Co zrobić, żeby tulipany w wazonie dłużej zachowały świeżość?

Tulipany w wazonie to jedna z najpiękniejszych ozdób, jaką możemy udekorować nasze mieszkania na wiosnę. Widok kolorowych kwiatów świadczących o budzącej się do życia przyrodzie od razu wprawia w lepszy humor! Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić, żeby tulipany dłużej wytrzymały. Prezentujemy proste patenty, dzięki którym rośliny będą wyglądać świeżo i atrakcyjnie.

Domowe sposoby na odżywienie tulipanów w wazonie
Domowe sposoby na odżywienie tulipanów w wazonie123RF/PICSEL

Jak pielęgnować tulipany w wazonie? Zacznij od ostrego cięcia

Bukiet tulipanów często pojawia się w naszych domach w okolicach Dnia Kobiet. Jednak ze względu na ich urok decydujemy się na ich przyniesienie z kwiaciarni lub z własnego ogrodu również bez okazji, by wprowadzić do wnętrza trochę wiosennej atmosfery. By cieszyć się nią jak najdłużej, konieczne jest przycięcie łodyg tulipanów. Jak to zrobić?

Chwyć za ostry nóż - tępe ostrze może jedynie brzydko poszarpać łodygi. Nożyczki także odpadają. Odetnij fragment o długości około trzech centymetrów, najlepiej pod kątem 45°. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię, przez którą tulipany będą pobierać życiodajną wodę. Nie jest to zabieg jednorazowy! Łodygi warto skrócić o kolejne pół centymetra przy okazji wymiany wody na świeżą.

Usuń dolne liście, by przedłużyć żywotność tulipanów

Mimo że też mogą wyglądać świeżo i atrakcyjnie, liście tulipanów nie powinny być zanurzone w wodzie. Przyspiesza to proces gnicia, więc ani się obejrzysz, a kwiaty będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Konieczne jest więc usunięcie dolnych liści, które mogłyby mieć styczność z wodą w wazonie.

Tulipany a woda

Przede wszystkim wazon nie powinien być wypełniony wodą niemalże w całości. Choć tulipany pobierają jej sporo, zrobienie zapasu wcale nie jest dobrym pomysłem przede wszystkim ze względu na zwiększanie ryzyko szybszego gnicia i więdnięcia tulipanów. Wlej więc tyle, by górne partie liści nie miały z nią styczności.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, by utrzymać tulipany w wazonie jak najdłużej? Wodę wymieniaj codziennie, myjąc przy okazji wazon. Zanim wlejesz ją do naczynia, upewnij się, że ma letnią temperaturę. Dzięki temu łodygi zachowają jędrność, a całe kwiaty będą dłużej wyglądać jak świeżo zerwane.

Stanowisko dla tulipanów

Kwiaty mogą kojarzyć się nam z typowo wiosennymi widokami rodem z pocztówek, na których zieleń ogrodu skąpana jest w słońcu. Tymczasem tulipany nie przepadają za nadmiernym ciepłem i nasłonecznieniem. Unikaj stawiania ich na parapecie od strony południowej i w pobliżu źródeł ciepła, np. grzejników. Zapewnienie im lekkiego chłodu sprawi, że dłużej będziesz cieszyć się widokiem dorodnych kwiatów.

Sąsiedztwo nie bez znaczenia

Tulipany w wazonie pięknie prezentują się z innymi roślinami, ale nie każde towarzystwo im służy! Nie ustawiaj w ich pobliżu żonkili, które przyspieszą więdnięcie. Tulipany i róże również się nie dogadują, a ustawianie ich obok siebie szkodzi obu gatunkom.

Jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak uratować oklapnięte tulipany? Lepiej zapobiegać niż leczyć, a poradzić sobie z tym zadaniem można na kilka bardzo prostych, choć nieco zaskakujących sposobów. W kwiaciarniach bez problemu znajdziesz saszetki z odżywką do kwiatów ciętych, ale równie dobrze możesz skorzystać z produktów i przedmiotów, które zapewne masz w domu! Co dodać do wody, żeby tulipany dłużej zachowały świeżość?

  • Cukier: Wsyp do wody pół łyżeczki i wymieszaj. Podziała jak naturalna odżywka, która wzmocni kwiaty.
  • Zimna woda: Z tego patentu warto skorzystać, gdy zauważysz, że tulipany tracą wigor. Wlej do miski zimną wodę i dodaj kilka kostek lodu. Umieść rośliny w takiej kąpieli na kilka minut. Wrócą do formy!
  • Grosz na szczęście: Tak naprawdę wystarczy jakakolwiek miedziana moneta. Wrzucenie jej do wazonu zahamuje rozwój bakterii i pleśni. Alternatywą jest kropla wybielacza do tkanin lub tabletka aspiryny. Wlać możesz także płaską łyżeczkę wódki.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas