Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Choć uchodzą za rośliny łatwe w uprawie, nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo je pielęgnować. Jak dbać o sukulenty? Jak często je podlewać? Jak rozmnażać? To pytania, które stawia sobie niejeden początkujący ogrodnik. Spokojnie, mamy na nie kilka prostych odpowiedzi.

Sukulenty należą do najpopularniejszych roślin
Sukulenty należą do najpopularniejszych roślin123RF/PICSEL

Sukulent - co to jest?

Sukulenty, czyli inaczej gruboszowate, to rośliny które w toku ewolucji wykształciły umiejętność przetrwania w warunkach ograniczonego dostępu do wody. Udaje im się to, dzięki zdolności gromadzenia płynu w tkankach miękkich, spowolnionemu metabolizmowi i niskiej transpiracji.

Sukulenty dzielą się na trzy grupy:

  • Sukulenty korzeniowe (wilczomleczowate, kaktusowate, astrowate)
  • Sukulenty liściowe (gruboszowate, aloes, agawa)
  • Sukulenty łodygowe (szczawiki, pelargonie)

Jakie sukulenty wybrać?

Choć sukulenty zawsze należały do popularnych kwiatów, w ostatnich latach stały się prawdziwym przebojem. Spora w tym zasługa pokolenia millenialsów, które ukochało te niewymagające roślinki. Na Instagramie hashtagi takie jak #succulove, czy #succulentlover gromadzą ponad milion postów, zawierających zdjęcia niewielkich roślin, ułożonych w skomplikowane, geometryczne układy. O tym, jakie sukulenty wybrać, decyduje zwykle kształt. Największą popularnością cieszą się też gatunki o niewielkim rozmiarze. Są to więc: aloesy o długich, ostro zakończonych liściach, echinokaktus, przypominający kuleczkę,  grubosz drzewiasty, czyli popularne boże drzewko i eszeweria, wyglądająca jak niewielka róża

Sukulenty to nie tylko kaktusy
Sukulenty to nie tylko kaktusy123RF/PICSEL

Jak dbać o sukulenty?

Stanowisko do uprawy sukulentów powinno być słoneczne i ciepłe. Świetnie sprawdzi się więc parapet południowego, czy południowo-wschodniego lub południowo-zachodniego okna. Latem można również wystawić je na balkon czy taras. Choć sukulenty lubią ciepło, zimą warto przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia (5-15 stopni Celsjusza), co pozwoli roślinom na niezbędny odpoczynek i regenerację. Latem sukulenty podlewamy 1-2 razy w tygodniu, zimą zaś raz w miesiącu. Podczas ciepłych miesięcy sukulenty można również nawozić.

Jak przesadzać sukulenty?

Sukulenty nie wymagają częstego przesadzania. Robimy to raz na 2-3 lata, albo wtedy, gdy rośliny przestają mieścić się w doniczkach. Sukulenty należy przesadzać do sypkiego podłoża, zawierającego piasek, żwir i keramzyt. Nowe doniczki powinny być ok. 3-4 centymetry większe od starych pojemników. Należy również pamiętać, by na ich dnie znajdowały się otwory, umożliwiające odpływ wody - to bardzo ważne, ponieważ nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia korzeni.  W przypadku sukulentów dobrze powinny sprawdzić się doniczki terakotowe, odznaczające się niezłą przepuszczalnością pary wodnej i powietrza.

Przesadzanie sukulentów krok po kroku:

  • Wyciągnij ostrożnie roślinę z ziemi
  • Oczyść z ziemi bryłę korzeniową i pozostaw ją na kilka dni w ciepłym i suchym miejscu
  • Wypełnij nową doniczkę podłożem do 1/3 wysokości
  • Umieść roślinę w doniczce
  • Uzupełnij podłoże, przysypując korzenie. Ziemię dociśnij palcami
  • Po kilku dniach podlej roślinę niewielką ilością wody

Sukulenty przesadzamy raz na kilka lat
Sukulenty przesadzamy raz na kilka lat123RF/PICSEL

Jak rozmnażać sukulenty?

Sukulenty można rozmnażać przez sadzonki liściowe, pędy boczne, albo wysiewając je z nasion.

Najprostszym sposobem na rozmnażanie sukulentów są sadzonki, które przygotować można z liści lub ich fragmentów oraz z końców pędów. Liść lub fragment rośliny wystarczy umieścić w glebie, a już po kilku tygodniach szczepka powinna zamienić się w ukorzenioną roślinę. Nowe rośliny można równie uzyskać poprzez poziome ułożenie na podłożu liści sukulentów.

Choroby sukulentów

Najpopularniejsze choroby sukulentów to te, powodowane przez grzyby i pasożyty. Do rozwoju chorób grzybowych dochodzi, zwykle wtedy, gdy sukulenty przebywają w zbyt wilgotnym środowisku. Do najpopularniejszych grzybowych chorób, które dotykają sukulenty, należą: sucha zgnilizna, zgnilizna korzeni, szara pleśń i zgnilizna łodyg. Leczenie zgnilizny rozpoczynamy od usunięcia zainfekowanych części rośliny, a następnie osuszenia pozostałych jej części, poprzez całkowite zaprzestanie podlewania. Leczenie sukulentów można wspomóc również specjalnymi preparatami, dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Pasożyty najczęściej atakujące sukulenty to: wełnowce (biało-różowe owady, przypominające stonogi), pędziorki (malutkie, niewidoczne gołym okiem, występujące zwykle w suchym środowisku), mszyce i tarczniki (tworzą na liściach brązowe zgrubienia). Walkę z nimi należy zacząć od starannego oczyszczenia rośliny, poprzez usunięcie owadów i ich larw. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do sklepu ogrodniczego, po odpowiedni preparat biobójczy.

Jak stworzyć kompozycję z sukulentów?

Dekoracyjne, geometryczne kształty sukulentów sprawiają, że rośliny te chętnie wykorzystuje się do tworzenia dekoracji we wnętrzach. Jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych do wykonania jest las w słoiku, który bez trudu można przygotować w domowych warunkach.

Do jego przygotowania wystarczą: duże, szklane naczynie (może to być kula lub słój o szerokim otworze), białe lub kolorowe kamyki, ziemia do sukulentów i oczywiście sukulenty.

Dno naczynia wypełniamy kamykami, na które sypiemy ok. 5 centymetrów ziemi. Następnie wsadzamy sukulenty, które obsypujemy kamykami. Kompozycję należy ustawić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

***Zobacz także***

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas