Nasze prababki wierzyły w te przesądy. Nigdy tego nie rób w styczniu

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Ludowe wierzenia, które kultywowały nasze prababki i babki, wciąż funkcjonują we współczesnym świecie. O ile przesądy istnieją na każdą możliwą okazję, to w grudniu i styczniu jest ich zdecydowanie więcej, wszak okoliczności są... wyjątkowe. Czego więc lepiej nie robić w styczniu, by nie przyciągnąć do siebie pecha na cały nowy rok?

Jakie znamy przesądy dotyczące Nowego Roku i stycznia?
Jakie znamy przesądy dotyczące Nowego Roku i stycznia? 123RF/PICSEL

Skąd wzięły się przesądy? Mądrości przodków przetrwały do dziś

Przesądy i wiara w magiczne zdarzenia w wierze ludowej funkcjonowały w Polsce od wieków. Większość z nich wywodzi się z wierzeń Słowian przed dotarciem na nasze ziemie wiary chrześcijańskiej.

Wiele z tych przesądów przetrwało do dziś i mimo zmiany wiary w Polsce, przesądy te mają miejsce w codziennym życiu Polaków. Tak jest z zabobonami i przesądami dotyczącymi grudnia oraz stycznia, bo miesiące te uważane są do teraz za wyjątkowe.

Grudzień wieńczy cały rok, jest swego rodzaju podsumowaniem naszego postępowania, a styczeń otwiera nam nowe możliwości i właśnie należy go odpowiednio zacząć, by dodać sobie nieco szczęścia i nie... przyciągnąć pecha na cały nowy rok.

Jakich zachowań więc lepiej wystrzegać się zdaniem naszych przodków w styczniu?

Nowy Rok, czyli 1 stycznia to magiczna data. Lepiej uważaj na swoje zachowanie

"Jaki Nowy Rok, taki cały rok" - zwykły mówić nasze babki, mając na myśli to, że 1 stycznia należy uważać na każdy swój ruch i na każde swoje słowo.

To jeden z najpopularniejszych przesądów dotyczących 1 stycznia, który ma rzutować na nasze życie przez kolejne dwanaście miesięcy. Dlatego 1 stycznia nie należy z nikim się kłócić, by nie kłócić się z bliskimi przez cały rok.

W pierwszy dzień roku szczególnie unikaj konfliktów i kłótni.
W pierwszy dzień roku szczególnie unikaj konfliktów i kłótni. 123RF/PICSEL

Nie należy też pożyczać pieniędzy, by nie popaść w długi i nie walczyć z tym problemem przez kolejne miesiące.

Przesąd pożyczania w Nowy Rok nie dotyczy tylko pieniędzy, ale też rzeczy. Pożyczając komuś rzeczy w nowy rok lub biorąc je od innych, przenosimy także energię. 1 stycznia uważany w wierze ludowej za magiczną datę sprawia, że także przedmioty zyskują wyjątkową energię, więc lepiej z pożyczaniem wstrzymać się do 2 stycznia.

1 stycznia także nie powinniśmy sprzątać, wszak istnieje przesąd, że wraz z kurzem możemy wyrzucić szczęście unoszące się tego dnia w powietrzu.

Uważa się także, że przed Nowym Rokiem należy zapłacić wszystkie rachunki i pozbyć się długów, by w nowy czas wejść z "czystym kontem".

Nie tylko Nowy Rok. Uważaj na to przez cały styczeń

Okazuje się, że wyjątkowe miejsce w przesądach zajmuje nie tylko 1 stycznia, ale cały miesiąc. Wyjątkowa energia Wszechświata zdaniem przodków była odczuwalna właśnie przez 31 dni.

By wprowadzić dobrą wibrację w ruch na cały rok przez styczeń nie powinniśmy leniuchować, a poświęcić się pracy. Tak wprawione w ruch koło życia, będzie toczyć się przez kolejne miesiące bez naszego trudu.

Gdy zdecydujemy się pomijać obowiązki w styczniu i nie pracować zbyt wiele, może nas dopaść smutek, marazm i problemy finansowe.

Ciekawym przesądem dotyczącym stycznia jest wywoływanie zdjęć, które przynosi smutek! Okazuje się, że wywołując zdjęcia, patrząc na nie, zatapiamy się w przeszłości, zamiast patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Styczeń po prostu według wierzeń ludowych ma sprzyjać nowościom, początkom i definitywnemu zamknięciu przeszłości. Lepiej więc uważać na to, co się robi i mówi w styczniu, bo czeka na nas cały kolejny rok.

Czy Polacy wierzą w horoskopy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas