Najbardziej boli tatuaż zrobiony w tych miejscach. Lista czułych punktów

Aktualizacja

Tatuaże stają się coraz popularniejsze i na ulicy można spotkać sporo osób, które mają taką ozdobę. Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na tatuaż, ale o nim marzą, zastanawiają się, czy tatuowanie boli, jak bardzo boli i w jakich miejscach najbardziej boli. Niektóre części ciała są bowiem bardziej czułe i wrażliwe, więc tatuowanie tych miejsc może wiązać się z większym dyskomfortem. Zanim zdecydujemy się na tatuaż, warto więc poznać listę miejsc, gdzie tatuaż boli najbardziej i jak można zmniejszyć ból podczas tatuowania.

Tatuowanie ciała może być bolesnym zabiegiem
Tatuowanie ciała może być bolesnym zabiegiem123RF/PICSEL

Od czego zależy ból podczas wykonywania tatuażu?

Tatuaż polega na wprowadzaniu tuszu pod skórę poprzez nakłucie jej igłą. Nic więc dziwnego, że jest to zabieg dość bolesny, który może sprawiać dyskomfort. Każdy może jednak odczuwać go inaczej, co jest uzależnione od indywidualnego progu bólu. Oprócz tego wykonywanie tatuażu może boleć mniej lub bardziej w zależności od wielkości rodzaju wzoru, umiejętności i wprawy tatuażysty, ilości tkanki tłuszczowej u osoby tatuowanej, dnia cyklu u kobiet (większy ból przed miesiączką i w trakcie), a także od miejsca na ciele, na którym robiony jest tatuaż. Niektóre części ciała są bowiem bardziej wrażliwe, a inne mniej. Tam, gdzie skóra jest grubsza i codziennie uszkadzana (np. poprzez ocieranie się o ubrania) oraz znajduje się pod nią więcej tkanki tłuszczowej, to ból może być mniejszy. Są to m.in. uda, plecy, ramiona i przedramiona.

Tym, którzy chcą wykonać swój pierwszy tatuaż i obawiają się towarzyszącego zabiegowi bólu, zaleca się wybranie niewielkiego wzoru. Najlepiej jeśli jego wykonanie nie będzie dłuższe niż godzina i będzie robiony w miejscu mało bolesnym. Które jednak miejsca są najbardziej czułe na tatuowanie?

Gdzie tatuaż boli najbardziej?

Stopa i okolice kości

Kobiety często decydują się na tatuaż na kostce
Kobiety często decydują się na tatuaż na kostce123RF/PICSEL

Największy ból podczas tatuowania może dotyczyć stopy, a zwłaszcza kostki i śródstopia. Na to miejsce decydują się zazwyczaj kobiety, gdyż taka ozdoba prezentuje się dość ciekawie. Jest to jednak bardzo czuła część ciała, gdyż skóra jest tam bardzo cienka, a ilości tkanki tłuszczowej są znikome. Kontakt igły ze skórą w tym miejscach może więc być naprawdę bolesny.

Tak samo spory ból można odczuwać podczas tatuowania okolic kości. Niezwykle wrażliwym obszarem jest łokieć, więc nie jest to miejsce zalecane na pierwszy tatuaż. Zresztą wiele wzorów na rękę jest tak zaprojektowanych, aby pomijały kość łokciową. Większy ból może również towarzyszyć tatuażom robionym na kolanach, nadgarstkach, piszczelach, obojczykach i innych miejsc w pobliżu kości.

Pachwiny i okolice intymne

Jednymi z najbardziej wrażliwych części ciała są pachwiny i genitalia. W tym miejscach skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż np. na rękach czy nogach. Przez większość życia jest też bardziej chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego dochodzić może dyskomfort i zawstydzenie związane z koniecznością rozebrania się przed innymi osobami. Dlatego niewiele osób decyduje się na tatuaż w tym miejscu. Jeśli jednak ktoś jest na to gotowy, to nie powinien być to jego pierwszy w życiu tatuaż i najlepiej, gdy wybierze mały wzór.

Żebra i kręgosłup

Tatuaż w pobliżu kręgosłupa może być bolesny dla osób szczupłych
Tatuaż w pobliżu kręgosłupa może być bolesny dla osób szczupłych123RF/PICSEL

Ból podczas wykonywania tatuażu może także być silniejszy na żebrach i kręgosłupie. Zależy to jednak od tego, jak dużo tkanki tłuszczowej w tych miejscach posiada tatuowana osoba. Dolegliwości bólowe będą bardziej odczuwać osoby szczupłe. Skóra w tych obszarach jest cienka, a pod nią od razu znajdują się kości, czyli żebra i kręgi. Dodatkowo w okolicach kręgosłupa znajduje się wiele nerwów, co może potęgować dyskomfort.

Usta, powieki i brwi

Niektóre osoby decydują się na dość nietypowe miejsca na tatuaż. Aby był on wyjątkowy i przyciągał uwagę, nieliczni wykonują go na brwiach, powiekach czy ustach. Za taki styl trzeba jednak cierpieć. Ból w tych miejscach jest jeszcze silniejszy, niż w przypadku tatuowania okolic kości. Są to mocno ukrwione części ciała, a skóra ma tam nie więcej niż 0,5 mm grubości. Ponadto z tatuowaniem powiek wiąże się duże ryzyko powikłań. Zabieg może grozić uszkodzeniem naczyń krwionośnych lub gałki ocznej.

Za uchem

Okolica ucha to bardzo czułe miejsce
Okolica ucha to bardzo czułe miejsce123RF/PICSEL

Kobiety często też decydują się na niewielki tatuaż za uchem. Należy się liczyć z tym, że jego wykonanie będzie wiązać się z ogromnym bólem. Skóra w tym miejscu jest cienka i bardzo unerwiona, a pod nią nie ma ani krzty tkanki tłuszczowej.

Piersi

Kolejną częścią ciała, którą tatuują sobie kobiety, są piersi. Nie jest to jednak zbyt częsty zabieg ze względu na towarzyszący mu ból oraz plany posiadania dzieci i związana z tym laktację. Na piersiach też jest bardzo cienka skóra, dlatego ból w tym miejscu będzie zdecydowanie większy niż przypadku tatuowania, np. zewnętrznej strony ud. Mniejsze dolegliwości bólowe mogą także towarzyszyć tatuowaniu skóry bezpośrednio pod biustem.

Jak przygotować się do tatuażu?

Robienie tatuażu to zabieg ingerujący w nasze ciało, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Najlepiej, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym wszystko odpowiednio się zagoi.

Przygotuj się odpowiednio do wykonywania tatuażu
Przygotuj się odpowiednio do wykonywania tatuażu123RF/PICSEL

Przede wszystkim ważne jest, by wybrać dobre studio i profesjonalnego tatuatora, który korzysta z wysokiej jakości materiałów i zna się na swoim fachu. Warto również sprawdzić wcześniej, czy nie ma się alergii skórnej, tendencji do powstawania blizn lub niskiej krzepliwości krwi, aby uniknąć powikłań przy wykonywaniu tatuażu. Przed zabiegiem nie należy pić alkoholu i nie powinno się iść na robienie tatuażu na czczo. Najlepiej dobrze się wyspać przed sesją, zjeść porządny posiłek i zabrać ze sobą batonika, aby mieć pod ręką coś słodkiego. Po zabiegu, dopóki tatuaż się nie zagoi, nie powinno się wystawiać go na słońce, korzystać z basenu, solarium i sauny.

Jak zmniejszyć ból przy tatuowaniu?

Wiele osób zastanawia się, czy można jakoś zmniejszyć ból podczas wykonywania tatuażu. Sposobów jest kilka, ale u każdego mogą one zadziałać inaczej. Jedną z metod jest po prostu zrobienie tatuażu na tej części ciała, która boli najmniej, czyli np. na ramieniu, udzie czy przedramieniu. Można też wybrać niewielki wzór, a jeśli ma być on większy, warto jego wykonanie podzielić na kilka sesji. Innymi sposobami, które mogą pomóc złagodzić ból, jest głębokie oddychanie, słuchanie muzyki lub skupianie uwagi na czymś innym. Jeszcze jedną opcją jest poproszenie o tatuatora o znieczulenie. Jednak nie każdy salon oferuje takie środki, dlatego warto o to zapytać przed zabiegiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas