Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku

Decyzja zapadła – kupujesz mieszkanie. Jeżeli nie chcesz się niepotrzebnie denerwować i jednocześnie chciałbyś w pełni zabezpieczyć swoje interesy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Tłumaczymy, jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję zakupu używanego mieszkania.

article cover
.

1) Określ swoje możliwości finansowe i wybierz nieruchomość

Kupujesz mieszkanie, więc intensywnie przeglądasz portale ogłoszeniowe takie jak GETHOME? Tak robi wiele osób, ale prawidłowa kolejność jest inna. Punktem wyjścia powinno być określenie swoich możliwości finansowych. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zamierzasz sfinansować zakup mieszkania przy pomocy środków pozyskanych z banku.

Jeżeli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Znając swoją zdolność kredytową, będziesz mógł skoncentrować się na poszukiwaniach mieszkania, na które Cię stać.

2) Podpisz umowę przedwstępną i skompletuj dokumenty

Po wyborze mieszkania pozostaje sprawdzić jego stan techniczny i prawny. W tym pomóc mogą Ci specjaliści. To rozwiązanie jest zresztą zalecane. W przeciwnym razie może się okazać, że zakupiony przez Ciebie lokal jest źródłem problemów, gdyż jest zadłużony, obciążony hipoteką na rzecz banku czy zajęty przez komornika sądowego.

Interesy każdej ze stron planowanej transakcji kupna-sprzedaży powinna zabezpieczać umowa przedwstępna. W jej treści powinny znaleźć się wszystkie najistotniejsze ustalenia, które zawarte zostaną później w docelowej umowie. Chodzi m.in. o cenę nieruchomości i termin jej sprzedaży. Musisz przy tym wiedzieć, że umowa przedwstępna może mieć formę zarówno notarialną, jak i cywilnoprawną.

Jeżeli mieszkanie ma zostać sfinansowane przy udziale banku, to nie obejdzie się bez skompletowania niezbędnych dokumentów. Pełną ich listę otrzymasz bezpośrednio od pracownika banku lub doradcy kredytowego, jeżeli korzystasz z pomocy pośrednika.

3) Złóż wnioski kredytowe i podpisz umowę kredytu

Według specjalistów wniosek o kredyt hipoteczny należy złożyć w więcej niż jednym banku. Źródłem tej rady jest możliwość wystąpienia istotnych różnic między ofertami. Tymczasem nawet drobne rozbieżności w oprocentowaniu czy wysokości prowizji mogą oznaczać dla Ciebie tysiące złotych oszczędności. Może też zdarzyć się tak, że bank, który wcześniej deklarował przyznanie Ci kredytu hipotecznego, wyda decyzję odmowną. Warto być na to przygotowanym.

Ten etap zakupu mieszkania z rynku wtórnego kończy się wyborem banku i podpisaniem umowy kredytowej. Gdy to zrobisz, możesz przejść do kolejnego kroku, czyli podpisania umowy notarialnej ze sprzedającym.

4) Odwiedź notariusza i odbierz klucze

Zakup mieszkania należy sfinalizować w formie aktu notarialnego. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa prawnego obrotu nieruchomościami. Aktu notarialnego będzie od Ciebie wymagał również bank, a to dlatego, że po odnotowaniu w księdze wieczystej nieruchomości zmiany właściciela, będzie on chciał wpisać się na hipotekę. W Twoim interesie leży, by te formalności załatwić jak najszybciej - do czasu dokonania w księdze wieczystej wpisu na rzecz banku będziesz musiał ponosić dodatkowy koszt w postaci ubezpieczenia pomostowego.

Po podpisaniu aktu notarialnego staniesz się prawowitym właścicielem mieszkania i otrzymasz do niego klucze. Wówczas też będziesz mógł rozpocząć urządzanie pomieszczeń pod swoje potrzeby.

5) Pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania

Nie powinieneś też zwlekać z wykupieniem polisy. Ubezpieczenia od zdarzeń losowych będzie wymagał od Ciebie bank. Posiadanie go leży jednak również w Twoim interesie - w razie np. spalenia się mieszkania, w dalszym ciągu będziesz kredytobiorcą i będziesz musiał płacić kolejne raty. Polisa zapewni Ci wypłatę odszkodowania, z którego będziesz mógł spłacić kredyt. Wiele banków wymaga zresztą od klientów cesji wierzytelności wynikającej z umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania najczęściej jest ostatnią wymaganą przez bank czynnością. Później pozostaje już tylko cieszyć się nowym nabytkiem.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas