Kapusta - warzywo doskonałe w każdym calu

Tania, powszechnie dostępna i być może trochę niedoceniana. Kapustę warto zaprosić z powrotem na nasze stoły. Jakie przyniesie nam korzyści?

Świeża kapusta wciąż jest przez nas niedoceniana, a szkoda
Świeża kapusta wciąż jest przez nas niedoceniana, a szkoda123RF/PICSEL

Kapusta biała, włoska i czerwona ma wysoką wartość odżywczą i leczniczą. Najwięcej zyskamy włączając do menu kapustę kiszoną oraz surową. Kiszona ma szerokie grono wiernych fanów, a przed surową, w postaci surówek czy świeżo wyciskanego soku, chyba trochę się wzbraniamy. Jaki może być tego powód?

Małe porcje

Kapusta włączana stopniowo do diety może przynieść wiele korzyści procesom metabolicznym. Stale obecna w jadłospisie pomoże uporać się z dolegliwościami gastrycznymi, będzie sprzyjała lepszej pracy jelit. Jako przedstawicielka warzyw kapustnych wymaga zachowania umiaru, regularności i małych porcji, zwłaszcza na etapie włączania jej do diety. Układ pokarmowy, a szczególnie kondycja naszych jelit, w dobie wszechobecnej wysokoprzetworzonej żywności pozostawia wiele do życzenia i gwałtowne wprowadzanie produktów o wysokiej zawartości błonnika (a do takich należy kapusta) może skutkować wzdęciami, bólem brzucha i dyskomfortem ze strony jelit. Zyskamy zdecydowanie więcej jedząc małe, regularnie serwowane porcje.

Antidotum na niejedną bolączkę

Obecne w kapuście żelazo, magnez i miedź to doskonałe trio do walki z anemią i sposób na zapobieganie jej. Walory kapusty doceniła już medycyna ludowa. Kapusta była i jest najlepszym antidotum na szkorbut, zawiera wyjątkowo wysokie dawki witaminy C. Spożywanie tego warzywa sprzyja normalizacji poziomu cukru we krwi, dlatego jest rekomendowane diabetykom.

Wyjątkowa witamina U

Właściwości gojące i zabliźniające soku z kapusty mogą przynieść wiele korzyści w leczeniu stanów zapalnych i wrzodów przewodu pokarmowego. Swoje działanie lecznicze kapusta zawdzięcza obecnym w niej kleistym śluzom roślinnym, siarce, solom potasowym, witaminie K, która działa przeciwkrwotocznie i rzadko występującej w produktach spożywczych witaminie U. Ta ostatnia ma zdolność ochrony śluzówek i sprzyja procesom naprawczym w przypadku wystąpienia podrażnień, czy stanów zapalnych. U jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, wyjątkowo wrażliwą na działanie wysokiej temperatury. Jeśli zależy nam wiec na wzmocnieniu czy odbudowie śluzówek przewodu pokarmowego - koniecznie spożywajmy kapustę na surowo. Najlepszym wyborem będzie świeży sok. Jego smak nie jest wyjątkowo przyjemny, więc warto go przełamać łącząc z sokiem z marchwi.

Surówka

Jeśli obawiamy się wzdęć czy zbyt nasilonych ruchów perystaltycznych jelit po spożyciu surówki z kapusty, koniecznie dodajmy do niej kminek.

Białą kapustę wystarczy zszatkować i połączyć ze stratą marchwią, a całość skropić sokiem z cytryny. Czerwona kapusta dobrze łączy się z jabłkiem i ogórkiem kiszonym. Kapustę szatkujemy, pozostałe składniki, według uznania ucieramy na tarce o grubych oczkach lub kroimy w kostkę. Dodajemy 2-3 łyżki oliwy z oliwek i tyle samo musztardy typu dijon. Serwujemy do dań mięsnych i ryb.

Ewa Koza, mamsmak.com

***Zobacz także***

Zmysłowe smaki: Młoda zasmażana kapustaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas