Jak udrożnić zapchany zlew? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!

Zapchany zlew przysparza sporo kłopotów, zwłaszcza jeśli korzystamy z niego dość często. Resztki jedzenia czy inne odpadki mogą spowodować niedrożność rur, której pozbędziesz się za pomocą domowych sposobów. Środki do tego potrzebne znajdziesz pod ręką, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak udrożnić zapchany zlew? Podpowiadamy!

Nieprzyjemny zapach ze zlewu można usunąć za pomocą sody
Nieprzyjemny zapach ze zlewu można usunąć za pomocą sody 123RF/PICSEL

  • Zatkany zlew można udrożnić za pomocą domowych sposobów, na przykład sodą oczyszczoną, aspiryną czy colą.
  • Zatkanie odpływu najczęściej powodują włosy lub resztki jedzenia, dlatego ważna jest profilaktyka.
  • Kiedy problem jest bardziej skomplikowany, warto wezwać na pomoc fachowca.

Dlaczego zlew się zatyka?

Najczęstszym powodem zatkania zlewu są resztki jedzenia lub włosy, które zostają w odpływie. By odetkać zatkaną umywalkę, sięgnij po domowe środki. Są one naturalne i nie uszkodzą powłoki zlewu czy rur. Pamiętaj też o profilaktycznych działaniach, zapobiegających nawracaniu problemu. Kiedy obierasz warzywa lub owoce, stosuj korek lub osłonkę z sitkiem. Dzięki temu resztki jedzenia nie przedostaną się do otworu odpływowego. Czasami warto poniższych patentów użyć profilaktycznie podczas sprzątania.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to naturalny i skuteczny środek do udrożnienia rur
Soda oczyszczona to naturalny i skuteczny środek do udrożnienia rur123RF/PICSEL

To substancja lekko żrąca, która bez problemu upora się z zatkanym zlewem. Dodatkowo soda oczyszczona pochłania brzydkie zapachy, które mogą tworzyć zalegające resztki jedzenia. Wystarczy, że pół szklanki sody wsypiesz do odpływu i zalejesz wrzątkiem. Po upływie 15 minut substancję spłucz bieżącą wodą i dokładnie wymyj zlew. Jeśli resztki jedzenia nadal zalegają w odpływie, powtórz tę czynność.

Mieszanka soli i octu

Kolejną propozycją jest połączenie octu i soli, które stworzą mieszankę idealną do udrożnienia rur. Do szklanki octu nasyp dwie łyżki stołowe soli i wymieszaj. Następnie zagotuj wodę w czajniku i wrzątek wlej do zatkanego zlewu. Potem wlej przygotowaną wcześniej mieszankę i odczekaj kwadrans, by mogła zacząć działać. Dla bezpieczeństwa połóż na odpływ talerzyk, gdyż specyfik ten ma silne działanie na drogi oddechowe. Po upływie wyznaczonego czasu opłucz zlew gorącą wodą i wytrzyj do sucha ścierką kuchenną.

Aspiryna i gorąca woda

Aspiryna poradzi sobie z niedrożnym zlewem
Aspiryna poradzi sobie z niedrożnym zlewem123RF/PICSEL

To lek nie tylko na gorączkę, ale także sposób na zatkany zlew! W połączeniu z gorącą wodą daje spektakularne efekty. Wrzuć trzy pokruszone tabletki aspiryny do odpływu i zalej gorącą wodą. Odczekaj kilka minut, aż zacznie działać. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku wcześniejszych metod, trzeba zachować ostrożność. Aspiryna ma silną reakcję chemiczną, szczególnie jeśli dodasz do odpływu trochę sody lub octu.

Cola na zapchany zlew

Nie od dziś wiadomo, że cola ma silne działanie żrące, dlatego warto ją zastosować do udrożnienia rur. Ponadto substancje zawarte w tym produkcie pomogą usunąć zalegający resztki osadu, gromadzące się na brzegach zlewu. Wlej do odpływu około pół litra specyfiku i odczekaj kilka minut. By efekt był lepszy, dodaj do rur trochę przegotowanej wody. To pozwoli na szybsze i skuteczniejsze udrożnienie odpływu. Warto zabezpieczyć otwór, gdyż mieszanka może bulgotać i rozpryskiwać się na całą powierzchnię zlewu. Na koniec wymyj go dokładnie i osusz za pomocą papierowych ręczników.

Przepychaczka jako niezawodne narzędzie

Masz w domu przepychacz? Wykorzystaj go do odetkania zlewu
Masz w domu przepychacz? Wykorzystaj go do odetkania zlewu123RF/PICSEL

W każdym domu powinna swoje miejsce znaleźć niezawodna przepychaczka. Poradzi sobie ona z resztkami odpadów, których nie udało się usunąć z rur za pomocą specyfików. Nałóż gumową część narzędzia na otwór odpływowy i energicznie pompuj dwoma rękami. Zator przemieści się do góry lub w dół, dzięki działaniu ciśnienia. Pamiętaj jednak, że w przypadku większego zatoru, przedostanie się go w głąb kanalizacji, może spowodować jeszcze więcej szkód. W tym przypadku trzeba rozkręcić rury lub zadzwonić po hydraulika.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas