Reklama

Uwaga, owady atakują! Pięć ważnych informacji

Spotkanie z osą lub pszczołą nigdy nie jest przyjemne ani bezpieczne, ale czasem staje się naprawdę groźne. Zwykły komar też potrafi narobić szkody. Sprawdź, jakie objawy mogą być niepokojące i jak w takiej sytuacji zadbać o swoje zdrowie.

Zrobiłaś u alergologa testy (tzw. punktowe testy skórne), by sprawdzić, czy jesteś uczulona na jad owadów  - i nie jesteś. Mimo to pamiętaj, że w niektórych sytuacjach mogą  u ciebie wystąpić gwałtowne  i silne dolegliwości, znane jako wstrząs anafilaktyczny. O komarach dobrze jest wiedzieć, że bywają przyczyną uczulenia, ale także choroby zakaźnej. 

Osa, pszczoła i szerszeń mogą ci bardzo  zaszkodzić, gdy masz  problemy z sercem 

Reklama

Jad owada powoduje, że w organizmie jest uwalniana tzw. histamina. Sam jad też ją zawiera. Pod wpływem histaminy gwałtownie rozszerzają się naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi. Staje się też ona gęstsza. Naraża to serce na niedokrwienie i zapaść. Występująca u ciebie miażdżyca lub wieńcówka, ale też np. przyjmowane na co dzień leki obniżające ciśnienie (tzw. beta-blokery i ACE-inhibitory) mogą to jeszcze bardziej nasilić. 

Jeśli zaczyna ci się robić słabo i niedobrze, masz bladą, spoconą i zimną skórę, trudno ci oddychać, kołacze ci serce - szybko wezwij pogotowie (tel. 112). Czekając na przyjazd karetki, ułóż się na plecach z nogami uniesionymi do góry (lub na boku - jeśli wymiotujesz). 

Żądlące owady są też bardziej groźne  przy schorzeniach oddechowych 

A to dlatego, że histamina powoduje obrzęk krtani i skurcz oskrzeli. To niebezpieczne np. przy astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Jeśli zaczynasz mówić chrypiącym głosem i kasłać, masz krótki, świszczący oddech, trudno ci przełykać ślinę, wezwij karetkę. 

Czekaj w pozycji ułatwiającej oddychanie. Jeśli stoisz, pochyl się i oprzyj dłonie powyżej kolan (jak po biegu).  Jeśli siedzisz, pochyl się  i oprzyj łokcie na udach  (w tzw. pozycji woźnicy). 


Komary dają się we  znaki, gdy występuje tzw. syndrom Mosquito 

Tak nazywa się zwiększona wrażliwość na ich jad, powodująca m.in.: utrzymujące się nawet przez 2 tygodnie swędzące zaczerwienienie, ale także gorączkę i rozdrażnienie. 

W zmniejszeniu dolegliwości pomogą ci tabletki antyhistaminowe (bez recepty, ok. 12 zł) oraz tzw. terapia skoncentrowanym ciepłem za pomocą specjalnego urządzenia, które przykłada się do miejsca ukąszenia (z drogerii, ok. 119 zł). 

Dodatkowo stają się niebezpieczne w upalne dni

A to dlatego, że ukryty w ich aparacie gębowym ciepłoluby pasożyt nicienia ma większe szanse przetrwać. Gdy trafi do organizmu człowieka, zwykle ukrywa się pod skórą, ale też w płucach lub oku. Może pojawić się podskórny guzek. Albo kaszel, krwioplucie i ból za mostkiem. 

Niekiedy występują mroczki przed oczami i ból gałki. Pasożyt może też być w oku widoczny. Na szczęście, przypadki zakażenia nicieniem w naszym kraju są rzadkie - w ciągu kilku ostatnich lat było ich kilkanaście. Pasożyta nicienia można się skutecznie pozbyć, np. chirurgicznie lub za pomocą leków przeciwpasożytniczych  i ewentualnie antybiotyków.

Groźne użądlenie w głowę 
Gdy pszczoła (np. wypita razem z napojem) użądli cię w język albo zaatakuje jakiekolwiek miejsce na głowie, wezwij pogotowie (zwłaszcza, gdy jesteś uczulona lub przewlekle chora). Taka lokalizacja użądlenia to czynnik ryzyka ciężkiej reakcji i wstrząsu anafilaktycznego!  


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy