Dieta na spokojny sen. Co jeść, by dobrze spać?

Jak wynika z badań TMS nawet połowa Polaków ma problem ze snem. Nie śpimy, przewracamy się z boku na bok, nie możemy zasnąć. Tymczasem zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy je … w kuchni! Jak skomponować swoją dietę, aby spać dobrze i spokojnie?

Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki
Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki123RF/PICSEL

  • Zespół ekspertów do spraw snu i żywienia z uniwersytetów Chicago i Columbia przeanalizował badania kliniczne, w których sprawdzano, w jaki sposób makroskładniki i wzorce żywieniowe wpływają na jakość snu u dorosłych.
  • Wnioski są proste - dobry sen wspiera dieta o większej zawartości węglowodanów złożonych i zdrowszych tłuszczów, diety bogatsze w białko oraz błonnik, owoce i warzywa, a ubogie w tłuszcze nasycone - na przykład dieta śródziemnomorska.

Co zjeść, żeby dobrze spać?

Naukowcy sprecyzowali dodatkowo, które przyzwyczajenia żywieniowe wpływają niekorzystnie na jakość naszego snu. Jak się okazuje dieta o wysokiej lub bardzo wysokiej zawartości węglowodanów, lub charakteryzująca się wysokim spożyciem cukru wiąże się z lżejszym i gorszym snem.

Ponadto eksperci zwrócili uwagę na powiązanie jakości snu z odpowiednim mikrobiomem jelitowym, ale także nadwagą. Diety bogate w rafinowane węglowodany, cukry i przetworzoną żywność wiążą się z przyrostem masy ciała, zaś nadwaga może w konsekwencji prowadzić do złej jakości snu i zwiększyć ryzyko problemów ze snem.

Co zjeść przed snem, aby się wyspać?

Lekiem na bezsenność w medycynie ajurwedyjskiej określa się ciepłe mleko. Występujący w nim tryptofan bierze udział w produkcji melatoniny oraz serotoniny, posiadającej działanie relaksujące i regulującej działanie układu pokarmowego i ciśnienia krwi.

Picie ciepłego mleka może dodatkowo kojarzyć się z domowym ciepłem i opieką, a więc uspokaja i w efekcie przynosi sen.

Dobrym pomysłem jest również zaserwowanie sobie na kolację ryb - łososia czy halibuta. Wiążą się one nie tylko z niezwykłymi walorami smakowymi, ale przede wszystkim, dzięki zawartości witaminy B6, pomogą zażegnać problemy ze snem.

Naukowcy z brytyjskiego Northumbria University stwierdzili dodatkowo, iż spożywanie codziennie dwóch 30-mililitrowych porcji soku wiśniowego znacznie poprawia jakość i długość snu. W nim znajduje się bowiem wysokie stężenie melatoniny, zwanej hormonem snu.

***

"Przychodzi baba do lekarza": Stawianie baniek. Na czym polega ta metoda?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas