Reklama

Uważaj na leki ziołowe!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Dowody na to, że leki ziołowe mogą przynieść ulgę kobietom przechodzącym menopauzę są niedostateczne.

Zdjęcie

Preparaty ziołowe wchodzić w interakcje innymi lekami /ThetaXstock
Preparaty ziołowe wchodzić w interakcje innymi lekami
/ThetaXstock
Dowody na efektywność ziołowych leków mających łagodzić objawy menopauzy są słabe albo żadne, czytamy w biuletynie Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego..

Przeanalizowano wyniki badań klinicznych nad działaniem ziół, które zyskały ostatnio ogromną popularność wśród kobiet chcących ograniczyć zmiany nastroju, zmęczenie, uderzenia gorąca, utratę libido i inne objawy towarzyszące zmianom hormonalnym występującym w związku z menopauzą. Do najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w tym celu należą między innymi: pluskwica groniasta, koniczyna łąkowa, korzeń Dong Quai, wiesiołek dwuletni i żeń-szeń.

Reklama

Badania nie dowiodły

Okazało się, że większość badań oceniających skuteczność i bezpieczeństwo tych środków, nie spełnia kryteriów naukowych.

Na przykład, liczba uczestników w wielu przypadkach była za mała, a czas trwania badania za krótki aby uzyskać decydujące rezultaty. Wśród tych testów, które spełniają warunki, wyniki także bywają dwuznaczne. Na przykład, część badań dotyczących pluskwicy groniastej potwierdza jej skuteczność a część nie.

Nadzór w Wielkiej Brytanii zarejestrował wprawdzie produkty na bazie pluskwicy jako tradycyjne leki ziołowe, ale stwierdził także, że kobiety powinny być ostrzegane przed jej potencjalnym toksycznym działaniem na wątrobę.

Nie ma przekonujących dowodów na to, że ekstrakty z koniczyny łąkowej są skuteczne, a argumenty za lub przeciw działaniu substancji takich jak: korzeń Dong Quai, olej z wiesiołka, żeń-szeń, pochrzyn dziki, niepokalanek pospolity i szałwia - są słabe.

Leczą czy szkodzą?

Produkty ziołowe na bazie tych roślin można z łatwością (również w Polsce) kupić w sklepach zielarskich lub przez internet i często są one rekomendowane jako "bezpieczne" ze względu na to, że są "naturalne".

"W rzeczywistości, leki ziołowe mają działanie farmakologiczne i mogą powodować nieporządane skutki lub wchodzić w interakcje innymi lekami" zarówno ziołowymi jak i konwencjonalnymi - ostrzega Brytyjskie Towarzystwo Medyczne.

AFP (tłum. i opr. IG)

Czytaj też:

Terapia hormonalna niszczy mózg

Niby-leki

Toksyczne połączenia

Leki nie lubią towarzystwa

Komu pomogą ziółka?

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Więcej na temat:objawy | dowody | leki | menopauza

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Uważaj na leki ziołowe!

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (26)

Dodaj komentarz
filek

~filek -

Lobby silnych koncernów farmacetycznych i powiązani z nimi decydenci krajowi z inspektoratu oraz stronnicze dziennikarki - podają rewelacje negatywne o suplementach ,preparatach naturalnych , ziołach ,witaminach . Pisząc źle i srasząc w ten sposób dbają aby konsumpcja leków chemicznych refundowanych i leków na receptę nie zmalała .Człowiek niemoże "walczyć " o zdrowiei leczyć się zbyt skutecznie i konkurencyjnie do leków i medycyny akademickiej .

Staniak

~Staniak -

Wielka Farma i tak wykończy ludzkość.najlepiej brać tabletki ,w których jest środek przeciwbólowy i witamina C i szczepić się na choroby,w których jest rtęć. O tym się nie pisze. Ludzkość zaczyna chorować na trzy choroby:rak,zawał wylew Brak naturalnych skladników w ziemi.Pocieszam się tym ,że gdy zginą pszczoly oni będą jeść swoje zdobyte pieniążki.Smascznego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Berry

~Berry -

Jasne, po co brać ziołowe, skoro wtedy wielkie koncerny produkujace esyntetyczne praparaty zaczną mieć mniejsze wpływy, lepiej postraszyc...

agata

~agata -

Leki są szkodliwe i niebezpieczne a jakoś o nich nie pisze się niepochlebnie i nie odstrasza się lekarzy do ich przepisywania a pacjentów do ich łykania

bn

~bn -

Syntetyczne leki są bardziej skuteczne, inwazyjne i więcej wywołują niepożądanych skutków ubocznych. Niektóre nawet uzależniają. Od wielu lat choruję na tarczycę i mam różnego rodzaju związane z nią dolegliwości, np. nerwowość i stany depresyjne. Lekarz przypisał mi Pramolan. Dobrze się po nim czułam psychicznie, ale fizycznie nienajlepiej, pomijając już ciągłą senność. Przyjaciółka poradziła mi ziołowy Nervomix. Kupiłam-bez recepty i wizyty u lekarza, zażywam i... czuję sie dużo lepiej.:) Taki jeden przykład. Nie dajmy się zwariowac. Pozdr.

e

~e -

na wzmocnienie odpornosci polecam padme basic,na oczyszczanie zestawy ziol peruwianskich,dla chorych na raka vilkakore, na wzrost sil witalnych Mace,sa to wiadomosci sprawdzone, zebrane od wielu znajomych, ktorzy te preparaty stosowali, a co do artykulu to staje on w obronie zyskow koncernow farmaceutycznych, zdrowsi ludzie to mniej zyskow dla producentow i dla lekarzy,wiecej wydatkow na emerytury, nikomu to sie nie oplaca, a co do tradycji ziolowych lekow to medycyna wschodnia jest duzo starsza od tej "nowoczesnej" i jesli juz to jej eksperci powinni sie wypowiadac co dziala a co nie dziala

monia

~monia -

a co mam stosowac? może te syntetyczne "leki" które wiadomooo że wyniszczają i wyjaławiają organizm człowieka i sa w oczywisty sposób toksyczne?! dla mnie i dla wielu uzytkowników ziół i preparatów ziołowych które stosuje się w medycynie naturalnej od tysięcy lat, nie sa ważne opłacane przez koncerny farmaceutyczne badania ani kryteria naukowe tylko efekt działania ziół i dobre samopoczucie. medycyna naturalna i terapie ziołowe pomagają ludziom w sytuacjach gdzie ta konwencjonalna nie dawała już szans na wyleczenie i na życie i zanam takie osoby i na pewno każy zna kogoś takiego Wiem również że medycyna naturalna ma coraz więcej zwolenników wsród lekarzy, tyle ze oni korzystają zniej sami a pacjentom zalecają syntetyki a tymczasem stosowanie preparatów konwencjonalnych - syntetycznych prowadzi do uzależnienia a tym samym do wstecznego kalectwa

Magda

~Magda -

O matko! Jak zabronią ziół, to po nas. Ludzkość się całkiem zdegeneruje. Wiem, że nie na wszystko one pomagają i że trzeba uważać, bo poprzez niewłaściwe stosowanie można sobie zaszkodzić, ale nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie mieć możliwości wyboru - lek syntetyczny czy naturalny. Hormonów nie mogę brać, bo przez nie wylądowałam na sali operacyjnej. Ratuje się ziołami - sprawdzam różne możliwości, bo jak zawsze - nie wszystko dla wszystkich. Ale nie dajmy się zwariować! Wiadomo, że firmom farmaceutycznym (które sponsorują takie artykuły) wcale nie chodzi o nasze dobro tylko o zyski.

monia

~monia -

wyniki badań BTM uważam za zwykłą propagandą mającą na celu zniechęcenie klientów do kupowania ziół i preparatów ziołowych bo na zioła nie ma koncesji i na tym sie nie zarabia...proste!!!a badania BTM i innych podobnych sa sponsorowane przez koncerny farmaceutyczne...nieprawdaż???spragnine zysków!!!

monisia

~monisia -

prosze spytac kobiety które stosuja leki homeopatyczne (przecież tez ziołowe) na dolegliwości menopauzy jak cudowene efekty to przynosi, a stosowanie HTZ (syntetycznej) zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi i sprzyja powstawaniu zakrzepów żylnych

Reklama

Reklama