Jak stosować cynamon w ogrodzie?

Właściwości cynamonu warto wykorzystywać nie tylko w kuchni. Choć aromatyczna przyprawa kojarzy się przede wszystkim ze słodkimi wypiekami, zwłaszcza kultową szarlotką, w fantastyczny sposób uzupełni arsenał domowych trików ogrodniczych. Jak można stosować cynamon w ogrodzie? Jego dezynfekujące działanie pomoże uporać się z chorobami grzybowymi. Okaże się również naszym sprzymierzeńcem w walce z najbardziej uciążliwymi szkodnikami oraz przyda się w pielęgnacji uszkodzonych i osłabionych roślin. Poznaj niezwykłą moc cynamonu.

Zastosowanie cynamonu w ogrodzie. Jego możliwości cię zaskoczą!
Zastosowanie cynamonu w ogrodzie. Jego możliwości cię zaskoczą!123RF/PICSEL

Dobroczynne właściwości cynamonu

Korzenna przyprawa jest bardzo dobrym źródłem cennych pierwiastków, przede wszystkim potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Taki odżywczy koktajl przyda się dla wzmocnienia roślin, zwłaszcza jeśli uległy uszkodzeniom, np. w wyniku nieostrożnych zabiegów ogrodniczych. Ponadto w składzie cynamonu pojawiają się także polifenole, kumaryny i diterpeny. Nazwy te brzmią zagadkowo? To właśnie ich obecność sprawia, że cynamon jest w stanie rozprawić się z chorobami grzybowymi roślin, pleśnią i szkodnikami.

Cynamon na pleśń w doniczce

W przypadku roślin doniczkowych, zarówno domowych, balkonowych, jak i ogrodowych, czasem można zauważyć biały lub szarawy nalot. To jednoznaczny sygnał, że zostały one zaatakowane przez pleśń. Zazwyczaj jej pojawienie się jest wynikiem nadmiernego podlewania. Zastanawiasz się, co zrobić w takiej sytuacji? Sięgnij po cynamon! Wystarczy, że usuniesz pleśń, a następnie rozsypiesz przyprawę w doniczce i wymieszasz delikatnie z wierzchnią warstwą ziemi. Powtarzaj co kilka dni, a problem pleśni zniknie.

Oprysk z cynamonu na choroby grzybowe

Ekologiczne środki ochrony roślin z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są zdecydowanie tańsze od syntetycznych preparatów, a do tego nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Chcesz, by twoje uprawy miały jak najmniejszą styczność z chemicznymi produktami? Poznaj domowe sposoby pielęgnacji roślin.

Zacznij od oprysku z cynamonu. Jak go przygotować? Cztery łyżki stołowe sproszkowanej przyprawy zalej litrem chłodnej wody. Mieszankę odstaw na kilkanaście godzin, najlepiej na całą noc. Przecedź przez watę i przelej do butelki z atomizerem. Spryskuj rośliny, które zostały zaatakowane przez niszczycielskie grzyby. Procedurę możesz powtarzać raz na tydzień lub dwa. Taką miksturę warto stosować także zapobiegawczo.

Cynamon jako ratunek dla uszkodzonych roślin

Przycinanie roślin to ważny zabieg pielęgnacyjny, lecz nie da się ukryć, że może być on ryzykowny. Działanie sekatorem czy nożycami ogrodowymi powoduje powstawanie rany, której zasklepienie wymaga czasu. W tym okresie rośliny stają się bardziej podatne na infekcje grzybowe. By im przeciwdziałać, zaleca się posypać cynamonem miejsce cięcia. Jego przeciwbakteryjne właściwości okażą się na wagę złota.

Tak samo warto postępować w przypadku złamanych gałązek i pędów oraz uszkodzonej kory. Cynamon przyspieszy również proces regeneracji rośliny.

Cynamon do ukorzeniania roślin

Ciekawym zastosowaniem przyprawy jest wykorzystanie jej jako naturalnego ukorzeniacza do roślin. Dlaczego warto? Bogaty skład cynamonu zwiększa szanse na przyjęcie się rośliny, prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i bujny wzrost. Jak go stosować? Końcówkę sadzonki zanurz w mielonym cynamonie i przenieś do przygotowanego wcześniej podłoża. Podczas tej czynności staraj się nie strząsnąć przyprawy z rośliny.

Właściwości cynamonu są niezwykle wszechstronne
Właściwości cynamonu są niezwykle wszechstronne123RF/PICSEL

Cynamon na ślimaki w ogrodzie

Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że z roku na rok w ogrodach jest ich coraz więcej. Żarłoczne ślimaki niszczą zarówno rośliny uprawne, jak i ozdobne, wygryzając dziury w pędach i liściach roślin. Niejednokrotnie zdarza się, że ich apetyt jest tak wielki, że w całości znikają całe siewki. Nie można zignorować obecności tych szkodników! By zniechęcić je go wizyty, rozsyp cynamon w ogrodzie wokół grządek i rabat. Jego aromat jest dla ślimaków wyjątkowo nieprzyjemny, więc będą omijać taką barierę szerokim łukiem.

Jak stosować cynamon na komary?

Nie tylko ślimaki nie przepadają za zapachem cynamonu. Na komary również działa drażniąco, więc warto go wykorzystać zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy plaga tych intruzów jest w stanie skutecznie odebrać całą przyjemność z niespiesznych posiedzeń w ogrodzie.

Jak odstraszyć komary przy pomocy cynamonu? Warto stosować cynamonowe opryski w pielęgnacji roślin. Jednak jeszcze bardziej skuteczną metodą jest rozstawienie na stołach, parapetach i tarasach misek z ciepłą wodą wymieszaną z cynamonem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas