Najgroźniejsze rasy psów

W Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się 5 milionów pogryzień przez psy. W krajach Europy Zachodniej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy tego typu incydentów. Ofiarą najczęściej padają dzieci do 12. roku życia. W Polsce trudno jest określić liczbę pogryzień, ponieważ w większości nie są one zgłaszane – dochodzi do nich w domu, przez własnego psa. Wbrew pozorom zwierzę wcale nie musi zaliczać się do rasy uznanej za agresywną. Nawet najbardziej przyjacielski czworonóg może zareagować negatywnie w stresujących go sytuacjach. Jak uchronić siebie i dziecko przed pogryzieniem? Na co zwracać uwagę podczas wychowywania i tresury psa? Które rasy psów zostały uznane za najgroźniejsze?

Amerykański pitbulterier
Amerykański pitbulterier ©123RF/PICSEL

Przyczyny agresji psów

Tosa inu
©123RF/PICSEL

Amerykańscy naukowcy już kilkanaście lat temu wyodrębnili rasy najgroźniejszych psów, które najczęściej wykazują agresję nie tylko w stosunku do ludzi, ale i do innych zwierząt. Psy te charakteryzuje tzw. agresja wrodzona – mają one niejako wkodowane w charakter gwałtowne reakcje obronne, a także tendencję do atakowania słabszych osobników. Trzeba jednak wiedzieć, że na ich zachowanie ogromny wpływ ma wychowanie oraz wcześniejsze doświadczenia. Naukowcy podkreślają, że nawet małe i pozornie niegroźne psy mogą reagować niezwykle negatywnie. Mamy wtedy do czynienia z tzw. agresją nabytą – efektem nieprawidłowej tresury, stosowania kar, krzyków i niewystarczającej uwagi poświęconej psu. Osobnym przypadkiem jest agresja nerwicowa spowodowana zaburzeniami w procesie socjalizacji czworonoga.

Agencja Applied Animal Behaviour Science wyodrębniła też inne istotne czynniki wpływające na agresję u psów. Zalicza się do nich młody wiek właściciela (groźniejsze są psy, których właściciele nie ukończyli 25. roku życia), płeć i kastracja psa (najczęściej agresywne są wykastrowane samce), brak szkolenia w wieku szczenięcym (zbyt późno rozpoczęte szkolenie wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia agresji w przyszłości), nieprawidłowości w tresurze (stosowanie metody nagród i kar przyczynia się do wzrostu agresji u psów), a także negatywne doświadczenia zwierzęcia.

Rasy psów uznane za agresywne

Dog argentyński
©123RF/PICSEL

Lista najgroźniejszych ras powstała po to, by zwiększyć świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z nieprawidłowego wychowania i traktowania tych zwierząt. Ich właściciele muszą też spełnić szereg wymogów, a przede wszystkim zdobyć pozwolenie na posiadanie takiego psa. Oto lista agresywnych ras psów w Polsce:

Amerykański pitbulterier

Pochodzi z USA, waży 20-30 kg i charakteryzuje się walecznością, ogromną siłą fizyczną i odpornością na ból. Rasę wykorzystywano do nielegalnych walk psów oraz ochrony gospodarstw. Obecnie pitbulteriery są psami obronnymi, ale zaleca się, by wychowywali je jedynie doświadczeni hodowcy.

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)

Waży 30-40 kg i jest trudny w wychowaniu, ma tendencję do dominacji i agresywnego zachowania zwłaszcza w stosunku do innych zwierząt. Psy te wykorzystywano w przeszłości do szczucia byków, obecnie pilnują posesji.

Buldog amerykański

Waży 40-60 kg i lubi dominować, ale jest przyjacielski i opiekuńczy w stosunku do dzieci. Atakuje najczęściej, gdy ktoś zagraża bliskim mu ludziom. Jest też agresywny w stosunku do innych psów.

Dog argentyński

Mimo nawet 55 kg wagi jest niezwykle szybki i zwinny, wykorzystywano go do polowań na duże zwierzęta. Potrzebuje dużo ruchu i doświadczonego w tresurze właściciela.

Pies kanaryjski

Bardzo silny i szybki pies, który może ważyć nawet 60 kg. Wykorzystywano go do pilnowania stad zwierząt, a także w nielegalnych walkach psów.

Tosa inu (mastif japoński)

Pochodzi z Japonii i może ważyć nawet 90 kg. Rasę wyhodowano specjalnie do walk z innymi psami.

Rottweiler

Posiada wrodzony instynkt do obrony właściciela, kiedyś zwierzęta te służyły do zapędzania zwierząt rzeźnych na targi. Obecnie szkoli się je do roli psów policyjnych i obronnych.

Akbash dog

Psy tej rasy mają silny instynkt terytorialny, atakują intruza i trudno je przed tym powstrzymać. W przeszłości były psami pasterskimi. Pochodzą z Turcji.

Anatolian karabash

To także pochodzący z Turcji pies pasterski. Wymaga doświadczonego właściciela i odpowiedniego szkolenia. Bardzo odporny na trudne warunki klimatyczne.

Moskiewski stróżujący

Może ważyć nawet 80 kg, niezwykle agresywny zarówno w stosunku do obcych ludzi, jak i innych zwierząt. Łatwo go sprowokować dla ataku, dlatego nie nadaje się dla początkujących hodowców.

Owczarek kaukaski

Pies pasterski pochodzący z Rosji. Niezależny i nieufny wobec obcych. Potrzebuje dużego terytorium i doświadczonego właściciela.

Te psy najczęściej gryzą dzieci

Dziecko a groźne psy
©123RF/PICSEL

Wbrew pozorom to nie psy z ras uznawanych za agresywne najczęściej atakują dzieci. Może być to jednak związane z tym, że większość rodziców unika adopcji takich psów z obawy przed pogryzieniem dziecka. W 60% przypadków to kundle atakują najbliższych, kolejne niechlubne miejsce zajmują pitbule, a także owczarki niemieckie. Za szczególnie groźne dla dzieci uznaje się psy ważące 30-45 kg, z szerokimi i krótkimi głowami.

Niestety, często to dziecko nieprawidłowym zachowaniem wywołuje agresję u psa. Najczęściej do ataku dochodzi, gdy psu zakłóca się odpoczynek lub przerywa się mu posiłek, a także próbuje wyjąć coś z pyska (np. jedzenie lub zabawkę). Małe dzieci mają też tendencję do ciągnięcia psa za ogon czy uszy, szarpania go lub zbyt mocnego przytulania. To najprostszy sposób, by pies poczuł się zagrożony i zaatakował.

Specjaliści podkreślają, że najczęstszym błędem popełnianym w trakcie wychowywania psa jest karcenie go, gdy warczy lub szczerzy kły. Tymczasem czworonóg pokazuje w ten sposób swoje zdenerwowanie – ostrzega, że zaraz zaatakuje, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. Eliminując ten etap z zachowania psa, zwierzę w momencie silnego stresu czy paniki atakuje bez ostrzeżenia. Dlatego tak ważne jest, by uczyć dziecko właściwego traktowania czworonoga, a także odczytywania jego reakcji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas