Jak i czym wyczyścić pomnik, żeby go nie zniszczyć?

Przed dniem Wszystkich Świętych na cmentarzach obserwuje się większy ruch niż zwykle. Aby godnie upamiętnić zmarłych, starannie porządkujemy nagrobki. Dobrze to zrobić wcześniej, ponieważ przez rok nagromadziło się na nich bardzo dużo zanieczyszczeń. W zależności od materiału, z którego są wykonane, muszą być one czyszczone w inny sposób. Dobór nieodpowiedniej metody może sprawić, że nagrobek ulegnie trwałemu zniszczeniu. Jak prawidłowo czyścić pomniki? Czym usunąć powstałe na nich plamy? Do czego przyda się sok z cytryny? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Cmentarz
Cmentarz ©123RF/PICSEL

Jakich środków użyć do czyszczenia nagrobków?

Czyszczenie lastriko
©123RF/PICSEL

Do porządkowania nagrobków przystępujemy przed listopadowym świętem. Nagromadzone na płytach plamy, zabrudzenia oraz osady wymagają wielu czynności, aby mogły zostać trwale usunięte. Nagrobki najlepiej czyścić regularnie oraz konserwować odpowiednimi środkami, optymalnie dwa razy w roku: przed zimą i na wiosnę. Na szczęście nie musimy wydawać majątku na specjalistyczne środki i detergenty. W większości przypadków możemy posłużyć się domowymi sposobami.

Nagrobek wykonany z lastriko

Lastriko to jeden z najpopularniejszych materiałów, z których wykonane są nagrobki. Odznacza się dużą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne i jest odporny na zarysowania. Od czego zacząć? Wystarczy polać dokładnie całą płytę wodą, aby zabrudzenia nasiąkły. Następnie całą powierzchnię warto oczyścić szmatką albo szczotką z miękkim włosiem z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na koniec płytę należy wypłukać czystą wodą. Jeśli pozostały uporczywe plamy, wyczyść je pastą - połącz sodę oczyszczoną z wodą i nanieś mieszankę na całą powierzchnię. Delikatnie wetrzyj ją w zabrudzenia. Po upływie kilku minut zmyj pastę. Na koniec przetrzyj pomnik do sucha i go natłuść. W tym celu użyj przeznaczonych do tego celu środków albo zwykłego oleju jadalnego (np. rzepakowego).

Granit

Granit
©123RF/PICSEL

Nagrobki granitowe odznaczają się wysoką trwałością i dlatego są bardzo często spotykane na naszych cmentarzach. Surowiec jest odporny na zarysowania, jednak kamieniarze nie polecają czyszczenia tego typu materiału za pomocą szczotek. Jak szybko wyczyścić granit? Do tego potrzebujemy zwykłej wody i płynu do mycia naczyń, którym oczyszczamy całość pomnika. Po osuszeniu powierzchni warto przywrócić blask. Wystarczy przetrzeć całość roztworem wody i octu. Pamiętajmy, aby nie pokrywać nagrobka wykonanego z granitu pastami i tłuszczami. To spowoduje, że będzie on przyciągał trudny do usunięcia brud.

Nagrobek marmurowy

Marmur jest skałą wapienną, która odznacza się dużą porowatością. To powoduje, że jest ona nietrwała i często ulega uszkodzeniom oraz naturalnej erozji. Aby wyczyścić dokładnie marmurowy nagrobek, nie możemy stosować żadnych mocnych środków chemicznych. Najlepiej czyścić go samą wodą z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, że na końcu trzeba wytrzeć do sucha całość kamienia. W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Użycie detergentów albo kwasów (soku z cytryny albo octu) może spowodować, że powierzchnia marmurowej płyty stanie się matowa.

Piaskowiec

Znicz
©123RF/PICSEL

Piaskowiec jest niezawodnym materiałem do wykonania pomników, ponieważ jest mrozoodporny, ognioodporny i kwasoodporny. Z drugiej strony jest też materiałem delikatnym, który często ulega uszkodzeniom. Jak czyścić piaskowiec? Przede wszystkim należy myć go regularnie za pomocą wody i przecierać powierzchnię gąbką. Silne zabrudzenia można zmywać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Usuwanie plam

Nagrobki wystawione są na działanie bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego często mogą się pojawiać na nich ślady rdzy. Jak się ich pozbyć? W tym celu warto wykorzystać sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Zmieszaj składniki i pokryj rdzę powstałą pastą. Pozostaw substancję na pewien czas, a następnie przepłucz zimną wodą. Przed zastosowaniem tej metody zrób test na niewidocznym miejscu kamiennej płyty. Jeśli na nagrobku pozostały plamy z wosku, trzeba koniecznie się ich pozbyć. Przede wszystkim warto wykazać się ostrożnością - delikatnie zeskrob drewnianą szpatułką nadmiar wosku, a następnie przetrzyj plamę odrobiną soku z cytryny i oczyść powierzchnię wodą. Na wyjątkowo uporczywe zabrudzenia pomoże chlorek metylenu. Jednak uważaj! Użyj jedynie odrobiny tego specyfiku, gdyż jest żrący. Pamiętaj o zabezpieczeniu rąk rękawiczkami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas