Co jeść, aby szybko schudnąć? Wprowadź te produkty do diety

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Zdrowa dieta to klucz do smukłej i pięknej sylwetki. Proces odchudzania może być jednak długi i pracochłonny. Dla wielu osób jest to powód do niepokoju. Czy dodatkowe kilogramy nie powinny znikać szybciej? Przekonaj się, co trzeba zrobić, aby szybciej schudnąć.

Co jeść, żeby szybko schudnąć?
Co jeść, żeby szybko schudnąć?123RF/PICSEL

Co jeść, aby szybko schudnąć?

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, aby proces odchudzania był skuteczny, jest deficyt kaloryczny. Dzięki niemu mamy pewność, że organizm otrzymuje mniej energii z pożywienia, niż potrzebuje. W takiej sytuacji pobiera ją z zapasów energii, które zgromadził w formie tkanki tłuszczowej.

W teorii im większy deficyt kaloryczny utrzymamy, tym szybsze efekty odchudzania uzyskamy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawda. Restrykcyjne i niskokaloryczne diety są korzystne, ale tylko na krótko. Są obciążające dla naszego organizmu i ciężkie do utrzymania przez długi czas. W ich wyniku nasz organizm pobiera zapasy energii nie z tkanki tłuszczowej, a z masy mięśniowej. Nasz metabolizm się zmniejsza, a my nie jesteśmy w stanie utrzymać takiej diety przez dłuższy czas. Z tego powodu głodówki mogą skutkować spadkiem energii, zmęczeniem, dużymi niedoborami składników odżywczych, a po czasie efektem jojo. U kobiet może także wystąpić zanik miesiączki oraz problemy z płodnością.

Kiedy zależy nam na tym, aby odchudzanie było procesem skutecznym, musimy pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość. Zdrowe chudnięcie odbywa się stopniowo — średnio powinno się tracić 0,5-1 kg masy ciała na tydzień. Zapewni nam to niewielki deficyt kaloryczny — przyjmowaną przez nas energię wystarczy zmniejszyć o 300-500 kcal.

Co jeść, aby schudnąć z brzucha? A co, żeby schudnąć z twarzy?

Odchudzanie działa dzięki deficytowi kalorycznemu. Niestety nie jesteśmy w stanie przez określony rodzaj jedzenia lub dietę sprawić, że schudniemy tylko z jednej części ciała. Dlatego kiedy zależy nam na pozbyciu się tkanki tłuszczowej z brzucha czy z twarzy, proces ten i zasady są takie same — należy przyjmować mniej kalorii.

Aby przyśpieszyć chudnięcie z danych miejsc, możemy spróbować różnych zabiegów. Modelowanie twarzy kamieniem gua sha, czy zwykłym masażem może pomóc nam szybciej zobaczyć efekty. W przypadku uzyskania płaskiego brzucha przydatna może być troska o jelita. Wyeliminowanie takich problemów, jak wzdęcia czy zaparcia może znacząco poprawić wygląd naszej sylwetki.

Co jeść na śniadanie, aby schudnąć?

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia — to slogan, który rzeczywiście ma wiele wspólnego z prawdą. Śniadanie jest jednym z elementów, który może pomóc nam wpłynąć na efekty odchudzania. Jedząc zdrowy i wartościowy posiłek rano, mamy okazję rozbudzić nasz organizm i dać mu energię do pracy. Osoby, które pamiętają o śniadaniu, mają wyższą odporność i są mniej narażone na otyłość w przyszłości. Co więcej, badania pokazują, że jedzenie śniadań może mieć również wpływ na zmniejszenie poziomu kortyzolu w naszym organizmie — hormonu stresu.

Brak śniadania rano zwiększa m.in. ryzyko cukrzycy i otyłości
Brak śniadania rano zwiększa m.in. ryzyko cukrzycy i otyłości 123RF/PICSEL

Aby nasze śniadanie było zdrowe, musi być odpowiednio zbilansowane. Warto pamiętać, aby znalazły się w nim wszystkie potrzebne składniki odżywcze — węglowodany (pieczywo, płatki zbożowe), białka (wędliny, nabiał, jajka) oraz zdrowe tłuszcze (oliwa, awokado, masło). Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasyci nas na długo i nie złapie nas nagły głód.

Warto wybierać żywność nieprzetworzoną, która dostarczy nam witamin oraz minerałów. Każdy posiłek powinien być wzbogacony za pomocą warzyw i owoców — mają niewiele kalorii oraz dużą wartość.

Co jeść na kolację, aby schudnąć?

Kolacja to posiłek, wokół którego krąży wiele kontrowersji. Są zwolennicy niejedzenia kolacji oraz osoby, które nie potrafią sobie wyobrazić dnia bez tego posiłku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy jest on dla nas dobry, czy nie. W tym przypadku musimy posłuchać swojego organizmu i zdecydować, czy rezygnujemy z kolacji, czy nie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, musimy pamiętać, że chodzenie spać głodnym nie jest zdrowe.

Regeneracyjny sen jest kluczem do skutecznego odchudzania. Kiedy nie zapewniamy naszemu organizmowi odpoczynku, możemy spowodować, że zmęczenie będzie chciał zrekompensować dodatkowymi kaloriami. Dzięki zdrowej kolacji jesteśmy w stanie zapewnić sobie głęboki i spokojny sen — nie warto jej pomijać, jeśli jesteśmy wieczorem głodni.

Bakłażany przyspieszają przemianę materii, a pomidory działają moczopędnie i dostarczają sporych ilości potasu
Bakłażany przyspieszają przemianę materii, a pomidory działają moczopędnie i dostarczają sporych ilości potasu123RF/PICSEL

Posiłek przed snem powinien być nieduży. Przyjmuje się, że powinien mieć od 150 do 200 kcal. Wieczorem powinniśmy unikać węglowodanów — są one źródłem energii, która nie jest nam potrzebna w nocy. Kolacja powinna składać się z produktów bogatych w białko, zdrowe tłuszcze oraz błonnik. Warto na kolację jeść: banany, ciecierzycę, orzechy nasiona, gorzką czekoladę.

***

Ewa gotuje”: Ziemniaki po irlandzkuPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas