8 największych atrakcji Rio

Olimpiada w Rio tuż tuż. Niektórzy sportowcy są już na miejscu inni dopiero wybierają się w daleką podróż. Żeby nie było wam zbyt smutno, przygotowaliśmy mały przewodnik po największych atrakcjach tego miasta. Dzięki niemu poczujecie się jak członkowie olimpijskiej kadry!

Do rozpoczęcia Olimpiady w Rio zostało już tylko kilka dni
Do rozpoczęcia Olimpiady w Rio zostało już tylko kilka dni123/RF PICSEL123RF/PICSEL

1. Copacabana

Copacabana to marzenie niejednego turysty
Copacabana to marzenie niejednego turysty123/RF PICSEL123RF/PICSEL

To jedna z najsłynniejszych plaż na całym świecie. Komu z nas na dźwięk słowa Copacabana serce nie bije mocniej? Plaże są towarzyską mekką Rio, to właśnie tam koncentruje się rozrywkowe życie stolicy. Długa na cztery kilometry Copacabana za dnia jest przystanią, gdzie można odpocząć, uprawiać sporty i wylegiwać się w brazylijskim słońcu. Wieczorami wypełnia się tłumem rozbawionych mieszkańców i turystów, którzy popijając kolorowe drinki z okolicznych barów podrygują w rytm tanecznej muzyki.

2. Głowa Cukru

Pão de Açúcar, czyli tzw. Głowa Cukru ma niemal 400 metrów i można na nią wjechać kolejką
Pão de Açúcar, czyli tzw. Głowa Cukru ma niemal 400 metrów i można na nią wjechać kolejkąDouglas Engle/AustralFotoEast News

Jednym z najbardziej charakterystycznych zakątków Rio de Janeiro jest wznosząca się na niemal 400 metrów nad poziomem morza Głowa Cukru. Spragnieni wrażeń i pięknych widoków turyści mogą się na nią dostać korzystając z kolejki linowej. Siedząc wygodnie w kolejce można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Copacabanę, Ipanemę, Flamengo, plaże Leblon i słynną Statuę Chrystusa Odkupiciela. Kolejka może pomieścić 65 pasażerów, pokonuje dystans ok. 1200 m w 6 minut. Kursuje od 1912 roku. Głowa Cukru jest też ulubionym miejscem wszystkich amatorów wspinaczki. Wokół niej wytyczono aż 20 tras wspinaczkowych, każda zwieńczona pięknym tarasem widokowym!

3. Schody Escadaria Selarón

Na schoda Escadaria Selarón znajdziemy również płytki z Polski
Na schoda Escadaria Selarón znajdziemy również płytki z Polski123/RF PICSEL123RF/PICSEL

Poznajecie? To najsłynniejsze schody w całej Brazylii. Ich historia sięga 1990 roku, kiedy ekscentryczny chilijski artysta, Jorge Selarón wpadł na pomysł, aby odnowić zniszczone stopnie prowadzące do jego domu. Przez ponad 20 lat udało mu się zgromadzić dwa tysiące płytek z różnych krajów, w tym także i z Polski. Artysta wkomponował płytki w 215 stopni, tworząc z nich mozaikę w barwach brazylijskiej flagi. Selarón pracował nad schodami aż do śmierci, czyli do 2013 roku. Cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem turystów z całego świata

4. Ogród botaniczny

Aleja Palm Królewskich w ogrodzie botanicznym w sercu Rio
Aleja Palm Królewskich w ogrodzie botanicznym w sercu Rio123/RF PICSEL123RF/PICSEL

Ogród założony został w 1808 roku, natomiast swe podwoje dla zwiedzających otworzył w 1822 roku i po dziś dzień pozostaje jednym z najpiękniejszych i największych na świecie. Obecnie Ogród Botaniczny ma 140 ha zawiera ponad 6 tys. gatunków krzewów i roślin, w tym ponad 900 gatunków różnych odmian palm. Palmy to zresztą najsłynniejsza część ogrodu, szczególnie długa na 750 m Aleja Palm Królewskich. Wizyta w ogrodzie Rio de Janeiro to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do tego miasta. Zmęczonym spacerami turystom polecamy wypić w nim filiżankę aromatycznej, brazylijskiej kawy - parzona w tym miejscu jest podobno doskonała!

W 2002 roku Ogród Botaniczny w Rio de Janeiro został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Posąg Chrystusa Zbawiciela

Figura Chrystusa w Rio de Janeiro
Figura Chrystusa w Rio de Janeiro123RF/PICSEL

Biała figura Chrystusa rozpościerającego ramiona nad Rio de Janeiro to symbol miasta rozpoznawalny na całym świecie. Figura powstała w latach 20 ubiegłego wieku, w ramach obchodów setnej rocznicy ogłoszenia przez Brazylię niepodległości. Pomysłodawcą posągu był Hector de Silva, ale w realizacji projektu mają swój udział również Polacy - głowę i ręce Jezusa zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Paul Landowski. Środki na realizację tego monumentu zgromadzono w trakcie publicznej zbiórki. Prace nad pomnikiem prowadzone były we Francji, a na ich efekty trzeba było poczekać aż 9 lat. W 1931 roku statek z gotową statuą przybił do brzegów Brazylii.

Figura imponuje swoim rozmiarem - ma 30 metrów wysokości (sama głowa to 3,5 metra) i jest posadowiona na 7 metrowym cokole. Do listopada 2010 roku Chrystus w Rio był najwyższą tego typu figurą na świecie. Tytuł został mu odebrany przez... posąg Chrystusa w Świebodzinie.

6. Maracana

Maracana
Maracana123RF/PICSEL

Nazwa, którą znają wszyscy miłośnicy piłki nożnej. Maracana, wybudowana ponad pół wieku temu z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej, niegdyś była największym stadionem piłkarskim świata. Dzisiaj, ze swoimi 78 tysiącami miejsc rekordzistką już nie jest, ale nadal wywołuje ekscytację u wielu kibiców. Jej legenda okazała się na tyle silna, że z okazji mundialu w 2014 roku zafundowano jej gruntowną renowację, dostosowując obiekt do współczesnych standardów. Arena zachowała jednak swój eliptyczny kształt i charakterystyczne dekoracje elewacji.

7. Street art w fawelach

Street art
Street art123RF/PICSEL

Los brazylijskich dzielnic biedy to ciemna strona tegorocznych igrzysk. Prasa podczas przygotowań do olimpiady wielokrotnie alarmowała, że wielkie sportowe inwestycje odbywają się kosztem najuboższych, którzy w ramach "porządkowania" miasta tracą swoje prowizoryczne domy i są spychani na odległe od centrów tereny. Jednak wbrew pozorom, te ubogie dzielnice wcale nie są szare, a wręcz tętnią od barw. Wszystko za sprawą street artu pokrywającego ściany prowizorycznych domów. Graffiti, tagi, szablony, wlepki... Fawele to prawdziwa galeria pod gołym niebem.

8. Park Narodowy Tijuca

Tijuca
Tijuca123RF/PICSEL

W 2012 roku krajobraz naturalny Rio de Janeiro został wpisany na listę UNESCO. Jednym z najlepszych miejsc do jego podziwiania jest park narodowy Tijuca, należący do największych miejskich lasów na świecie. Odwiedzający park turyści mogą m.in. wspiąć się na najwyższy szczyt Rio - Pico de Tijuca oraz podziwiać wysoki na 100 stóp wodospad Cascatinha.

Warto jednak wiedzieć, że roślinność porastająca park ma nie więcej niż 150 lat. Pierwotna flora została całkowicie zniszczona, przez stworzenie na tym terenie plantacji kawy. W drugiej połowie XIX wieku zrewitalizowano obszar, sadząc na nim ponad 9 milionów drzew.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas