Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Pluskwy domowe to groźne dla człowieka owady. Spotykane są w pobliżu ludzkich siedlisk, ponieważ żywią się krwią. Wbrew obiegowej opinii nie osiedlają się w zapuszczonych i brudnych pomieszczeniach, a wręcz przeciwnie: preferują miejsca czyste i schludne. Walka z nimi nie zawsze jest równa, ponieważ mogą żyć bez pokarmu nawet rok; schowane w kryjówkach opuszczają je wtedy, kiedy jesteśmy przekonani, że problem został zażegnany. W takim razie jak pozbyć się pluskiew? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Pluskwa domowa
Pluskwa domowa ©123RF/PICSEL

Dlaczego trzeba się pozbyć pluskiew z domu?

Pluskwa i jej odchody
©123RF/PICSEL

Pluskwy to małe owady, które żywią się ludzką krwią. Są wyposażone w mechanizm gębowy, dzięki któremu wbijają się w skórę. Ich działania są praktycznie nieodczuwalne, ponieważ równocześnie wstrzykują substancję znieczulającą. Ukąszenia mogą być niebezpieczne dla człowieka - pluskwy są nosicielami bakterii gronkowca złocistego, który przyczynia się do powstania groźnych chorób: posocznicy albo zapalenia szpiku kostnego. Wbrew obiegowej opinii pluskwy są spotykane częściej w miastach niż na wsiach. Najczęściej sami przyprowadzamy je do swoich domów: czają się w miejscach publicznych, kinach, szpitalach oraz hotelach. Dodatkowo możemy kupić używane meble lub odzież, gdzie pluskwy są już zagnieżdżone.

Jak wygląda pluskwa?

Szukanie pluskwy
©123RF/PICSEL

Pluskwa osiąga około 5 mm średnicy i posiada twardy, brązowo-czerwony pancerzyk. Może na nim pojawiać się ciemniejsza plamka, a po wypiciu krwi owad staje się purpurowy. Niestety trudno go dostrzec, ponieważ prowadzi nocny tryb życia. W takim razie jak rozpoznać obecność pluskwy w domu? Przede wszystkim po tym, że na naszym ciele pojawiają się czerwone plamy, które są śladami po jej ukąszeniu. Może im towarzyszyć swędzenie i reakcja alergiczna, ale nie jest to warunek. Ponadto w łóżku można zaobserwować czerwone plamki krwi, a w miejscu gnieżdżenia się owadów pozostają czarne ślady - ich odchody. Po zgnieceniu pluskwy wydziela się też charakterystyczny zapach, porównywalny do aromatu zgniłych malin.

Gdzie znaleźć pluskwy?

Ślady po ukąszeniu pluskiew
©123RF/PICSEL

Jeśli podejrzewamy obecność nieproszonych gości w domu, musimy działać szybko. Tylko regularne czynności przyniosą wymierne korzyści. W pierwszej kolejności należy zlokalizować owady. Najczęściej gnieżdżą się w łóżku: stelażu oraz materacu. Ponadto często ukrywają się w listwach przypodłogowych oraz wszelkich szczelinach znajdujących się niedaleko łóżka. Należy zwrócić uwagę na tapety, obudowy gniazdek elektrycznych, książki, ramy obrazów i luster, żaluzje, firanki oraz zasłony.

Jak pozbyć się pluskiew?

Domowe sposoby są raczej mało skuteczne w walce z pluskwami. Oczywiście istnieją środki chemiczne, które można nabyć w sklepach, aczkolwiek ich stosowanie musi być regularne i długotrwałe, a dodatkowo nie ma gwarancji, że zabieg będzie skuteczny. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które skutecznie zajmują się dezynsekcją. Poza tym, podejrzewając obecność pluskiew w domu, lepiej poinformować zarządcę budynku, ponieważ owady bardzo szybko mogą przenieść się do innych mieszkań. Jeśli chcemy jednak walczyć z pluskwami na własną rękę, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że pluskwy szybko giną w wysokiej temperaturze, dlatego wszystkie tkaniny warto prać w minimum 50 stopniach. Ponadto pościel i ubrania trzeba regularnie wietrzyć oraz często odkurzać całe mieszkanie – jednak po każdym użyciu odkurzacza należy wyjąć worek, szczelnie owinąć go folią i wyrzucić. Dobrym pomysłem jest też użycie myjki parowej, która szybko zabija i dezynfekuje miejsca występowanie pluskiew.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas