Kiedy sadzić dalie do gruntu?

Dalie, znane również jako georginie, to jedne z najpiękniejszych roślin zdobiących nasze ogrody. Ich efektowne kwiaty zaczynają pojawiać się w już w lipcu i cieszą wzrok, aż do jesieni. Zastanawiasz się, kiedy sadzić dalie do gruntu, by latem zanurzyć się w powodzi wielobarwnych płatków wokół domu? Spiesz się! Właśnie teraz jest najlepszy czas na pracę w ogrodzie. Podpowiadamy, jak sadzić dalie i zdradzamy najważniejsze informacje związane z ich pielęgnacją.

Jak sadzić dalie w ogrodzie? Poznaj tajniki uprawy tych zjawiskowych kwiatów
Jak sadzić dalie w ogrodzie? Poznaj tajniki uprawy tych zjawiskowych kwiatów123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć na temat uprawy dalii?

Zaliczają się do ciepłolubnych bylin. Zastanawiając się nad zaproszeniem georginii do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę, że zimowanie w gruncie będzie dla nich zabójcze. Jesienią bulwiaste korzenie wymagają wykopania i odpowiedniego przechowywania do kolejnego sezonu.

Istnieją liczne odmiany dalii. Niektóre z nich są w stanie osiągać wysokość nawet dwóch metrów, więc dobrym pomysłem jest sadzenie roślin przy altanach albo ażurowych ogrodzeniach. Jeśli nasz plan ogrodu na to nie pozwala, potrzebne będzie zainstalowanie przy georginiach podpór, by mogły swobodnie piąć się w górę.

Kiedy sadzić dalie do ogrodu?

Ogrodnicy miewają różne podejścia do tematu sadzenia georginii. Niektórzy skupiają się na uprawie doniczkowej, którą z powodzeniem można realizować np. na balkonach czy tarasach. Sadzenie dalii do doniczek stosują osoby, którym zależy na wczesnym kwitnieniu roślin. Do pracy przystępują już w marcu lub w kwietniu, stopniowo hartując swoje okazy.

Tym razem jednak skupiamy się na posadzeniu dalii w gruncie. Kiedy jest na to najlepszy termin? Postaw na drugą połowę maja lub początek czerwca. Ważne jest, by minęło ryzyko wystąpienia nocnych i porannych przymrozków. Pierwsze pędy rośliny pojawiają się szybko, bo po upływie 10-14 dni. Gdyby na tym etapie została narażona na niskie temperatury, byłoby to dla niej mordercze.

Gdzie sadzić dalie? Na jakim stanowisku rozwiną się najlepiej?

Georginie uwielbiają słońce, więc znajdź dla nich miejsce, w którym będą miały go pod dostatkiem. Nawet lekki półcień może odbić się na nich negatywnie i być przyczyną mizernego kwitnienia. Jednocześnie zadbaj o osłonięcie bylin przed działaniem wiatru. Wysokie i kruche łodygi nie są odporne na jego porywy.

Przy wyborze stanowiska dla dalii weź pod uwagę, że ich zdrowy i spektakularny wzrost wymaga żyznej, a zarazem przepuszczalnej gleby. Warto wzbogacić ją także kompostem.

Jak przygotować dalie do sadzenia w ogrodzie?

Każdego roku dalie sadzimy w innym miejscu. To podstawa, by uchronić je przed atakiem niszczycielskich chorób. O czym jeszcze trzeba pamiętać przed włożeniem karp, czyli połączonych ze sobą grubych i bulwiastych korzeni, do gleby?

  • Sprawdź ich stan po zimowaniu. Jeśli zauważysz nieznaczne ślady pleśni lub zgnilizny, konieczne będzie usunięcie uszkodzonej części i zabezpieczenie reszty środkiem grzybobójczym. W sytuacji, kiedy większy fragment karpy został zainfekowany, nadaje się ona wyłącznie do wyrzucenia.
  • Duże karpy warto podzielić na mniejsze przy pomocy ostrego i zdezynfekowanego noża. Każda z nich musi składać się z kilku bulw oraz dwóch lub trzech pąków.
  • Tuż przed sadzeniem karpy poleca się zanurzyć w wodzie na kilka godzin. Profilaktycznie możesz także umieścić je na kwadrans w wybranym preparacie grzybobójczym.

Jak sadzić dalie w ogrodzie?

Wiesz już kiedy sadzić dalie i jakie czynności należy wykonać, by praca w ogrodzie nie poszła na marne. Najwyższa pora zająć się kluczowym etapem.

Postaraj się wybrać taką porę, by podłoże było suche lub delikatnie wilgotne. Nadmiar wody w glebie na początkowym etapie rozwoju może doprowadzić do zgnicia systemu korzeniowego dalii.

Ziemię na grządce przekop i wyrównaj grabiami. Dzięki temu spulchnisz podłoże, a daliom łatwiej będzie zaadaptować się do nowych warunków.

Niewielką łopatką wykop dołek o głębokości pięciu centymetrów. Umieść w nim karpę i przysyp ziemią.

Gdy decydujesz się na uprawę odmian wysokich, dalie sadź co 60-70 centymetrów. W przypadku odmian niskich wystarczą odstępy wynoszące 20-30 centymetrów.

Pod koniec czerwca dalie możesz zasilić nawozem wielkoskładnikowym.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas