Dodatek osłonowy za prąd i gaz 2022: Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Rekompensaty za prąd i gaz 2022 stanowią reakcję rządu na wciąż rosnące ceny energii. Choć pierwsze pieniądze w ramach dodatku osłonowego zostały wypłacone już w marcu, wciąż jest czas, by złożyć wniosek o wsparcie i dopłatę zmniejszającą domowe wydatki o maksymalnie 1150 złotych. Podpowiadamy, komu przysługuje to świadczenie, jakie warunki trzeba spełnić i do kiedy należy złożyć wniosek, by skorzystać z rządowej dopłaty do prądu i gazu.

Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do prądu i gazu 2022?
Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do prądu i gazu 2022?123RF/PICSEL

Czym jest dodatek osłonowy?

Rekompensata za prąd i gaz została stworzona jako element rządowej tarczy antyinflacyjnej, mający na celu finansowe wsparcie dla najbardziej potrzebujących obywateli. Dodatek osłonowy to pomoc bezzwrotna i nie jest opodatkowana PIT. Szacuje się, że z tej opcji podreperowania domowego budżetu skorzystać może prawie siedem milionów gospodarstw.

Komu przysługuje rekompensata za prąd i gaz 2022?

Finansowe wsparcie przeznaczone jest dla:

  • jednoosobowych gospodarstw domowych, których dochód netto nie przekracza 2100 złotych;
  • gospodarstw wieloosobowych, w których dochód netto przypadający na jedną osobę nie przekracza 1500 złotych.

Co ważne, osoby osiągające wyższe dochody również mogą starać się o skorzystanie z finansowego wsparcia. W takiej sytuacji działa jednak zasada opisywana jako "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że świadczenie zostanie pomniejszone o dokładnie taką kwotę, o jaką przekroczony został przyjęty próg. Warto pamiętać również o tym, że minimalna kwota dodatku osłonowego wynosi 20 złotych w skali miesiąca.

Jak uzyskać rządowe wsparcie do rachunków za energię?
Jak uzyskać rządowe wsparcie do rachunków za energię?123RF/PICSEL

Ile można zyskać na dodatku osłonowym? Wysokość dopłaty do prądu i gazu 2022

Wyróżniono cztery progi, wyliczane na podstawie miesięcznych dochodów. Zastanawiasz się, na jaką kwotę rekompensaty za prąd i gaz możesz liczyć? Wysokość dopłat w ramach dodatku osłonowego w skali roku prezentuje się następująco:

  • 400 złotych przysługuje jednoosobowym gospodarstwom domowym, których miesięczny dochód nie przekracza 2100 złotych;
  • 600 złotych otrzyma dwu- lub trzyosobowe gospodarstwo, w sytuacji gdy miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1500 złotych;
  • 850 złotych - na tyle może liczyć gospodarstwo zamieszkane przez cztery lub pięć osób, jeśli miesięczny budżet nie przekracza 1500 złotych na osobę;
  • 1150 złotych to maksymalna kwota, jaka zostanie wypłacona w gospodarstwach liczących sześć lub więcej osób, a dochód w skali miesiąca również nie jest wyższy niż 1500 złotych na osobę.

Pamiętaj: Do dochodu netto nie wliczają się: alimenty na dzieci, zasiłek pielęgnacyjny, roczne świadczenie dla emerytów i rencistów, dodatek energetyczny oraz świadczenia uzupełniające.

Jak uzyskać zwrot kosztów za prąd i gaz? Termin składania wniosku o dodatek osłonowy

By skorzystać z rządowego programu dopłat do energii elektrycznej i gazu, konieczne jest złożenie wniosku do 31 października 2022 roku. Dokumenty złożone po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane. Można zrobić to za pośrednictwem portalu ePUAP lub w osobiście w urzędzie gminy. W tym miejscu znajdziesz wzór wniosku.

Warto wiedzieć: Składając wniosek online, konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub skorzystanie z profilu zaufanego.

Wypłatę świadczenia uzyskasz za pośrednictwem przelewu na podany we wniosku numer konta bankowego lub odbierzesz go w formie gotówkowej. Rozpatrywanie wniosków i realizacja wypłat należnych świadczeń planowana jest maksymalnie do 2 grudnia 2022 roku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas