Fioletowe paznokcie. Domowe sposoby na zbite paznokcie

Wystarczy chwila nieuwagi i jedno uderzenie czy zwyczajnie niewygodne buty, by uszkodzić paznokcie u rąk lub nóg. Wtedy często pojawiają się na płytce paznokcia odbarwienia. W wyniku uszkodzenia może rozwinąć się pod paznokciem krwiak, przez który będzie on fioletowy lub nawet czarny, a także nierówny na powierzchni. Taki problem pomogą złagodzić domowe sposoby na obite paznokcie.

Krwiak pod paznokciem może przybierać fioletową lub czarną barwę
Krwiak pod paznokciem może przybierać fioletową lub czarną barwę123RF/PICSEL

Zbity paznokieć: Co to takiego?

Krwiak podpaznokciowy pojawia się najczęściej w wyniku mechanicznego uszkodzenia płytki paznokcia, czyli najprościej mówiąc silnego uderzenia. Pod paznokciem pojawia się fioletowe lub czarne zabarwienie, a jego struktura staje się nierówna i wypukła. Wynika to z tego, że pod płytką zbiera się wtedy krew. Towarzyszy temu opuchlizna i ból. Objawy powinny ustępować w ciągu kilku dni, a krwiak powoli się wchłaniać.

Jednak w przypadku, gdy stan się utrzymuje lub ból jest tak silny, że uniemożliwia prawidłowe poruszanie palcami i stopą — należy zgłosić się na kontrolę do lekarza. Zbity paznokieć może prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego lub być wynikiem złamanej kości. Z kolei, gdy nie doszło do uderzenia lub długotrwałego ucisku paznokcia — siniak może być powodowany grzybicą paznokcia.

Krwiak pod paznokciem: Co zrobić?

Zbity paznokieć nie jest przyjemnym doświadczeniem, ponieważ towarzyszy mu ból. Zbierająca się pod płytką paznokcia krew naciska na jego powierzchnię i prowadzi do opuchlizny. Można zniwelować te dolegliwości, dzięki wykonaniu następujących kroków:

  • Dezynfekcja - zbity paznokieć należy oczyścić za pomocą środka dezynfekującego. Może to być preparat z apteki lub silny alkohol, jak spirytus. Konieczne jest także zdezynfekowanie igły do dalszego zabiegu.
  • Przebicie paznokcia - w płytkę paznokcia należy ostrożnie wkręcić igłę, by przebić jej powierzchnię. Trzeba to wykonywać z wyczuciem. W ten sposób przebijemy pęcherzyk pod spodem paznokcia i upuścimy nadmiar krwi, która się tam zbiera.
  • Zakończenie zabiegu - na koniec należy ponownie oczyścić ranę z pomocą środka dezynfekującego. Warto także zastosować okład chłodzący, by zmniejszyć opuchliznę.
Krwiak może być efektem zbitego paznokcia lub grzybicy
Krwiak może być efektem zbitego paznokcia lub grzybicy123RF/PICSEL

Domowe sposoby leczenia zbitego paznokcia

Krwiak pod zbitym paznokciem powinien zniknąć w przeciągu kilku dni. Jednak proces można przyspieszyć i złagodzić dolegliwości bólowe temu towarzyszące. Można wykorzystać do leczenia herbatę rumiankową. Rumianek znany jest ze swoich właściwości łagodzących i antybakteryjnych. Zmniejsza także stan zapalny i ból. Wystarczy wymoczyć w ciepłym naparze obity palec.

Innym pomocnym domowym sposobem będzie moczenie paznokci w ciepłej wodzie z dużą ilością soli. Taka metoda zapewni zmniejszenie stanu zapalnego oraz rozjaśni płytkę paznokcia. Przydatny w przypadku zbitego paznokcia okaże się również aloes. Można nim nacierać płytkę paznokcia. Ma on działanie łagodzące i przyspieszające gojenie ran.

***

Zobacz także:

Jak wybielić paznokcie w domu?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas