Jak uratować przelaną roślinę? Poznaj sprawdzone sposoby!

Dbając o roślinę, łatwo jest przesadzić z podlewaniem. Niestety taki błąd może zdarzyć się każdemu. Jak rozpoznać przelane kwiaty? W jaki sposób można uratować roślinę? Zatem jak podlewać, aby nie przelać?

Jak podlewać, aby nie przelewać? Tak uratujesz przelaną roślinę doniczkową!
Jak podlewać, aby nie przelewać? Tak uratujesz przelaną roślinę doniczkową!pexels.com

Przelanie rośliny - na czym polega problem?

Uprawa roślin doniczkowych wbrew pozorom nie jest zadaniem najłatwiejszym. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania, jeżeli chodzi o temperaturę, optymalne nasłonecznienie, jak również dostępność wody. Niewłaściwa pielęgnacja może osłabić rośliny doniczkowe, spowodować utratę walorów ozdobnych, doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, a czasami nawet do ich obumarcia. Najczęstszym problemem w uprawie kwiatów jest zdecydowanie nadmierne podlewanie. Prawda jest taka, że roślinom bardziej zaszkodzi przelanie, niż przeschnięcie.

Dlaczego przelanie roślin jest szkodliwe? Korzenie kwiatów doniczkowych potrzebują nie tylko odpowiedniej ilości wody, ale też powietrza. Woda zalegająca w okolicach korzeni utrudnia pobieranie tlenu, co sprawia, że roślina zaczyna się dusić. Jej liście i kwiaty szybko więdną, mimo iż ziemia w doniczce jest odpowiednio wilgotna. Warto również pamiętać, że rośliny, które ze swojej natury potrzebują dużej ilości wody, także da się przelać.

Jak rozpoznać, że roślina została przelana?

Przelanie rośliny nie zawsze łatwo rozpoznać. Wynika to z faktu, że takie same objawy ma choroba lub atak szkodników. Jakie sygnały w takim razie pomogą zrozumieć, że roślina została podlana zbyt obficie? Oto objawy przelania kwiatów doniczkowych:

  • żółknięcie liści        
  • nieprzyjemny gniły zapach dobywający się z doniczki        
  • więdnięcie liści, mimo systematycznego podlewania        
  • czernienie łodyg        
  • brązowe przebarwienia liści        
  • pleśń na wierzchu ziemi        
  • brązowe czubki liści       
  • miękkie zmiany na liściach        
  • oedema, czyli opuchlizna liścia, która objawia się mokrymi plamami na liściach lub pęcherzykami z gromadzącym się płynem        
  • utrata młodych liści 

Warto również zaznaczyć, że nalot z pleśni pojawiający się po zewnętrznej stronie glinianej doniczki jest sygnałem przelania rośliny. Właściciele plastikowych donic nie zauważą tego objawu.

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY

Ratowanie przelanych roślin - jakie kroki podjąć?

Przelane rośliny doniczkowe – jak rozpoznać i uratować?
Przelane rośliny doniczkowe – jak rozpoznać i uratować?pexels.com

Krok 1. Wyjmij roślinę z doniczki.

Krok 2. Usuń podłoże.

Krok 3. Opłukaj delikatnie korzenie pod letnią wodą.

Krok 4. Usuń wszystkie zgniłe fragmenty.

Krok 5. Umieść roślinę do wysuszenia na dobrze wchłaniającym wodę materiale, w miejscu zaciemnionym, suchym, umiarkowanie ciepłym i bez przeciągów.

Krok 6. Po wysuszeniu korzeni przesadź roślinę do nowego, lekko wilgotnego podłoża. Pod żadnym pozorem nie można przesadzać przelaną roślinę ponownie do starej ziemi, zwiększa to ryzyko postępowania zgnilizny.

Krok 7. Zapewnij roślinie odpowiedni drenaż, przez który nadmiar wody swobodnie będzie mógł wypłynąć.

Jeśli zadziałamy wystarczająco szybko, przelaną roślinę z pewnością da się uratować. Ważne, aby w przyszłości unikać nadmiernego podlewania.

Jak uniknąć przelania roślin?

Sposób podlewania trzeba przede wszystkim dostosować do potrzeb konkretnego gatunku. Warto zdobyć wiedzę na temat wymagań poszczególnych roślin doniczkowych, by dostosować ilość wody i częstotliwość podlewania. Oprócz tego musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przed podlewaniem warto sprawdzić, czy roślina naprawdę tego potrzebuje. Najlepiej zrobić to wkładając palec do ziemi: jeśli podłoże jest wilgotne, to nie podlewamy, a gdy wyczujemy, że jest suche - roślinę należy podlać.

Częstotliwość nawilżania podłoża w dużej mierze zależy od pory roku oraz wilgoci powietrza w pomieszczeniu. Zimą podlewanie powinno być rzadsze, natomiast latem, gdy temperatury powietrza są wyższe, częstsze.

Obfitość podlewania warto również dostosować do objętości i właściwości podłoża w doniczce. Rośliny uprawiane w małych pojemnikach i piaszczystej ziemi potrzebują częstszego podlewania niż te rosnące w większych donicach i w próchniczym podłożu.

Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, dlatego przelanie rośliny doniczkowej może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu miłośnikowi kwiatów. W związku z tym warto wiedzieć, jak szybko rozpoznać ten problem i w jaki sposób sobie z nim poradzić.

***

Czytaj również:

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas