne, co może jej zaszkodzić, to nadmierna wilgoć i ograniczony dostęp do słońca. Jeśli roślina zamiast bujnie rosnąc, będzie marnieć w oczach, może to oznaczać, że przesadziliśmy z podlewaniem lub została posadzona w miejscu, gdzie gromadzi się woda. Może to doprowadzić do gnicia korzeni - jeśli w porę nie zareagujemy, po lawendzie pozostanie tylko wspomnienie.
Odmiany lawendy
Lawenda to jedna z najpopularniejszych roślin w Polsce. Występuje w kilkudziesięciu odmianach, które różnią się od siebie kolorem i rozmiarem. Kwiaty poszczególnych gatunków mogą mieć różne odcienie fioletu.
Oto jedne z najbardziej znanych odmian lawendy:
- Lawenda wąskolistna: osiąga do 80 cm wysokości, kwitnie w kolorze niebieskofioletowym, jest zimozielona,
- Lawenda francuska: może mieć od 30 cm do 1 metra wysokości, ma ciemne kwiaty,
- Lawenda wełniasta: osiąga do 70 cm wysokości, ma ciemne kwiaty i srebrzyste liście,
- Lawenda spika: dorasta do 80 cm wysokości, ma niebieskofioletowe kwiaty, jest nazywana hiszpańską lub szerokolistną,
- Lawenda pośrednia: osiąga do 1 metra wysokości, ma jasne kwiaty i zielone liście, jest nazywana również lawendyną.
Pamiętaj o ważnym zabiegu. Lawenda będzie ci wdzięczna
Jednym z ważnych zabiegów związanych z lawendą jest również przycinanie. Dzięki niemu krzewinki zyskają ładny kształt, będą bujniej kwitły i zdrowo się rozwijały.
Kiedy przycinać lawendę? Wiosną odpowiednim terminem jest przełom marca i kwietnia. Zabieg najlepiej przeprowadzić w ciepły i słoneczny dzień. Należy usunąć wszystkie pędy, które są uszkodzone. Należy uważać, by nie uszkodzić pąków kwiatowych, które zaczęły się już zawiązywać. Latem lawendę - w zależności od odmiany - najlepiej przycinać po rozpoczęciu przekwitania kwiatostanów. Dzięki temu pobudzimy roślinę do zakwitnięcia jeszcze przed zimą. Trzeci termin przycinania lawendy to koniec września. Zabieg w tym czasie pomaga zahartować roślinę i zabezpieczyć ją przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Cięcie lawendy jesienią należy wykonać przed przymrozkami.