Znaleźli sposób na czyste powietrze. Mural o właściwościach setek drzew

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Szacuje się, że w Polsce każdego roku na skutek zanieczyszczeń powietrza umiera około 45 tysięcy ludzi. Duże miasta starają się walczyć ze smogiem na różne sposoby, choćby poprzez dopłaty do wymiany pieców z tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne, ograniczając ruch samochodowy w centrum, skończywszy na sadzeniu drzew. Jednak coraz większą popularnością cieszy się malowanie budynków specjalną farbą.

Mural przy ulicy Wschowskiej 10 w Warszawie posiada właściwości filtrujące porównywalne do działania 400 drzew
Mural przy ulicy Wschowskiej 10 w Warszawie posiada właściwości filtrujące porównywalne do działania 400 drzewŁukasz Piątek Interia.plINTERIA.PL

Murale oczyszczające powietrze - sposób na walkę ze smogiem

Pierwszy w Polsce mural wykonany specjalną farbą fotokatalityczną powstał w Bielsku-Białej, ale bardzo szybko w ślad za tym miastem poszły inne aglomeracje, w tym m.in.: Kielce, Bydgoszcz, Zduńska Wola, Kraków, Zabrze, Poznań i Warszawa. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej samorządów w różnych zakątkach kraju.

Ekologiczne murale spełniają dwie funkcje - po pierwsze mają zwiększyć walor estetyczny danego budynku i dzielnicy, a po drugie - działać jak ogromny filtr przeciw zanieczyszczeniom. Jeden metr muralu wykonanego farbą fotokatalityczną redukuje 0,44g tlenków azotu każdego dnia. Ponadto taki mural posiada właściwości samooczyszczające, a to oznacza, że kurz, bakterie i innego rodzaju zanieczyszczenia nie osiadają na jego powierzchni.

Murale oczyszczające powietrze w zdecydowanej większości przypadków finansowane są przez samorządy i prywatnych sponsorów, a do ich wykonania zatrudnia się najlepszych fachowców od street-artu w Polsce. Pomysł na oczyszczanie powietrza w miastach jest o tyle trafny, gdyż za sprawą ogromnej liczby budynków można fundować mieszkańcom zielone, muralowe płuca.

Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza jesienią i zimą, jest jedną z najgorszych w Europie.
Jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza jesienią i zimą, jest jedną z najgorszych w Europie.123RF/PICSEL

Mural o właściwościach 400 drzew

Jeden z "oddychających" murali powstał w zeszłym roku na warszawskiej Woli. Budynek znajdujący się przy ulicy Wschowskiej 10 został pomalowany na trzech ścianach o łącznej powierzchni 375 metrów kwadratowych, a grafika została zaprojektowana przez artystę Tytusa Brzozowskiego.

Wykorzystując charakterystyczną strukturę pustostanu, artyści umieścili na nim wiele odniesień do kultury i historii Woli, jak i całej Warszawy.

Grafikę na budynku przy ulicy Wschowskiej 10 w Warszawie zaprojektował Tytus Brzozowski
Grafikę na budynku przy ulicy Wschowskiej 10 w Warszawie zaprojektował Tytus BrzozowskiŁukasz Piątek Interia.plINTERIA.PL

Mural, który namalowano farbą antysmogową, oczyszcza powietrze, a to za sprawą właściwości filtrujących porównywalnych do 400 drzew.

Mural przy Wschowskiej 10 w Warszawie to jedna z wielu realizacji Tytusa Brzozowskiego. Artysta ma na swoim koncie wielkoformatowe projekty w stolicy przy ulicy Próżnej 12, Grochowskiej 215, Chmielnej 120 oraz Kijowskiej 1. Ten ostatni, na warszawskiej Pradze liczy ponad 60 metrów wysokości, a jego właściwości oczyszczające powietrze porównuje się do działania 650 drzew.

Jak działa farba antysmogowa?

Co ciekawe farba antysmogowa, czyli fotokatalityczna, nie powstała na potrzeby tworzenia murali oczyszczających powietrze, ale przeznaczona była do malowania tuneli, gdzie nagromadzały się spaliny z przejeżdżających pojazdów.

Farba antysmogowa pochłania aż połowę zawieszonych w powietrzu tlenków azotu, będącego częścią smogu, zmniejsza szkodliwość działania innych niebezpiecznych gazów, a ponadto posiada właściwości antyalergiczne, odporne na powstawanie grzybów i pleśni. Eliminuje również przykre zapachy w powietrzu.

Farba fotokatalityczna swoje doskonałe właściwości zawdzięcza dwutlenkowi tytanu
Farba fotokatalityczna swoje doskonałe właściwości zawdzięcza dwutlenkowi tytanu123RF/PICSEL

Farba fotokatalityczna swoje doskonałe właściwości zawdzięcza dwutlenkowi tytanu, który działa niczym katalizator.

Dwutlenek tytanu pod wpływem tlenu, wilgoci i promieniowania ultrafioletowego utlenia szkodliwe substancje, a tlenki azotu, zanieczyszczenia, toksyny oraz drobnoustroje są eliminowane do postaci dwutlenku węgla i wody.

"Żony Warszawy. Historie Prawdziwsze": Magda Pyć-LeszczukINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas